Gegužės 20–23 d. Kauno kultūrinių programų tinkle atsiranda naujas kasmetinis įvykis – tarptautinė rašytojų ir knygų šventė „Kauno literatūros savaitė“.
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rengiamo renginio programa Kauną pavers miestu, pilnu literatūros: šį sumanymą remia VšĮ „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, o prie jo įgyvendinimo jungiasi daug partnerių – bibliotekų, muziejų, kultūrinių ir literatūrinių miesto bendruomenių.
Kaip teigia rengėjai, šventėje siekiama pristatyti literatūros žanrų įvairovę ir atliepti skirtingus skaitytojų pomėgius. „Mūsų pirmenybės – apgalvota renginių programa, lėti skaitymai, nuoširdūs susitikimai, kuriuose visada atsiras vietos autorių ir skaitytojų pokalbiui.
Šventės komanda tiki, kad intriguojančios istorijos, protingi ir šmaikštūs pašnekesiai niekada neišeina mados“, – teigia meninės programos kuratorius, rašytojas ir vertėjas Laurynas Katkus.
Programoje – žymūs autoriai ir garsūs vardai
„Kauno literatūros savaitės“ renginiuose bus siekiama sinchronizuoti Lietuvos literatūrinį gyvenimą su pasauliniais ritmais ir parodyti, kuo gyvena šiuolaikinė lietuvių ir pasaulio literatūra.
Šventę atidarys žinomo lietuvių rašytojo Rimanto Kmitos skaitymai iš naujausio romano „Remyga“ ir pokalbis su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atstovu Ryčiu Zemkausku apie miestus, istorijas ir mitinius žvėris.
Tarp šių metų svečių – žymus vidurinės kartos baltarusių prozininkas Viktoras Martinovičius, su kurio naujausiu romanu „Revoliucija“ protestų metu masiškai fotografavosi baltarusių jaunimas.
Pagal Martinovičiaus kūrybą yra sukurtas trumpametražis filmas „Laimės ežeras“ (2019), kuris buvo rodomas įvairiose žinomose kino šventėse. Jis bus pristatytas Kaune iš karto po susitikimo su autoriumi.
Šventėje lankysis vienas garsiausių šiandienos vokiečių autorių Ingo Šulzo (Ingo Schulze), praėjusiais metais už nuopelnus kultūrai apdovanotas aukščiausiu Vokietijos ordinu „Didžiuoju kryžiumi“.
I. Šulzo knygos išverstos į daugelį pasaulio kalbų, tarp jų – ir lietuvių, o Kaune jis pristatys naujausią savo romaną „Padorūs žudikai“, pasakojantį apie knygas ir nusikaltimą, gyvenimą socializmo santvarkoje, staigias permainas ir dabartį.
Prancūziškai rašanti Liuksemburgo prozininkė, poetė, dramaturgė Natalija Ronvauksa (Nathalie Ronvaux) supažindins Lietuvos skaitytojus su mažai pažįstama daugiakalbe Liuksemburgo literatūra.
Itin didelis dėmesys – Kauno literatams
Žinoma, svarbiausi susitikimai literatūros mylėtojų laukia 2022 metais, kuomet Kaunas taps Europos kultūros sostine, tačiau jau šiemet „Kauno literatūros savaitės“ rengėjai siekia pristatyti renginių formatus, kurie turėtų išlikti ir ateityje.
„Šventėje bus skiriamas itin didelis dėmesys kauniečių ir iš Kauno kilusių autorių kūrybai, o ypač – jauniesiems Kauno literatams, jų kūrybinių galimybių skatinimui.
Programoje numatyti skaitymai, kuriais pradedame vakarų ciklą „Išeiviai ir namiškiai“, skirtą kauniečiams bei Kaune gimusiems ir augusiems autoriams“, – teigia viena iš šventės sumanytojų ir rengėjų, VDU docentė Rūta Eidukevičienė.
Šiemet viename iš susitikimų dalyvaus dvi puikios poetės, neseniai išleidusios naujas poezijos knygas – Indrė Valantinaitė ir Enrika Striogaitė. Beje, E. Striogaitės knyga „Žmonės“ buvo išrinkta 2020 metų poezijos knyga.
Dar kitame renginyje bus galima sutikti JAV gyvenantį šiuolaikinės lietuvių literatūros klasiką, Kaune gimusį 2020 m. nacionalinės kultūros apdovanojimo laimėtoją Saulių Tomą Kondrotą, kuris pristatys trumposios prozos kūrinių rinktinę „Kolekcionierius“, aptars savo santykį su Lietuvos kultūriniu gyvenimu ir atskleis literatūrinius planus.
Jaunuosius Kauno literatus suburs speciali skaitymų platforma „Nauji vėjai“, o dar daugiau saviraiškos galimybių suteiks „Laisvas mikrofonas“.
Jaunieji literatai taip pat bus kviečiami dalyvauti literatūrinėse rašymo varžytuvėse „Prix Laurence“, kurias rengia Betembūro literatūros šventė LiteraTour (Liuksemburgas) ir Vytauto Didžiojo universitetas. Varžytuvių laimėtojai 2022 m. vyks į Liuksemburgą ir savo kūrybą pristatys Ešo – Europos kultūros sostinės 2022 renginiuose.
Pristatys naują literatūrinį maršrutą
„Kauno literatūros savaitė“ nori paversti skaitymą ir pokalbius apie knygas bendruomeniniu reiškiniu. Burdami partnerių ratą, siekiame parodyti, kad kiekvienas žodžio kultūros dalyvis – rašytojas, vertėjas, literatūros kritikas, studentas ar dėstytojas, leidykla, biblioteka ar knygynas, bukinistas ar plačioji skaitytojų bendruomenė – atlieka svarbų ir unikalų vaidmenį.
Todėl šventės programoje gausu tokių sumanymų, kaip naujo literatūrinio maršruto pristatymas ir kiti žodinėjimai netikėčiausiose miesto erdvėse“, – teigia doc. Rūta Eidukevičienė.
Naujasis literatūrinis maršrutas, kurio įgyvendinimu rūpinasi Vytauto Didžiojo universiteto Literatūros kūrybos, kritikos ir komunikacijos magistrantai kartu su Turizmo informacijos centru (Kaunas In), leis aplankyti net 50 Kauno miesto erdvių ir surankioti negirdėtas jose menamas literatūros pasaulio gijas.
Atsižvelgiant į karantino ribojimus, šventės rengėjai pasiruošę dalį renginių perkelti į atviras erdves arba rengti juos virtualiu būdu.
Šventės programa nuolat pildosi įdomiais ir vertais dėmesio bruožais. Žinias apie šventę rasite www.literaturossavaite.lt bei socialiniame tinkle „Facebook“ @literaturossavaite.
Na matai, Vilnius Knygų mugės šias metais dėl pandemijos nerengė, tai kodėl tuo naudojantis kažką panašaus tarptautinio – Kaunui nesurengus. Su bandymais paveržti iš Vilniaus tarptautinę Kaziuko mugę, regis, kaip ir nelabai sekasi, tai kodėl nepabandžius su knygų ir rašytojų tarptautiniu renginiu to siekti, gal pavyks…
Kažkodėl dar nebandoma sostiniškai varžytis tarptautinėmis gėjų eitynėmis, betgi 2022-ieji Kaunui – dar kitais metais…
O tai mintis!
Ar tik ne gaspadinės noras, kad jos kaimynės vištos irgi kiaušinių nebedėtų, tokią padiktavo?