Spalio 23 d., Nacionalinėje filharmonijoje, sostinės žiūrovų lauks neeilinis muzikinis potyris. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodys ne tik džiazo legenda Viačeslavas Ganelinas (Viačeslav Ganelin), bet ir viena ryškiausių ir laukiamiausių Lietuvos dainininkių Lauryna Bendžiūnaitė.
Solistė atliks šedevru ir gražiausiu šio amžiaus klasikos kūriniu vadinamą danų kompozitoriaus Hanso Abrahamseno ciklą sopranui ir orkestrui „Let Me Tell You“ pagal įžymaus britų rašytojo Paulo Grifitso (Griffiths) tekstus.
Jaudinantį Ofelijos paveikslą atskleidžiantis kūrinys skirtas šiuolaikinio vokalo žvaigždei Barbarai Haninganai (Hannigan) ir yra atliekamas pačių garsiausių pasaulio orkestrų, tokių kaip Londono simfoninio su Seru Simonu Ratliu (Rattle), Berlyno filharmonijos su Andriu Nelsonu (Andris Nelsons), Birminghamo miesto su Mirga Gražinyte-Tyla, Paryžiaus, Bostono, Clevelando ir daugelio kitų.
Lauryna Bendžiūnaitė priklauso tai Lietuvos dainininkų kartai, kuri savo sėkmės istorijas kuria geriausiose Europos operos scenose ir koncertų salėse.
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Londono karališkosios muzikos akademijos absolventė, Lauryna Bendžiūnaitė dainuoja Švedijos karališkojoje operoje, Reino nacionalinėje operoje Strasbūre, Štutgarto operoje, „Vilnius City Opera“, taip pat – garsiųjų salių scenose: Amsterdamo „Concertgebouw“, Varšuvos nacionalinės filharmonijos, Elbės filharmonijos Hamburge, Liucernos šventės, Londono „Wigmore Hall“, „Malmö Live“ centre Malmėje.
Solistės repertuaras itin platus – nuo W. A. Mozarto ir G. F. Handelio iki naujausios šių dienų kompozitorių kūrybos.
Tarp artimiausių solistės planų – W. A. Mozarto „Visos jos tokios“ pastatymas Strasbūro Reino operoje, o naujausias darbas – šiuolaikinio vokalo žvaigždei Barbarai Hannigan skirto H. Abrahamseno kūrinio „Let Me Tell You“ pristatymui Lietuvoje.
2013 m. sukurtas H. Abrahamseno „Let Me Tell You“ vadinamas vienu gražiausių pastarųjų dešimtmečių kūrinių. „The Guardian“ kritikai jį net įvardino kaip ryškiausią XXI a. klasikos kompoziciją.
Šį jaudinančio grožio opusą kompozitorius parašė Berlyno filharmonijos užsakymu remiant Danijos menų tarybai. Teksto pagrindas – to paties pavadinimo P. Grifitso novelė, kurios centre – Šekspyro (Shakespeare) „Hamleto“ Ofelijos paveikslas.
„Let Me Tell You“ („Leiskite man jums papasakoti“) iš esmės yra poetinis Ofelijos pasakojimas apie savo tragišką istoriją.
Kūrinio pristatymą atliko žymaus latvių dirigento Andriso Nelsono diriguojamas Berlyno filharmonijos orkestras dainuojant garsiajai Barbarai Haninganai (Hannigan).
Vėliau kūrinį grojo Bostono, Paryžiaus, Klivlando, Londono, Mirgos Gražinytės-Tylos diriguojamas Birmingamo miesto orkestras ir kiti žymiausi pasaulio simfoniniai orkestrai.
Abrahamseno „Let Me Tell You“ iškart sulaukė žiūrovų plojimų ir muzikos žinovų pagyrų.
„The Guardian“ pavadino kūrinį „stulbinamai gražiu“, balso naudojimą palygino su barokiniu K. Monteverdžio (Claudio Monteverdi) „stile concitato“ ir teigė, kad čia kompozitorius išnaudojo išskirtinės solistės gebėjimą be pastangų išgauti pačias aukščiausias soprano natas.
„The New York Times“ apie kūrinio atlikimą „Carnegie Hall“ salėje rašė, kad ne taip dažnai naujas pasirodymas iššaukia audringus plojimus, prilygstančias garsiausių žvaigždžių pasirodymų plojimams.
Žurnalas „Gramophone“ aukščiausiais superlatyvais įvertino kūrinio įrašą pavadindamas opusą „turtinga teatrine kelione“, o „The Guardian“ rašė, kad tai – „vienas iš labiausiai užburiančių ir nuostabių vokalinių-orkestrinių pastarųjų metų kūrinių“.
2016 m. H. Abrahamsenas už šį kūrinį pelnė garbingą Gravenmejerio (Grawemeyerio) muzikos apdovanojimą, kurį iki tol yra gavę tokie meistrai kaip V. Lutoslavskis (W. Lutosławskis) ir Dž. Ligetis (G. Ligeti).
Abrahamsenas yra kviestinis šių metų šventės „Gaida“ kompozitorius, tad spalio 23 d. koncerte orkestras pagros ir dar vieną jo kūrinį – „Tris paveikslus iš pasakos Sniego karalienė“ („Drei Märchenbilder aus der Schneekönigin“, 2018).
Hansas Abrahamsenas (g. 1952) priklauso „naujojo paprastumo“ danų muzikos krypčiai, susiformavusiai kaip atsakas į XX a. vidurio muzikos avangardą.
Jo ankstyvuose kūriniuose juntamas dialogas su romantizmo muzika, o pirmąjį tarptautinėje scenoje išgarsėjusį jo kūrinį 1982 m. atliko Berlyno filharmonijos orkestras, diriguojamas įžymiojo dirigento ir kompozitoriaus Hanso Vernerio Henzo (Hans Werner Henze).
1990–1998 m. Abrahamsenas patyrė kūrybinę krizę – sukūrė vos vieną dainą. Pasak kompozitoriaus, jis buvo „suparalyžiuotas balto lapo“ sindromo. Išeiti iš krizės padėjo J. S. Bacho muzikos aranžavimas.
Sugrįžimą į kūrybą lydėjo nemenkas stiliaus pokytis, kuomet H. Abrahamsenas sukūrė Koncertą fortepijonui, valandos trukmės kūrinį „Schnee“ („Sniegas“), vėliau jis parašė savo žymųjį „Let Me Tell You“ ir pirmąją operą „Sniego karalienė“, kurią pastatė Bavarijos valstybinė opera bei Danijos opera.
Bilietus į išskirtinės simfoninės muzikos koncertą su džiazo legenda Viačeslavu Ganelinu ir sopranu Lauryna Bendžiūnaite, platina „Kakava.lt“. Šventę finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Minėtas koncertas bus išskirtinis tuomet,kuomet L.Bendžiūnatė atliks ir lietuvišką klasikinį kūrinį. Kolkas,deja, svarbiausiose Lietuvos scenose karaliauja beveik vien užsienietiška muzikinė kūryba. Lietuvos kultūros srities įtakingi vadovai nesukuria sąlygų ir paskatų kurti naujus kokybiškus lietuviškus muzikinius kūrinius,nesirūpinama savosios kūrybos sklaida.Kultūros ministerija ir Seimo Kultūros komitetas per paskutinį 30-metį nesugeba sudėlioti lietuviškos muzikinės kultūros vystimosi ir sklaidos gairių,tiesiog neturi lietuviškos kultūros vystimosi politinės strategijos.