Energetikos ministerijos 2017–2020 m. priimtos šešėlio mažinimo priemonės prekybos degalais srityje davė ženklių rezultatų – sumažėjo neteisėtos prekybos rizika, valstybei buvo sumokėta daugiau mokesčių, sumažėjo administracinė našta kontroliuojančioms institucijoms. Apie tai penktadienį kalbėta Energetikos ministerijos, suinteresuotų institucijų bei rinkos dalyvių susitikime.
Dėl papildomų priemonių šešėlio mažinimui prekyba degalais srityje – priežiūros efektyvinimo, administracinės naštos mažinimo, biodegalų kiekio degaluose kontrolės, garantinio skaičiavimo mechanizmo – planuojama svarstyti ir diskutuoti su suinteresuotomis pusėmis artimiausiu metu.
„Matome teigiamą tendenciją ir mažėjantį šešėlį, laiku sumokamus mokesčius valstybei. Tai rodo, kad priimtos šešėlio mažinimo priemonės buvo sėkmingos. Vis tik sieksime maksimalaus skaidrumo šioje srityje ir svarstysime papildomas priemones“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) parėmus leidimų administravimą, iš naujo išduoti 765 leidimai verstis nefasuotų naftos produktų didmenine ir mažmenine prekyba. Pakeitus licencijavimo tvarką, buvo sumokėta apie 1,29 mln. eurų skolos valstybės biudžetui.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) teigimu pradėtos taikyti šešėlio mažinimo priemonės leido veiklą kontroliuojančioms institucijoms efektyviau vykdyti veiklos priežiūrą, administruoti mokesčius. Taip pat dėl sumažėjusio prekybos tarpininkų skaičiaus pastebimas ir ženklus rizikos sumažėjimas.
Primenama, kad siekiant mažinti šešėlį prekybos naftos produktais srityje 2017–2020 m. jau buvo sugriežtintos didmeninės prekybos naftos produktais sąlygos – nustatyti griežtesni reikalavimai naftos produktais prekiaujančių asmenų patikimumui ir reputacijai bei nustatytas reikalavimas šia veikla užsiimantiems asmenims turėti prievolių įvykdymo užtikrinimą patvirtinančius dokumentus.
Nuo 2019 m. vidurio buvo įtvirtintas centralizuotas prekybos naftos produktais licencijavimas – naujus leidimus prekiauti naftos produktais išduoda Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), kuri taip pat sprendžia dėl šių leidimų keitimo, stabdymo ar panaikinimo. Anksčiau tai atlikdavo savivaldybių administracijos.
Siekiant užtikrinti sąžiningą konkurenciją rinkoje buvo atlikti ir kiti teisės aktų pakeitimai, kuriais atsisakyta atsargų kaupimo lengvatų ir sugriežtinta atsakomybė už šios pareigos nevykdymą.