Gegužės 18 d. Centro partija – Tautininkai (CP-T) išplatino pranešimą kuriuo išreiškė pritarimą „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ paskelbtiems reikalavimams.
„Jeigu Prezidentas, Seimas ir Vyriausybė neįvykdys „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu paskelbtų tautos reikalavimų valdžiai, tuomet surengsime visuotinį tautos susirinkimą prie Seimo ir reikalausime priešlaikinių rinkimų“ – išplatintame pranešime visuomenei skelbia CP-T Naglis Puteikis.
„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ inicijuoto visuotiniame tautos mitinge Vingio parke buvo paskelbti reikalavimai Lietuvos valdžiai: Prezidentas turi atšaukti Stambulo konvencijos ratifikavimą, Seimas turi atmesti narkotikų liberalizavimo bei Partnerystės ir Tautinių mažumų įstatymo projektus, – kuriais būtų diskriminuojama lietuvių kalbą, supriešinamos tautines bendrijos ir keliama nesantaika šalyje. Vyriausybė privalo atleisti tris ministrus: Arūną Dulkį, Aušrinė Armonaitę ir Eveliną Dobrovolską bei LRT generalinę direktorę Moniką Garbačiauskaitę,
CP-T palaikydama visus šiuos reikalavimus pareiškė, kad jeigu valdžia jų neįvykdys tuomet bus kviečiamas neeilinis visuotinis tautos susirinkimas prie Seimo, bus pareikštas nepasitikėjimas dabartiniu Seimu ir reikalaujama priešlaikinių rinkimų.
„To bus siekiama taip pat ir todėl, kad dabartinė valdanti koalicija ekonomiškai labiausiai skriaudžia šeimas, kur abu tėvai dirba, turi kelis nepilnamečius ar studijuojančius vaikus ir karšina abiejų sutuoktinių tėvus. Vienam tokios šeimos nariui tenka žymiai mažiau pajamų, nei toms visuomenės grupėms, kurias proteguoja valdantieji, pirmiausiai stambaus kapitalo savininkams“ – visuomenei išplatintame pareiškime teigia CP–T pirmininkas N. Puteikis.
„Palaikome Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ metu išsakytą poziciją, kad jokie LGBT proteguojami įstatymai negali prieštarauti Konstitucijoje įtvirtintai iš moters ir vyro sąjungos kylančiai šeimos sampratai. Visi matome, kad Prezidentą dėl tokios viešai išsakytos pozicijos aršiai užsipuolė išvien politologai, dalis žiniasklaidos, konservatoriai, liberalai, užsienio šalių ambasadoriai, feisbukų influenceriai ir kiti LGBT interesus proteguojantys veikėjai. Prezidentas patiria neįtikėtiną spaudimą. Tačiau tauta yra Prezidento pusėje, arba tiksliau – Prezidentas yra tautos pusėje. Bent jau kol kas. Jeigu reikės, tauta susirinks ir prie Prezidentūros ginti savo išrinktojo Prezidento.
„Didysis šeimos gynimo maršas“ tapo didžiausia pilietinio protesto akcija per pastaruosius dešimtmečius. Vingio parke susirinkę daugiau nei 10 tūkstančių Lietuvos žmonių išreiškė savo
valią, ilgai kentėjusi ir tylėjusi visuomenė pagaliau pakilo ir pareiškė valdžiai, kad savo esmines vertybes: prigimtinę šeimą, istoriją, kalbą, tradicijas, Konstituciją gins tol, kol apgins.“ – sakė CP-T pirmininko pavaduotojas Kristupas Krivickas.
Naujas siūlymas keisti rinkimų tvarką
“Jei per referendumą Tauta pritars naujam konstituciniam Seimo rinkimų įstatymui, 141 parlamentarą rinktumėme tik vienmandatėse apygardose. Nauji rinkimai vyktų netrukus po referendumo, n_e_l_a_u_k_i_a_n_t šios Seimo kadencijos pabaigos.” Va čia ht tps://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/naujas_siulymas_keisti_rinkimu_tvarka/
Oho – nežinojau 🙂 Bet ar iniciatoriai pagalvojo apie rezultatus? Juk jie užtikrintų Tėvynės sąjungos ir Liberalų sąjūdžio įsitvirtinimą ilgam. Šioms partijoms visuomet geriau sekėsi vienmandatėse. Berods tik 2016 nepavyko. O dar apygardų naikinimai, naujų kūrimai. Kur jos bus kuriamos? Ten, kur rinkėjų daugėja – Vilniuje. Bet ir to nereikia, TS jau dabar vienamandates “skina” 🙂 Pažiūrėjau VRK puslapyje – 2020 m. TS vienmandatėse gavo 27 vietas, o per sąrašus – 23. O vėliau vienmandatėse gaus dar daugiau. Tad lazda turi du galus. Keisdami rinkimų tvarką gausite visai priešingą rezultatą, nei tikėtės. Čia net abejonių nėra.
I. Kodėl (ts-lkd) Andrius Vyšniauskas ketino padaryti rinkimus tik iš sąrašinių? Iš durnumo?
II. Pasak dr Jono Ramanausko, sąrašiniai nedera su konstitucine (55 str) nuostata ir tai – tiesa.
III. Tik vienmandatininkų rinkimai:
1) visiškai tiksliai atitinka konstitucinę (55 str) nuostatą;
2) duoda galimybę nunulinti (panaikinti) visus įstatymus, varančius Tautą iš Lietuvos bei naikinančius ir pačią mūsų Lietuvą.
Manau, kad Vyšniauskas to siekė iš naivaus idealizmo. Norėjo kaip Vakaruose. Girdėjau tokį jo komentarą ir dar kažkur skaičiau kažkokio politologo nuomonę. Tiesiog siekis buvo padaryti kaip yra Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Švedijoje ir visur kitur. Nes teigiama, kad dabartinė tvarka (mišri sistema) yra lygiai tokia pat, kaip Rusijoje ir Ukrainoje. Tad bėgama nuo Rusijos (tai rašoma ir angliškoje Vikiperdijoje – buvo įdomu, pasidomėjau).
Taip pat delfi rašė, kad kiti konservatoriai (berods, partijos taryba) “pastatė į vietą” Vyšniauską, sakydami “ką darai, vyruti, juk mums tai visiškai neapsimoka”. Taip, jie buvo teisūs. Tad šis labai įdomus atvejis yra iš teisų iš idealizmo – didelio noro priartinti Lietuva prie vakarietiškos tvarkos ir nutolinti nuo rusiškos. O kad TS partijai bei partnerams Liberalų sąjūdžiui tai nenaudinga – apie tai nebuvo susimąstyta. Išties gana keista.
Yra internete (Vikipedijoje) rinkimų sistemų žemėlapis. Aš jį radau pagooglines “Electoral systems” – ten pamatysite, kaip kur yra.
Dėl derėjimo su Konstitucija – nesu teisininkas, nežinau. Bet skaičiau Ramanausko nuomonę, taip pat atsakymus jam. Oponentai teigia, kad sistemos parinkimas nieko bendro su Konstitucija neturi. Nes visų Vakarų šalių konstitucijos yra panašios (deklaruoja emokratiją ir pan.) ir iš esmės visos (išskyrus britus) taiko proporxcinę (sąrašus). Tad Konstitucijai, manau, neprieštarauja.
Aš taip pat būčiau labiau už proporcinę (su mažu barjeru). Manau, kad tokia kaip tik labai patogi mažesnėms partijoms gauti mandatų ir tapti labiau žinomoms. Tik svarbu kad būtų ne tik proporcinė, bet ir būtų palaipsniui mažinamas barjeras. Nors, gal ir tinka dabartinė. Bet vien vienmandatės (tokia yra Europoje tik pas Britus ir Baltarusijoje, o kitur – JAV, dar kai kur) būtų klaida, nes liktų tik didžiosios partijos ir galimai ir net ilgam įsitvirtintų TS vienvaldystė. Dar atsižvelkite į tai, kad Lietuvos demografija nekokia. Tad vienmandačių apygardų Vilniuje bus sukurta vis daugiau ir daugiau, o kitur – mažės.
IV. Toks referendumas, bemaž, vienintelė galimybė paleisti šitą klaikų apsišaukėlių seimą.
Beje (pamasčiau) 🙂
Pirmiausia, puikia žinot, kad esu rėmėjas centro dešiniųjų (konkrečiau Liberalų sąjūdžiui). Bet vis tiek – niekam iš partijų nesu įsipareigoję, tad kai kada galiu ir “pavaryt” 🙂
Tad ar nepagavojot, kad čia galėjo būti labai gudrus suplanuotas ėjimas? 🙂 Pasiūlyti proporcinę sistemą (jau iš karto turint apgalvotą atsitraukimo paną), tam, kad iįprovokuoti atvirkštinę reakciją? Kitaip tariant, mestas spiningas, ant kurio užkibo opozicijos (LVŽS ir mažųjų partijų “lydekos”)? Dabar “didžioji opozicija” – palikt esam rinkimų tvarką. Mažieji – organizuot referendumą, kad būtų tik vienmandatės. O TS vadai tupi ramiai ir šypsosi. Pavyko, užkibo 🙂 Net pateims stengtis nereiktų. Ir net nenustebčiau, kad gal ir ne Vyšniauskas (jam netiktų, atsiribotų), bet TS Taryba balsų dauguma (keliems balsavus prieš) nutartų paremti šią idėją 🙂 Paremti, bet ne inicijuoti – “nes taip nori dauguma gyventojų ir t.t.”. Liberalai taip pat pasektų jų pėdomis. Na ką, reformos organizatoriai liktų naivūs mažieji, iš didelio naivumo ir perdėto pasitikėjimo savo galimybėmis aktyviai prisidėtų žaliavalstiečiai. Op, ir Referendumas, op, ir duguma už vienmandates 🙂 Op, ir per sekančius rinkimus užtikrintai valdžioje konservatoriai, po to – ir vėl konservatoriai. Juk vienmandatės – kaip tik jiem 🙂 Ir nieks neapkaltins, kad patys sukurė sau palankiai rinkimų tvarką. Juk pradėjo smulkūs iniciatoriai, po to prisidėjo žaliavalstiečiai – tai jie sukūrė, me ne prie ko 🙂
Visuomenėje išliks “švarūs ir geručiai, visiškai nesvanaudiški”, nes kažkada net siekė (baknos pirštu į Vyšniausko komisijos iniciatyvas) net jiems pateims nenaudingos proporcinės sistemos. Kitaip tariant, ir nuoširdžiai naivūs tokio Referendumo iniciatoriai mažieji, ir juos aktyviai palaikę žaliavalstiečiai liks kv… vietoje, bet nieko pakeist nebegalės.
Štai tokia sąmokslo teorija 🙂
Nors gal ir ne – šiame kontekst labiau tikiu Tėvynės sąjungos atstovų nesavanaudiškumu ir karštu noru dar labiau atitolinti Lietuva nuo Rusiškos tvarkos ir priertinti prie Vakarietiškos.
Man didelio skirtumo nėra. Pragmatiškai žvelgiant – mano remiamiems geriau vienmandatės 🙂 O jūs mastykit 🙂
Pridėsiu – mažoms partijoms geriausia yra proporcinė ir su kuo maesniu barjeru. Todėl keista iniciatyva, kuri sukurtų įsitvirtinimo galimybes didžiosioms partijoms. Būtų kaip JAV ar pas Britus, plius regioninės partijos (Lenkų Akcija). Tad vien tik vienmandatės – tiesiausias kelias į tai.
Spėkite iš 3 kartų, ar nors 1 reikalavimas bus įvykdytas. Laiko tempimas pratempimas?
Ne, tikrai nebus. Dėl to nėra net mažiausios abejonės.
Nebet tik tai Stambulo konvencijai balsų pritrūktų – yra tokia tikimybė. Bet ir tai abejoju.
Žinoma, to siekti galima. Tokia teisė yra ir ji turi būti užtikrinta. Demokratinėje šalyje turi būti gerbiamos visų nuomonės, o politiniai siekiai įgyveninami teisėtu keliu.
Tačiau Vyriausybė neturi galių atleisti ministrus, nes tai sprendžia Seimas (tiksliau – Seimo valdančioji koalicija). Tikriausiai suprantate, kad iš valdančiosios koalicijos partnerių (pvz. I Šimonytės ar kt. konservatorių) kylančios iniciatyvos liberlaių partijų (pvz., Laisvės partijos) greičiausiai būtų sutiktos napalankiai ir reikštų koalicijos subyrėjimą. Tad visiškai aišku, kad niekas nurodytų ministrų neatleis ir kiti Šeimų maršo reikalavimai įgyvendinti nebus.
Tada beliaka sekantis žingsnis – pirmalaikių rinkimų siekis. Bet kiek žmonių remia tokią idėją? Ar pavyks tam surinkti 300 000 parašų tokiam referendumui? Ar jis įvyks ir ar jame dalyvavusiu rinkėjų dauguma balsuos už tai kad būtų paleistas šis Seimas ir surengti nauji rinkimai?
Gal kam ir kitaip atrodo, tačiau manau, kad neiko nesigaus. Daug žmonių, tame tarpe ir aš – bet tai smulkmena, bus prieš. Man tinka dabartinė Seimo dauguma ir dabartinė Vyriausybė (kurią, kaip ir buvusią A. Kubiliaus Vyriausybę, vis dar laikau geriausia ir visų iki šiol buvusių). Tad turiu pilietinę teisę (ir pareigą) taip pat siekti, kad toks Referendumas neįvyktų. Be abejo, to sieksiu ir visus agituosiu prieš šią iniciatyvą. manau, panašiai elgsis ne aš vienas. bet galite gerb. Centristai – tautininkai bandyti – tokia Jūsų teisė. kaip ir mano teisė tam priešintis.
Neišmanau rinkimų matematikos, todėl prašau neapvirsti iš juoko, jei tai nesąmonė:
O kaip atrodytų, jei Seimą rinktų visa Lietuva, balsuodama už kiekvieną kandidatą asmeniškai, ir į Seimą patektų tik daugiausiai balsų surinkusieji. T.y., visi rinkėjai gautų VISĄ pretendentų sąrašą, ir išrankiotų iš jo, kam patiki Lietuvos kelią ir jos likimą.
Be to, dar balsuotų, katros partijos programą labiau palaiko – į tai būtų atsižvelgiama, kai keletas kandidatų vienodą balsų skaičių surinktų.
Jei partijos rinkimams iš tiesų parengtų rimtas programas, kuriose įvertinama esama padėtis, atsižvelgiama į esamus trūkumus ir pateikiami tos partijos siūlomi keliai jiems pašalinti bei padaryti pažangą, piliečiai pasirinktų kelią, kuriam pritaria, o kartu ir partiją bei Seimo narius.
Bet kuriuo atveju rinkimai tokie turėtų būti, kokiais būtų užkirstas kelias dabartiniam Seimo ,,darbui”, kai seimūnai, užuot bendrai sprendę, kaip sieks įgyvendinti piliečių jiems skirtą užduotį, didžiausią laiko dalį skiria tarppartinėms rietenoms – kad tik tik siaurus savo partijos (ar jos vaduko) interesus patenkintų. Ir tik nuo rietenų likusį laiką kūlversčiais už skubos tvarka, ,,didmenomis” priimamiems įstatymams, kurių net nėra matę, juolab į turinį įsigilinę.
Na, jei ne taip, tai kažkaip panašiai, po vieną ,,diagnozavus,” į Seimą juos praleisti, nes seniai laikas užkirsti kelią tokiems antikonstituciniams poelgiams, kai gavę piliečių surinktus parašus su jų išreikšta nuomone, Seimo nariai leidžia sau juos ignoruoti, o parašus šalin nukišti, kad po akim nesipainiotų. Ir kad neleistų sau ignoruoti Konstitucijos!!!
(Tšš, – juk prašiau ne kikenti, o ką nors geriau pasiūlyti)
Viskas gerai – teisininkai nesam nei vienas 🙂
Jei teisingai supratau, siūlote kad būtų tik vienmandatės apygardos (visais atvejais balsuojama už asmenį) ir antro turo nėra? Iš Europos valstybių taip yra pas Britus, dar Baltarusijoje (bet ji mums ne pavyzdys). Lietuvoje toks variantas būtų dar palankesnis TS, nes šiai partijai būdinga nugalėti 1 ture. Jai sunkiau sekasi 2 ture, kai centro kairiosios partijos sisivienija prieš TS. Tad antrame ture pergalė “aptirpsta”, bet vis tiek TS daugiau paprastai gauna vienamdatėse, nei pagal sąrašus (VRK puslapyje tai nesunku pasitikrinti). gal skaitėte, kad TS atsisakė idėjos keisti rinkimų tvarką. Kaip manote kodėl? Ogi paskaičiavo, kad jiem labai neapsimoka 🙂 Man iš viso buvo keista, kad jie tai pradžioje siūlė.
Mažesnėms partioms patogesnė proporcinė. Iš viso ji “gerai pasitarnautų” (pvz, ypač tautinėms partijoms), tik tam trukdo gana aukštas (5%) barjeras. Todėl ir rašau (nors nesu rėmėjas, bet tikrai geranoriškai ir nuoširdžiai) – norint kad labiau būtų girdimas visuomenės balsas (kad būtų labaiu proporcinga), reikia proporcinės su kuo mažesniu barjeru. Tai susitiprintų mažesnes partijas, nes atsirastų reali galimybė patekti į Seimą ir žmones nebebijotų “pradanginti” balsų už jas balsuojant. Juk dažnas gal ir norėtų balsuoti, pavyzdžiui, už Nacionalinį susivienijimą, tačiau pagalvoja – “neperžengs barjero, tad gal geriau už kokius konservatorius – pareitinguosiu jų sąrašą, juk jame yra tautiškai nusiteikusių politikų” ir t.t. Bet kiti kitaip “nureitinguoja” ir iš to nelabai kas gaunasi. Tas pats ir vienmandatėse – gal norėtų balsuoti už tautininką Pajūrietį, bet pasirenka santykinai konservatyvesnių (nei dauguma kitų TS narių) pažiūrų TS atstovę Žemyną. O proporcinėje (su mažu barjeru) galėtų balsuoti už tą, kuris tikrai priimtiniausias, su didele tikimybe, kad balsas nepradings.
Na, nežinau, gal yra dar kažkokie “išskaičiavimai”. Gal žmones (šiuo atveju – iniciatoriai) žino ką daro, gal aš toks kv. – nesuprantu. Bet man atrodo (na taip atrodo, ir viskas), kad iniciatoriai šiuo atveju klysta – jei būtų parinkta nauja tvarka (tik vienmandatės) – iš to išloštų tikrai ne jie, o “įtakingieji” didžiųjų partijų (ypatingai – TS) kandidatai.
Kaip įsivaizduoju, kad visų galimybės prisistatyti rinkėjus būtų lygios, reiktų keisti dabartinę rinkiminę agitaciją – kad visų partijų ir kandidatų galimybės tapti rinkėjui žinomais, būtų lygios, nežiūrint,
ar tu Seimo senbuvis (t.y., tavo partija gausi, o dar ir rėmėjai viskio dėžutėmis paremia, ar ir apskritai visos tavo partijos agitbrigadą finansuoja),
ar dar neseniai subūrei partiją, ir savo lėšomis surengti savo reklaminę kampanija nepajėgi, o dar ir LRT sauvaliauja, nusprendžia, kam leis, kam neleis ekrane pasirodyti.
Žinoma, kai finansuos biudžetas, kai nacionalinė TV negalės pagal savo skonį rinktis, kam leis, o kam neleis prisistatyti (nes tai ne direkcijos privati TV), senos turtingos partijos galės sau leisti ir papildomus pasirodymus iš savo kišenės, bet bent nebus taip, kaip per pastaruosius rinkimus vyko rinkimų kampanija.
Dėl agitacijos – tikrai taip. Valstybės tam sudaromos sąlygos tikrai turi garantuoti visiems lygias teises. Tai kas, kad partija šiuo momentu neįtakinga. Tai dar nereiškia, kad ji neturi “potencijos” tapti įtakinga. Taik tai labai sunku sureguliuoti. Tam reikalinga griežta kontrolė ir visuomenės (organizacijų ir pan.) įsitraukimas.
Kitas aspektas – tačiau taip pat neturi būti draudžiama partijoms savo ar jų rėmėjų (kuri prievalo viešai tai deklaruoti) galimybė papildomai reklamuotis.
Visame demokratiškame pasaulyje taip yra. Tik tikrose demokratijose – iš tiesų taip, o “naujose, nelabai brandžiose demokratijos” – dažniausiai “tik popieriuje” 🙂
Visai geras pasiūlymas. Nei kikenti, nei apsiversti iš juoko man nesinori.
10–12. Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė. Kaip apsiginti be ginklų?
− lrt.lt/mediateka/irasas/2000153233/10-12-pilietinio-pasipriesinimo-abecele-kaip-apsiginti-be-ginklu
LRyto TV, Alfa taškas
Dar prieš Šeimų maršą organizatoriai savo namuose sulaukė policijos vizitų: tai primena persekiojimą
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/dar_pries_seimu_marsa_organizatoriai_savo_namuose_sulauke_policijos_vizitu_tai_primena_persekiojima/
Ričardas ČEKUTIS: Žinomi žmonės
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/vakaro_ziniu_redakcijos_skiltis/ricardas_cekutis_zinomi_zmones/
Alytaus policija aiškinasi, kas mieste užklijavo plakatus su A. Hitlerio atvaizdu
– diena.lt/naujienos/kriminalai/nusikaltimai/alytaus-policija-aiskinasi-kas-mieste-uzklijavo-plakatus-su-hitlerio-atvaizdu-1026170
Užsienio TV rodys, žiūrovai kraups, kaip per vanagaičių TV-šou ?