Karantino apribojimai baigėsi, tačiau tuo pačiu grįžo ir kiekvieną vasarą dirbantiems tėvams įprastas dilema – kuo vasarą užimti savo vaikus? Ypač tai svarbu šeimoms, kurios neturi senelių, galinčių per ilgiausias Europoje moksleivių vasaros atostogas prižiūrėti anūkus. Viena išeičių – vaikų vasaros stovyklos.
Ar jos vis dar paklausios, ar dėl pandemijos grėsmės rengiamos užsienyje ir kokia tokio neformalaus ugdymo kaina, pasakoja „AMES Education“ vadovė Eglė Kesylienė.
Stovyklų Lietuvoje anšlagas
„Kiekvienais metais, artėjant mokslo metų pabaigai, registracija į stovyklas Lietuvoje suintensyvėja, nes atšilus orams, tėvai ima ieškoti galimybių, kad vaikai ne tik linksmai, bet ir kryptingai praleistų vasaros atostogas.
Tačiau šie metai ypatingi: po karantino suvaržymų vaikai yra pavargę nuo nuotolinio mokymosi ir pasiilgę bendravimo su bendraamžiais, o po ilgo ir ne visur kokybiško nuotolinio ugdymo proceso tėvai nerimauja, kad jų atžalos mokslo metus pabaigs turėdamos žinių spragų, tad norinčių praleisti vasarą stovykloje sulaukiame itin daug“, – pastebi E. Kesylienė.
Pasak jos, nors tėvai domisi visais įmanomais sprendimais, vis dar ore tvyrantis netikrumas ir dėl viruso grėsmės atsiradę apribojimai bei formalumai keliaujant tapo galimybe vietinei stovyklų rinkai. „AMES Education“ statistika rodo, kad vis dažniau tėvai vietoje kelionių į tarptautines stovyklas ėmė rinktis panašias švietimo stovyklas Lietuvoje.
„Pastebime tai pagal pagausėjusias užklausas į anglų kalbą ir kitus gebėjimus lavinančias „AMES English Only“ stovyklas didžiuosiuose miestuose ir „AMES iCamp“ stovyklą Palangoje. Arčiau, saugiau ir pigiau“, – pasakoja įmonės vadovė.
Pandemija pakeitė ir stovyklų pobūdį: didžioji dalis veiklų Lietuvoje žadama naujose erdvėse – miestų parkuose ir pajūryje, kad vaikai galėtų laisvai ir saugiai dalyvauti užsiėmimuose.
Daugiau veiklų rengiama atvirose erdvėse, stovyklos teritorijoje, moksleiviams kuriamos interaktyvios ir sporto veiklos judėjimui bei intensyvesniam bendravimui skatinti.
Siekiant riboti nereikalingus kontaktus, tarptautinių stovyklų Europoje ir Jungtinėje Karalystėje programose vengiama didžiųjų miestų – vietoje ekskursinių programų juose, siūlomos išvykos į lankytinas vietas erdviose vietovėse ar istorine ir architektūros prasme vertingus mažesnius miestus.
„Tiek „AMES English Only“, tiek „AMES iCamp“ stovyklų darbuotojai nuolat stebi, kad paviršiai, kurie naudojami užsiėmimų metu, būtų nuolat dezinfekuojami, o už stovyklos ribų vaikai turėtų kuo mažiau nebūtinų prisilietimų prie paviršių viešose vietose.
Nors padėtis, ko gero, jau visus išmokė dezinfekuoti rankas, šis įprotis vaikams stovyklos metu nuolat primenamas. Panašių procedūrų laikosi ir kolegos užsienio stovyklose, todėl nerimauti dėl vaikų saugumo tikrai nėra pagrindo“, – pastebi E. Kesylienė.
Apribojimai stovyklų kainas padidino nežymiai
Pasak E. Kesylienės, pandemija įtakos „AMES Education“ stovyklų Lietuvoje ir partnerių stovyklų pasaulyje kainodarai neturėjo – kainos liko kaip 2019–2020 m., o jeigu kai kur padidėjo, tai labai nežymiai.
Tam įtakos turėjo suprantamos priežastys: laikantis visų saugumo apribojimų, dalyvių skaičius stovyklų grupėse yra mažesnis nei anksčiau, be to, stovyklų rengėjai turėjo pasirūpinti didesniu plotu, kad galėtų užtikrinti 5 kvadratinių metrų plotą vienam vaikui, o taip pat pasirūpinti patalpų dezinfekcija ir užtikrinti, kad būtų laikomasi visų Sveikatos apsaugos ministerijos patarimų.
„Reikėtų pamiršti stovyklų stereotipą – mediniai nameliai, kuriuose visą vasarą leidžia vaikai, kad tėvai galėtų ramiai dirbti.
Šiuo metu stovyklų įvairovė yra itin didelė, jose rūpinamasi, kad vaikai ne tik būtų pavalgę ir užimti, bet ir įvairiapusiškai lavinami – nuo kalbų mokymo iki bendrųjų gebėjimų lavinimo, kurie padės jiems vėliau numatant savo karjerą“, – sako kalbų mokyklos žinovė.
10 dienų „AMES English Only“ stovyklos kaina, kurios metu pusę dienos didžiųjų Lietuvos miestų parkuose vaikas lavina anglų kalbos žinias, žaidžia ir mokosi ekologijos, prasideda nuo 99 eurų, pilnos dienos vaiko užimtumas stovykloje kainuoja nuo 135 eurų per savaitę.
Kiek brangesnė yra Lietuvos kurorte rengiama tarptautinė anglų kalbos, sporto ir aktyvaus laisvalaikio stovykla „AMES iCamp“, nes apgyvendinimo ir maitinimo paslaugos čia vasaros metu išaugina stovyklos kainą.
Pilnas stovyklos paketas su nakvyne, maitinimu ir net 40 val. anglų kalbos su gimtakalbiais dėstytojais 14 dienų kainuoja 777 eurus, o pasirenkant dienos stovyklą Palangoje 10 dienų, tai kainuos apie 490 eurus.
„Iš pirmo žvilgsnio suma atrodo nemaža, tačiau svarbu suprasti, kad ši stovykla yra ne tik poilsinė, bet ir mokomoji, turėsianti įtakos vaiko asmenybės raidai ir būsimų studijų pasirinkimui.
Stovyklos programa yra įvairi bei turininga, kurios metu intensyviai tobulinamos anglų kalbos žinios, pasitelkiant įvairius mokomuosius užsiėmimus, projektines veiklas, sporto šakas, šokius bei vaidybos meną.
Tokiuose užsiėmimuose žinovams mokamas atitinkamas atlyginimas, o vaikų maitinimas 4 kartus per dieną bei jų nakvynė prie jūros taip pat kelia stovyklavimo kainas.
Padalijus mūsų rengiamos stovyklos Palangoje kainą iš dienų skaičiaus, vidutiniškai vienam vaikui diena stovykloje kainuoja 55 eurus – tai penkios valandos kvalifikuoto dėstytojo anglų kalbos paskaitų, po to – sporto ir meninės programos su profesionalais.
Jeigu būtų galima palyginti – tai beveik tokia pati kaina, kaip viena valanda užsiėmimų su profesionaliu sporto treneriu ar viena naktis viešbutyje Palangoje”, – paaiškina „AMES Education“ vadovė E. Kesylienė.
Pasak jos, 2 savaičių stovyklų kainos užsienyje (Maltoje, Kipre) prasideda nuo 640 eurų, 2 savaičių tarptautinės anglų kalbos stovyklos Jungtinėje Karalystėje vidutiniškai kainuoja 1 800 eurų.
Į programos kainą įskaičiuota 20 anglų kalbos pamokų tarptautinėje grupėje, apgyvendinimas viešbutyje dviviečiame kambaryje, pilnas maitinimas, laisvalaikio programa, pasitikimas oro uoste ir nuvežimas atgal į oro uostą išvykstant. Mažiausia stovyklos užsienyje trukmė – 1 savaitė, tinkamiausia – 2 savaitės, o veiksmingiausia – 3 savaitės.
„Lietuvoje nebeturime jokių apribojimų kelionėms tarp savivaldybių, tad patariame vaikams pakeisti aplinką bent trumpam – bendravimas su bendraamžiais atpirks buvusios saviizoliacijos padarinius ir sugrąžins kontaktinio bendravimo džiaugsmą.
Juk vaikai auga ir lavinasi pirmiausia bendraudami ir žaisdami, tad trumpos vasaros laiką stovyklose galima išnaudoti tinkamai. Na, o vyresnius moksleivius kviečiame išdrįsti keliauti į užsienio stovyklas Europoje: Maltoje, Kipre, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, kadangi saviizoliacijos apribojimų šiose šalyse nebelieka.
Tarptautinės stovyklos patirtis suteikia didžiausią bendravimo malonumą su bendraamžiais užsienio kalbomis, lavina įvairius gebėjimus ir leidžia „pasimatuoti“ savarankišką gyvenimą“, – šypsosi E. Kesylienė.