Vandens lygis Neryje vis dar žemas, artimas vasaros laikotarpiui, tačiau potvynio grėsmė išlieka. Todėl prieš savaitgalį Kauno rajono savivaldybė sušaukė posėdį su visų specialiųjų tarnybų atstovais.
Laužo ledus
Savivaldybė nenorėdama, kad pasikartotų prieš dešimtmetį įvykusį nelaimė, nusprendė pasitelkti techniką, kad išlaužyti ledus upėje.
„Ledlaužis jau yra atlaisvinęs upės vagą nuo Kauno miesto ribos apie 3 kilometrus. Iki rytojaus technika planuoja pasiekti Radikius. Mums svarbiausia ledo lytis išlaužyti ties posūkiais ir salomis, kurios natūraliai gali suformuoti ledų grūstis“, – pasakojo Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Rikteris.
Ledo laužymo darbus atliekančios bendrovės „Hidrum“ gamybos direktorius Darius Šapkauskas patikino, kad darbai vyksta sklandžiai. „Ledas minkštėja, todėl sparčiai judame į priekį. Žinoma, jeigu pakils vanduo – darbų tęsti nebegalėtume. Be to, būtų tikslinga kitą savaitę ties Radikiais pastatyti ekskavatorius, kurie išstumdytų išlaužytas ledo lytis, nes ledų bus daug“, – sakė D. Šapkauskas.
Pasiruošę evakuacijai
Šią savaitę Neryje, ties Radikiais buvo pragręžtas ledas ir pastatytas vandens lygio matuoklis.
„Informaciją, koks yra vandens lygis galime tikrinti nuolat. Užfiksavome dvi kritines ribas, kuomet pats prietaisas siųs mums signalą, kad vanduo kyla. Pirmasis įspėjimas bus, kuomet vanduo pasieks 0,6 metro, ir antras – 1,6 metro“, – aiškino M. Rikteris.
Jeigu vandens lygis pasieks kritinį – 1,6 metro, apie tai iškart bus informuotas civilinės saugos specialistas, kuris įjungs sirenas. Tai bus signalas gyventojams, kad privalu evakuotis.
Seniūnės Lina Mišeikienė ir Violeta Armolaitienė patikino, kad gyventojai jau patys ruošiasi galimam potvyniui, apsaugo savo turtą. „Kalbėta su visais žmonėmis. Suregistravome ne tik visus gyventojus, bet ir jų gyvūnus, šachtinius šulinius. Visi žino, kada privalu evakuotis ir kaip saugiai tą padaryti“, – kalbėjo seniūnė L. Mišeikienė.
Kauno priešgaisrinės gelbėjmo valdybos 5-osios komandos viršininkas Mindaugas Belickas pabrėžė, kad pirminės gelbėtojų pajėgos bus aktyvuotos, kuomet Neryje vanduo pakils iki 0,6 metrų. „Žinome, kaip staigiai vanduo gali pakilti, tad turime būti pasiruošę“, – aiškino jis.
Ugniagesiai yra pasiruošę 22 gelbėjimo valtis, kurios bus skirtos evakuacijai, 37 vandens pompas. Į pagalbą gelbėtojams ateis 30 ugniagesių savanorių.
Policija esant kritinei situacijai į rizikos zonas planuoja išsiųsti 4 policijos ekipažus, jeigu prireiktų ir daugiau.
Savivaldybė jau yra sutarusi dėl laikinos gyventojų nakvynės, jeigu būtų poreikis, taip pat yra pasiruošusi autobusus, sunkiąją techniką, skirtą žmonių ir daiktų evakuacijai.
Štai mūsų meras, ponas Š. priešingai – labai sumaniai pasielgė. Nusprendė atlydį panaudoti, kad suteiktų vilniečiams ekstremalaus sporto pramogą. Tiek žavių netikėtumą gatvėje – išeini iš namų, o abipus šaligatvio nuo važiuojamosios dalies suversti nukasto sniego himalajai tipsta, ir tu plauki iki kulkšnų iki parduotuvės… Ir viskas įskaičiuota , kad pramoga būtų visavertė – patekusiam tarp tų himalajų nėra kaip išsisukti, nei į dešinę, nei į kairę nuo šaligatvio žengti. Matytum, žinotum – būtum važiuojamąja dalimi kaip nors ėjęs, betgi negali atskirti iš toliau, ar tas juodas ruožas iki pat perėjos – tai purvino sniego upelis, ar nuo jo pajuodęs šaligatvis.
Kai buvome dar atsilikę, tai primityviai nuo gatvių sniegą valydavome – važiuoja jį kasanti mašina, o šalia – savivartė, į kurią tą sniegą iš karto verčia, ir kažkur į numatytą vietą veža, – kad tirpdamas nenuodytų aplinkos. Dabar pažangiau daro – sniegą barsto druskų mišiniu, o tą mišinį ant šaligatvio verčia ir nuo jo nevalo, kad palaipsniui tirpdamas dar neiškirstus gražuolius medžius ,,patręštų”, ir šie ,,sava mirtimi” kuo greičiau nusibaigtų. O jei pašaltų, tai šaligatvis per visą ilgį čiuožykla virstų – irgi nemokamas savivaldybė&Grinda smagumėlis.