Rugsėjo 24 d. NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre Vilniuje pasibaigusiose tarptautinėse pratybose „Coherent Resilience 2021 Balticׅs“ 100 dalyvių iš 12 valstybių treniravosi, kaip stiprinti Baltijos šalių elektros energijos tiekimo atsparumą hibridinės atakos metu.
Tai ypač aktualu šiuo metu vykdant Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklu procesą, siekiant iki 2025 m. atsijungti nuo Rusijos Federacijos valdomo BRELL tinklo.
Pratybose „Coherent Resilience 2021 Balticsׅ“ taip pat buvo siekiama sustiprinti bendradarbiavimą tarp trijų Baltijos šalių, siekiant didinti elektros energijos tiekimo sistemos atsparumą ir skatinti bendrą galimų grėsmių, kylančių dėl nesaugios Astravo atominės elektrinės, suvokimą.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro direktorius plk. Darius Užkuraitis akcentavo, kad šiose pratybose buvo tikrinama Baltijos šalių energetinė infrastruktūra ir atsparumas hibridinės grėsmėmis. Pratybų scenarijus buvo modeliuojamas pagal blogiausią scenarijų ir tyrimo „Branduolinė energetika ir dabartinė saugumo aplinka hibridinių grėsmių eroje“, kurį drauge atliko NATO strateginės komunikacijos kompetencijos centras Rygoje, NATO kibernetinės gynybos centras Taline ir Europos kovos su hibridinėmis grėsmėmis kompetencijos centras, išvadas.
„Pratybų tikslas – dalytis tarptautine patirtimi ir tobulinti regioninio bendradarbiavimo, tarpusavio komunikacijos ir paramos įgūdžius. Svarbu turėti bendrą strategiją, apimančią veiksmus tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Treniruodamiesi kartu, nuosekliai prisidedame prie bendro NATO partnerių atsparumo“, – sakė Prezidento vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius.
Savaitę trukusias pratybas „Coherent resilience 2021 Balticׅ“ surengė NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras kartu su Europos Komisijos Jungtiniu tyrimų centru (angl. European Commission Joint Research Centre).
Vilniuje veikiantis NATO energetinio saugumo kompetencijos centras, įkurtas 2012 m. liepą, analizuoja įvairius energetinio saugumo aspektus, tokius kaip karinis energetinis efektyvumas ir kritinės energetikos infrastruktūros apsauga.
Centras teikia rekomendacijas ir siūlymus dėl operacinio energetinio saugumo, alternatyvių energijos šaltinių pritaikymo karyboje ir gamtai draugiškų efektyvių karinių pajėgumų plėtros.
Svarbiausia, kad nepatektų Baltarusijos elektra – 6 centai kilovatas. Visa kita – kaip nors.