Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad pareigūnai turi teisę tikrinti įtariamus asmenis ir jų transporto priemones. Klaipėdos aplinkosaugininkai vykdydami reidą Kretingos rajone sustabdė įtartiną automobilį. Nesutikusiam su automobilio patikra vairuotojui gresia bauda nuo 80 iki 780 eurų.
Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, berašydami administracinių nusižengimo protokolą medžiotojui už Medžioklės įstatymo pažeidimus, pamiške pastebėjo pravažiuojantį įtartiną visureigį.
Kilus įtarimams, kad tai gali būti neteisėta medžioklė buvo priimtas sprendimas sustabdyti ir patikrinti transporto priemonę. Aplinkosaugininkai sustabdė automobilį, naudojant mėlynos spalvos švyturėlius, kadangi jau buvo tamsusis paros metas. Pareigūnai vairuotojui prisistatė parodydami tarnybinį pažymėjimą, taip pat vilkėjo ir aplinkosaugos pareigūnų uniformą.
Kad patikrintų vairuotoją aplinkosaugininkai paprašė atidaryti bagažinę, bei parodyti kas yra automobilio viduje. Asmuo atsisakė paklusti teisėtiems pareigūnų reikalavimams, nesutiko pateikti asmens dokumento.
„Vairuotojas vis tvirtino, kad jį sustabdė be pagrindo ir, kad aplinkosaugininkai neturi jokių teisių tikrinti jo transporto priemonę. Asmens elgesys buvo agresyvus bei konfliktiškas, todėl į pagalbą pasitelkėme policijos pareigūnus. Jiems atvykus, asmuo toliau aiškino, kad aplinkosaugininkai neturi jokių teisių jį tikrinti, todėl jis atsisako bendrauti. Toks elgesys trukdė pareigūnams vykdyti aplinkos apsaugos kontrolę“,– sako Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.
Policijos pareigūnai nustatė vairuotojo tapatybę, jam buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas už trukdymą vykdyti valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę. Už šį pažeidimą jam gresia bauda – nuo 80 iki 780 eurų.
Svarbu
Aplinkosaugos pareigūnai primena, kad Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 3 straipsnis nurodo, kad siekdami užtikrinti teisėtumą ir teisėtvarką aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo srityje, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės institucijos ir pareigūnai organizuoja ir vykdo prevencinę veiklą, kuria siekiama, kad fiziniai ir juridiniai asmenys laikytųsi įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą, reikalavimų.
Minėto įstatymo 12 straipsnis pažymi, kad Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai turi šias teises ir pareigas:
– pateikę tarnybinį pažymėjimą aplinkosaugininkai, netrukdomi gali patekti (įeiti, įvažiuoti) į visų įmonių, įstaigų, organizacijų, ūkių, karinių dalinių, pasienio ruožo bei privačias teritorijas ir jose esančius objektus (statinius, įrenginius, patalpas ir kt.), kitus ūkinės veiklos objektus ir tikrinti, ar juose laikomasi aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų;
– kad būtų užkirstas kelias aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimams, už kuriuos numatyta teisinė atsakomybė, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka sustabdyti ir apžiūrėti įtariamų asmenų transporto priemones;
– įstatymų nustatyta tvarka atlikti asmens apžiūrą ir daiktų patikrinimą, paimti daiktus ir dokumentus, apžiūrėti įvykio vietą;
– vykdami į įvykio vietą ar persekiodami transporto priemones, kurias vairuoja arba kuriose yra asmenys, įtariami padarę aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimus, Vyriausybės nustatyta tvarka naudoti mėlynos spalvos švyturėlius.
Įstatymo 54 straipsnis taip pat nustato fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas:
– fiziniai ir juridiniai asmenys privalo sudaryti visas sąlygas, būtinas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams aplinkos apsaugos valstybinei kontrolei vykdyti, ir paklusti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų teisėtiems reikalavimams.