Balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje tradiciškai vykdavo pavasarinės talkos, kurių metu buvo švarinama gamtinė aplinka. Šiais metais tradicinė „DAROM“ akcija įvyks gegužės 8 d.
Raginame nelaukti iki akcijos pradžios ir kas kart lankantis gamtoje išnešti tiek savo atsineštas, tiek kitų numestas šiukšles, jei yra galimybė išvežti ir įvairias stambesnias atliekas, pranešti apie pažeidimus.
Daugelis žmonių po žiemos besilankydami gamtoje pastebi, kad miško paklotėje, prie pelkučių ar kitur mėtosi pavienės šiukšlės: plastikiniai buteliai, maišeliai, nereikalingi daiktai…
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba gauna įvairių pranešimų apie teršiamas pačias jautriausias, gamtiniu požiūriu vietas – saugomas teritorijas.
Neseniai buvo pranešta, jog Vilniuje, Barsukynės gatvėje, Dvarčionių geomorfologiniame draustinyje, kur pernai buvo pastatyti ženklai, draudžiantis šiukšlinti ir iš pavasarinės talkos, kurią vykdė VSTT žinovai metu buvo surinkta ir išvežta daug prisikaupusių šiukšlių, šiemet vėl kažkas piktavališkai aplink pastatytus ženklus, nurodančius, jog už šiukšlinimą gali grėsti iki 850 eur. bauda, veža ir mėto šiukšles.
Aplinkos teršimo faktą pastebėjusi gyventoja teigia, jog į griovius, tiesiog pakelėje yra svaidomos pavienės šiukšlės ir šiukšlių maišai. „Matyt, kažkokie aplink gyvenantys žmonės nuo senų senovės įpratę, kad ten mėtydavo kur papuola šiukšles iš namų, ir toliau tą patį daro“, – teigia moteris.
Jautriai nuskambėjo paskutinis pranešimo sakinys, kviečiantis gelbėti nuo šiukšlių ir neatsakingo šiukšlintojų elgesio kenčiančią gamtą „Gal įmanoma dar kažką padaryti, kad užkirti šitokiam šiukšlinimui kelią?
Panašu, kad tuoj vėl prisikaups kalnai šiukšlių…“. Tokiu elgesiu rodoma ne tik didžiulė nepagarba saugomai gamtai, bet ir ją prižiūrintiems žinovams, kasmet talkose dalyvaujantiems savanoriams.
Praeitais metais Nacionalinis ST lankytojų centras sumanė aplinkos tvarkymo akciją „Iš gamtos – po šiukšlę“ ir skatino, einant pasivaikščioti ir pasidžiaugti pavasarine gamta, paimti kad ir nedidelį šiukšlių maišelį bei pagelbėti gyvajai gamtai.
Akcijos metu gavome dešimtis nuotraukų iš visos Lietuvos, kuriuose užfiksuoti išmesti į gamtą įvairūs panaudoti didelių gabaritų daiktai, kaip šaldytuvai, televizoriai, kompiuteriai, automobilių dalys…
Sunku įsivaizduoti, ką žmonės palieka miškuose, prie ežerų, pievose negalvodami, jog šios gamtinės buveinės yra namai tūkstančiams įvairiausių rūšių gyvūnų bei augalų, atokvėpio ir poilsio vieta lankytojams…
Stebima, kad pastaruoju metu padidėjo ir statybinių šiukšlių padangų gausa atokesnėse gamtinėse vietose. Primename, jog šiuo metu Lietuvoje veikia net 98 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.
Kiekvienos apskrities aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje.
Beveik visose Europos saugomose teritorijose taikomas požiūris: ką atsinešei į gamtą, tą išsinešk. Tad pastaruoju metu sąmoningai pažintiniuose takuose, prie gamtos paveldo vertybių nestatomos šiukšliadėžės.
Dažnai net nebūna galimybių miško tankmėje ar pelkėje išvežti šiukšlių sankaupų. Tad lankytojai turėtų atsiminti, kad jeigu nusprendė šylant orui, iškylauti gamtoje, turėtų po to susirinkti ir išsinešti šiukšles.
Primename, jog dėl iki balandžio 30 d. Lietuvoje vykstančio karantino, lankytis nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bei vykdyti gamtosaugines talkas būtina laikantis visų atsargumo priemonių.
Kviečiame piliečius būti neabejingus ir pranešti apie rengiamą, daromą ar padarytą aplinkos apsaugos pažeidimą Aplinkos apsaugos departamentui telefonais: 112 arba (8 5) 273 2995.