
Patenkate į pirmąjį elektros rinkos laisvėjimo grupę, tačiau dėl įvairių priežasčių negalėjote sudaryti sutarties su nepriklausomu elektros tiekėju iki gruodžio 10 dienos? Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila paaiškina kas bus, jei sutartis su senuoju visuomeniniu tiekėju nutrūks, o naujas nepriklausomas elektros tiekėjas – vis dar nepasirinktas.
Nepertraukiamą elektros tiekimą užtikrins ESO
Gyventojų, patenkančių į pirmąjį pertvarkos žingsnį, sutartys su iki šiol elektrą tiekiančiu visuomeniniu tiekėju baigia galioti 2020 m. gruodžio 31-ą dieną.
Ir nors kai kurie gyventojai baiminasi, kad sulig pasibaigusia sutartimi ir elektra nebeatitekės iki namų, ESO atstovas patikina, jog taip tikrai nenutiks: „Net ir pasibaigus sutarčiai su visuomeniniu tiekėju, gyventojai dėl elektros energijos tiekimo gali būti ramūs. Elektra ir toliau be jokių trikdžių ar apribojimų tekės iki namuose esančių šviestuvų, elektrinių virdulių, šaldytuvų, įkroviklių ir visų kitų buitinių prietaisų, be kurių šiuolaikinio gyvenimo jau nė nebeįsivaizduojame. Nutrūkus sutarčiai su visuomeniniu tiekėju ir laiku nepasirašius naujos sutarties su nepriklausomu energijos tiekėju, namų ūkį elektra aprūpins garantinis tiekėjas. Garantinio tiekimo paslaugą visoje Lietuvoje teiks ESO, kaip tai numatyta įstatyme“
Nespėjus pasirašyti sutarties su nepriklausomu elektros tiekėju laiku ir norint užsitikrinti garantinį tiekimą, pačiam gyventojui nereikia nieko daryti, pavyzdžiui susisiekti su ESO ir pranešti apie susiklosčiusią padėtį. Garantinio tiekėjo globon be sutarties likęs nekilnojamojo turto aprūpinimas elektros energija pereina automatiškai.
Garantinis tiekimas – papildomas 6 mėn. terminas nepriklausomam tiekėjui pasirinkti
Visgi R. Radvila atkreipia dėmesį, kad garantinis tiekimas, nors ir leis gyventojams nepatirti jokių trikdžių ar papildomų rūpesčių, nėra nuolatinio elektros tiekimo paslauga – garantiniu elektros tiekimu gyventojai galės būti aprūpinami iki 6 mėnesių. Per šį laikotarpį, tačiau nelaukiant jo pabaigos, vartotojai raginami pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir sudaryti su juo sutartį.
„Vis dėlto laukti paskutinės garantinio tiekimo dienos – nepatariama, mat sutartys su nepriklausomais tiekėjais įsigalioja ne iškart. Pavyzdžiui, jei sutartis buvo sudaryta iki šių metų gruodžio 10 dienos, nepriklausomas tiekėjas pradės tiekti elektrą nuo kito mėnesio pirmos dienos, tai yra 2021 metų sausio 1-ąją. Jei sutartis būtų sudaryta jau po gruodžio 10 dienos (bet iki 2021 m. sausio 10 dienos), ji įsigaliotų dar kitą mėnesį, tai yra 2021 metų vasario 1 dieną,“ – sakė R. Radvila.
Visų rinkoje veikiančių nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymus galiam rasti internete, adresu https://www.pasirinkitetiekeja.lt/rinkos-tiekejai.
Nepasirinkusieji mokės brangiau
Pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją kuo greičiau ir nelikti prie garantinio tiekimo turėtų siekti ir patys vartotojai. Mat garantinis elektros tiekimas yra brangesnis.
Kitas svarbus dalykas: garantinio tiekimo kaina niekuomet nebus visiškai stabili, mat ji skaičiuojama pagal praėjusio mėnesio vidutinę „NordPool“ elektros energijos biržos kainą, ją dauginant iš 1,25 koeficiento (t. y. elektros energija kaip gaminys bus 25 proc. brangesnis nei jos biržos kaina).
Garantinio tiekimo sąlygas reglamentuoja Elektros energetikos įstatymas.
Garantinis tiekimas išliks ir pertvarkai pasibaigus
Svarbu atkreipti dėmesį, kad garantinio tiekimo paslauga bus teikiama ne tik iki ateinančių metų birželio 30-osios ar energetikos pertvarkos pabaigos 2023-iais. Garantinis tiekimas išliks kaip papildoma alternatyva, kuri būtų pasitelkiama klientui atsisakius vieno nepriklausomo tiekėjo paslaugų, bet laikinai nepasirinkus kito nepriklausomo tiekėjo. Taip pat vartotojui pereinant nuo vieno nepriklausomo tiekėjo prie kito, jei pagal sutarties sąlygas nenutrūkstamu elektros tiekimu nepasirūpina ankstesnis ar jau būsimas tiekėjas, įvykus nepriklausomo tiekėjo veiklos sutrikimams ir pan.
„Garantinį tiekimą, kurį mūsų šalies gyventojams yra įsipareigojęs teikti ESO, galima palyginti su draudimu – gausime elektrą iš nepriklausomo tiekėjo, bet jei kas atsitiktų, būsime ramūs, jog dėl garantinio tiekimo elektra visuomet atitekės iki mūsų namų“, – sakė R. Radvila.
Daugiau žinių apie šiuo metu vykstantį elektros tiekimo rinkos laisvėjimą galima sužinoti apsilankius www.pasirinkitetiekeja.lt arba paskambinę telefonu 8 626 555 65.
Sveiki, buvau apsilankes Ignitis esamo tekejo buveineje panevezi, jie man nurode jog nepatenku i grupe ir sutarti galiu perrasyti iki 2022 tad nieko sau nesukau galvos. o visai nesenai pries kelias dienas gavau ju zinute jog neperasiau sutarties ir dabar gausiu el per garantini tiekejaESO kuri kaip ir mums visiems aisku 25% bus brangesne, kas cia per sou tai negaliu..
Plėšikų užvaldyta Lietuva. Daug pavyzdžių byloja apie tai.
Būtent: kažkiek anksčiau kažkam buvo išsprūdęs perspėjimas, jog nepasirinkusiems kito tiekėjo elektra brangs. Tačiau gal lapkritį ar gruodžio pradžioje buvo tam skirta radijo laida, per kurią aiškino, jog pirmiausia privalo pereiti pas kitą tiekėją, kas sunaudoja daugiau elektros, negu 200/mėn., t.y., verslas ir didelių NT savininkai. Kitiems (įv. chruščiovkių ir brežnevkių savininkams) dar yra pora metų. Ir jokios užuominos apie pabrangimą. Supratau, kad nori neskubėdami, nenervindami, ramiai numatyta tvarka visus paskirstyti. Šaunu, tik pasveikinti lieka, kad pagaliau kažką ne galvotrūkčiais, o tvarkingai , neskubėdami daro, rimbais žmonių neskubindami. Juolab, visai neseniai buvo TV laida apie tai, kad pensininkė kruopščiai ruošėsi, susipažino su sąlygomis, pasirinko ir perėjo kitur, tačiau iš karto patyrė nuostolių, nes iš abiejų – naujo ir iš buvusio tiekėjų – gavo nemažas sąskaitas, ir nesupranta, už ką – niekada tiek elektros nesunaudodavo!
Taigi, galvoju, puiku – kartu su vartotojų gynėjais jie išsiaiškins, pareguliuos viską, kad mažiau susigaudantys, ar senukai per tą pertvarką nenukentėtų. Juolab, metai buvo nesėkmingi, per tai, kad sutriko gydyklų darbas, daugelio lėtinių ligonių sveikata tiek pablogėjo, kad jie net nepajėgė jokiais elektros manevrais domėtis!
O čia še tau. Pavyko tau, žmogau, tarpuvartę, tamsų aklagatvį sėkmingai pereiti, tai kelio galė tykanti vyriausybė su el. tiekėjais apiplėš… 🙁
Gaila , kad neturiu diiidelio sandėlio. Prisipirkčiau elektros ir sau ramiai gyvenčiau. Būčiau gerbiamas ”spekuliantas” – verslynykas.
Gal prieš 1000 m., kai dar veikė IAE, buvo kalba apie netolygų el. energijos vartojimą, kad gaminamos dieninės elektros mums net trūksta, o naktinės elektros turime perteklinai. Kad gamybininkai turėtų savo gamybą pertvarkyti, daugiau naktimis gaminti, tada tam sunaudojama elektra jiems pigiau kainuotų, galėtų savo prekėms kainą nuleisti.
Užsiminė ir apie akumuliatorius, kurie galėtų stovėti įv. miesto rajonuose prie gamyklų, ir kaupti elektrą tam paros metui, kai susidaro energijos stygius, kai susidaro net labai grėsmingos situacijos, nes gali elektros pristigti objektams, kur tiekimo pertrūkiai labai pavojingi.
Klausiau tuomet to, kas užvedė pokalbį*, kodėl AE, vyriausybė nepasirūpina pastatyti naktinės elektros perteklių kaupiančių akumuliatorinių prie didžiųjų ligoninių**, kodėl biudžetinės švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos, globos, kultūros, ir kt. įstaigos, strateginių paslaugų įmonės, tas pats Seimas bei vyriausybė ne visą parą naktine elektra maitinamos – juk tai atpigintų valstybės funkcijų, viešųjų paslaugų savikainą, garantuotų patikimą ir saugų tiekimą! Ar ne apie tai turime galvoti visų pirma – kaip atpiginti SAVO valstybės ir piliečių vartojamą elektrą, sumažinti avarijų dėl linijų perkrovų skaičių? Be to, bet kokių didelių avarijų atvejais visada turėtume „sandėliuose atsargų”***. Čia jis pradėjo mykti. Ar tik nesuveikė verslui įprastas mąstymas – perprodukciją geriau sunaikinti, negu leisti kam (pigiau) sunaudoti. Kam nemokšiškai ir sunkiai ant kojų stojančią savo valstybę (bent vaikų ir medicinos įstaigas) aprūpinti pigesne naktine elektra, jei už dieninę iš valstybės galima brangiau nulupti.
———————–
* Nepamenu, ar tada ne kažkas iš Prunskienės šeimos buvo el. energijos tiekimo tarpininkas? Tada tarpininkai buvo „svarbiausi verslininkai”.
** Santariškių, Antakalnio, Kauno, Klaipėdos ir kt. klinikos juk jūras elektros sunaudoja, o jei ir turi generatorius, tai jų pajėgumų nepakanka avarijų atvejams, kai elektra gal ir pusdienį netiekiama, vadinasi, operuojamiems, prie gyvybę palaikančių aparatų prijungtiems ir kt. ligoniams elektros dingimas mirtinai pavojingas.
*** Ištisai girdėdavome apie tai, kad pajūrio vartotojai po kelias dienas visai be elektros likdavo!
Energetikos sektoriuje įtartini reikalai Patirta jau 11mln. eur nuostolių?
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/energetikos_sektoriuje_itartini_reikalai/
Politikai vartotojus dar kartą apgavo
– .respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/politikai_vartotojus_dar_karta_apgavo/
„ Seimas pernai nusprendė: gyventojai, nespėję, nesugebėję laiku pasirinkti nepriklausomo tiekėjo, už elektrą mokės ketvirtadaliu brangiau. Tai pavadinta rinkos liberalizavimu ir konkurencijos skatinimu, dėl ko esą energija vartotojams atpigs. Tačiau žmonės ir vėl buvo apgauti – kokį tiekėją bepasirinktum, sąskaitos vis tiek ateis didesnės nei buvo prieš liberalizavimą. O labiausiai stulbina, kad valstybinė „Ignitis” siūlo ne mažiausias kainas, o bene didžiausias.
Turėjo pigti, bet brangsta ”
ir t.t.