Po susitikimų su Lietuvos akušerių ginekologų draugijos nariais dėl reprodukcinės medicinos paslaugų teikimo tvarkos tobulinimo Liberalų sąjūdžio frakcija Seime ketina ruošti su pagalbiniu apvaisinimu susijusius įstatymų pakeitimus.
„Pagaliau Seime atsirado politinės valios paliesti šį jautrų klausimą, todėl kartu su Seimo Pirmininke pradėjome ruošti įstatymų pakeitimus dėl palankesnių sąlygų pacientams, norintiems pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo paslaugomis.
Lietuva, deja, iki šiol išlieka viena didžiausius ribojimus taikančių šalių pasauliniame kontekste. Juo labiau kad šie ribojimai neatitinka tarptautinių ir nacionalinių diagnostikos bei gydymo rekomendacijų, apibrėžiančių medicinos paslaugų teikimą tiek vaisingumo sutrikimų turintiems, tiek vaisingumo išsaugojimo siekiantiems asmenims. Dalį numatomų siūlymų esu pristatęs dar 2013 metais, šiuos klausimus liberalai nuolat įrašo į savo programą“, – teisinio reglamentavimo pokyčius akcentuoja Seimo narys Arminas Lydeka.
Naujai teikiamos įstatymo pataisos būtų nukreiptos tobulinti nustatytų pagalbinio apvaisinimo ir vaisingumo išsaugojimo paslaugų teikimo bei lytinių ląstelių ir embrionų donorystės programų įgyvendinimo sąlygas, būdus, tvarką, labiau užtikrintų asmenų, kurių prašymu atliekamas pagalbinis apvaisinimas ar kuriems atliekamos vaisingumo išsaugojimo procedūros, bei embrionų donorų bei recipientų teisių įgyvendinimą.
„Viena iš probleminių vietų, reikalaujanti neatidėliotinų korekcijų – įstatymų tvarka įteisintas „amžinas“ embrionų saugojimas. Siūlome įteisinti terminuotą laikotarpį, kuri,s pirmine ekspertų nuomone, galėtų būti apie 10 metų. Kitas dalykas – naujomis pataisomis siūlytume įteisinti vaisingumo išsaugojimo procedūrų atlikimą jaunesniems nei 14 metų asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis“, – svarbiausius punktus išskyrė A. Lydeka.
Pasak parlamentaro, dėl dabartinio teisinio reguliavimo iškylančios problemos skatina ir vadinamąjį „reprodukcinį turizmą“, kuomet atitinkamoms procedūroms atlikti asmenys vyksta į kitą, palankesnį medicininį reglamentavimą siūlančią šalį. Tačiau, toks „turizmas“ automatiškai sukelia nelygybės problemą, nes ne visi asmenys gali sau leisti atlikti procedūras užsienyje ir yra priversti imtis prastesnių sveikatos priežiūros alternatyvų.
Kartu tai kelia klausimų net ir dėl asmens konstitucinių teisių, užtikrinančių medicinos pagalbą ir paslaugas žmogui susirgus, įgyvendinimo.
„Pagalbinio apvaisinimo temoje neturi būti jokių ideologinių perversmų, tik siekis laiku ir efektyviai pasitelkti naujausias medicinos diagnostikos ir gydymo galimybes, kurios padėtų kuo didesniam mūsų šalies asmenų skaičiui įveikti nevaisingumą, sėkmingai pastoti ir susilaukti vaikų“, – sakė A. Lydeka.
Ar tai „reprodukcinis turizmas“, jei pastojama atostogų prie Viduržemio jūros metu? Ką šiuo klausimu akcentuotų recipientai? Žmogus nuotraukoje atrodo toks nevalyvas, apšepęs. Pogimdyminė depresija?