Gruodžio 10 d. Seimas po pateikimo atmetė Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narių teikiamą „Lietuvos respublikos Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose“ (Nr. XIVP-86) įstatymo projektą, pagal kurį Lietuvos piliečiai ir užsieniečiai nelietuviškus vardus ir pavardes galėtų rašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis.
Už projektą balsavo 43 Seimo nariai, prieš 41, o 26 – susilaikė.
Įstatymo projekte buvo siūloma įtvirtinti principą – vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis, užsieniečių pavardės, jei jos yra lotyniško pagrindo perrašomos lotyniško pagrindo rašmenimis, jei jos ne lotyniško pagrindo rašmenimis – perrašomi lietuviškai transkribuojant.
Be to, Lietuvos tautinių mažumų atstovai galėtų pateikę prašymą savo vardus ir pavardes perrašyti lotyniško pagrindo rašmenimis remiantis tos tautinės mažumos kalbos taisyklėmis.
Pasak projekto rengėjų, įstatymo projektas įveda užsieniečio kategoriją, į kurią patenka užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės. Įvertindami, kad asmens vardas ir pavardė yra asmens identiteto ženklas, užsienio valstybių piliečių vardai ir pavardės, kurių originalus dokumento šaltinis rašomas lotyniško pagrindo rašmenimis, į asmens tapatybės dokumentus ir civilinės būklės aktus būtų nurašoma paraidžiui.
Asmenų vardai ir pavardės dokumento šaltiniuose įrašyti nelotyniško pagrindo rašmenimis į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus pagal siūlomą reguliavimą būtų perrašomi lietuviškais rašmenimis pagal Vyriausybės patvirtintas Vardų ir pavardžių rašymo taisykles.
Tais atvejais kai dokumento šaltinyje yra vardo ir pavardės įrašai ir lotyniško ir nelotyniško pagrindo rašmenimis į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus siūloma nurašyti įrašus lotyniško pagrindo rašmenimis. Asmens prašymu visi dokumentų šaltinio įrašai galėtų būti nurašomi lietuviškais rašmenimis arba lietuviška forma.
Siūlomas teisinis reguliavimas būtų taikomas ir asmenų sutuoktiniams bei jų vaikams. Siūloma, kad asmens vardas ir pavardė, įrašyti iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotuose Lietuvos Respublikos asmens tapatybę patvirtinančiuose ir kituose dokumentuose, asmens prašymu būtų perrašomi įstatymo nustatyta tvarka.
Vardų ir pavardžių įstatymo projektą Seimui pateikė LSDP frakcijos nariai Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas, Linas Jonauskas, Orinta Leiputė ir Tomas Bičiūnas:
Šiam įstatymo projektui buvo gauta neigiama Teisės departamento (TD) išvada, kurioje nurodyta, kad teikiamo projekto siūlymai prieštarauja Valstybinė lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pozicijai į kurią įstatymų leidėjas, anot Konstitucinio Teismo, negali neatsižvelgti. Teikiamame projekte „išplečiamas Lietuvos Respublikos piliečių ratas, įgyjančių teisę, kad Lietuvos Respublikos dokumentuose jų vardas ir pavardė būtų rašoma nelietuviškais rašmenimis (lotyniško pagrindo rašmenimis). Lietuvos Respublikos piliečiui pakaktų nuodyti, kad jis save laiko tautinės mažumos atstovu ir tai būtų pakankamas pagrindas jam reikalauti, kad asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose jo vardas ir pavardė būtų nerašomi lietuviškais rašmenimis“, – be kita ko pažymima TD išvadoje.
Pateikimas:
Balsavimas:
Vienas iš judėjimo „Talka tautai ir kalbai“ steigėjų ir šio judėjimo pirmininko pavaduotojas Jonas Vaiškūnas taip pakomentavo ši įvykį:
„Socialdemokratai jau nepirmus metus Seime bando praskinti kelią antikonstituciniam siūlymui Lietuvos piliečių asmens dokumentuose ir oficialioje raštvedyboje uždrausti užsieniečių ir kitataučių Lietuvos piliečių pavardes rašyti valstybine kalba. Būtent sakau – uždrausti, nes jie siūlo siaurinti valstybinės kalbos vartojimą. Leisdami kai kuriems Lietuvos piliečiams rašyti vardus ir pavardes ne valstybinės kalbos rašmenimis jie tai siūlo daryti įrašo valstybine kalba sąskaita. Seime jau seniai yra įregistruoti ir kiti pasiūlymai suteikiantys teisę leisti rašyti pavardęs asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis, tačiau ne įrašo valstybine kalba sąskaita.
Seimui yra pateiktas bemaž 70 000 Lietuvos piliečių atstovaujančios iniciatyvinės grupės „Talka už Lietuvos valstybinę kalbą“ įstatymo projektas Nr. XIIP-3796 kuriuo pasiūlyta nelietuviškų asmenvardžių rašyti Lietuvos Konstitucijai neprieštaraujančiu būdu.
Asmenvardžių įrašai piliečių asmens tapatybės dokumentuose pagal šį projektą būtų leidžiami ir kitomis kalbomis, tačiau nepakeičiant pagrindinio įrašo valstybine kalba (tokia tvarka yra Latvijoje). Šį piliečių siūlymą Seimas paliko stalčiuje, bet jį jau įgyvendino Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2017 m. sprendimu nustatęs, kad šalia piliečio asmenvardžio, parašyto laikantis rašybos valstybine kalba, gali būti padarytas įrašas ir kita kalba, tačiau toks įrašas yra leistinas tik papildomai, o ne vietoj būtinojo įrašo valstybine kalba. Tokiam sprendimui ne kartą viešą pritarimą yra išsakęs ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda“.
Alkas.lt primena, kad 2015 m. pasinaudoję Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise ir surinkę bemaž 70 000 Lietuvos piliečių parašų, iniciatyvus piliečiai Seimui pateikė privaloma tvarka svarstyti Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo Nr. XII-1519 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-3796. Šiuo projektu siūloma paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje leisti įrašyti piliečio pageidavimu jo vardą ir pavardę ir „kita kalba lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą (jei piliečio pageidaujamoje kalboje naudojami ne lotyniško pagrindo rašmenys)“.
Tačiau iki šiol Seimas šio piliečių pateikto siūlymo nesvarstė.
Pastabos (komentarai):
Pirmasis mūšis Seime, ginant lietuvių kalbą, baigėsi jos gynėjų pergale. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos…
Posted by Ramūnas Karbauskis on 2020 m. gruodžio 10 d., ketvirtadienis
Dėmesio!!! Kėsinamasi į lietuvių kalbą!
Vos prieš kelias savaites ištarę priesaikos žodžius tarnauti Lietuvai,…
Posted by Ramūnas Karbauskis on 2020 m. gruodžio 10 d., ketvirtadienis
„Už projektą balsavo 43 Seimo nariai“ – štai taip…
Seimui valio, o projekto pateikėjams parodyta dar kartą, kad jie nežino, ką daro… Tikėsime, kad rinkėjai to nepamirš ir socdemų partijai Seimo daugiau neregėti…
„Gaila, kad Seimas nesiima spręsti įsisenėjusių problemų, su kuriomis susiduria tūkstančiai žmonių. Jie dokumentuose lig šiol negali rašyti savo vardo ir pavardės lotyniškais rašmenimis. Tai – ir Lietuvoje gyvenantys tautinių bendrijų atstovai, ir žmonės, susituokę su užsieniečiais“, – teigia G. Paluckas.
Tai citata iš „Lietuvos ryto“. Nėra jokių problemų, jos – išgalvotos. Kitose valstybėse niekas nekeliaklūpsčiautų mūsų abėcėlei. Gėda!
Įdomu, o kokiais rašmenimis rašoma Lietuvoje, jei ne lotyniškais, papildytais mūsų diakr. ženklais, pons Paluckai?
Pons Paluckai, nereikia nė didelių tyrimų – pakaks Vakarų filmų titrus peržiūrėti, kad įsitikintum, jog kitakalbių filmo kūrėjų pavardės rašomos abėcėle valstybės, kurios kinostudija filmą kūrė… O tada tas raides, tą įrašą skaito ir taria irgi pagal savo valstybinės kalbos taisykles, visai nesijaudindami dėl to, kad originaliai ta pavardė kitaip skamba.
O toklos idėjos ir argumentai tik rodo, kur didžiausios juodosios skylės mūsų švietime – reikia jas kuo greičiau šalinti.
Jei taip, tai tuo didesnis Seimo nusikaltimas, kad ligi šiol apsimetė, jog „Talkos” pateiktas dvikalbio paso projektas „neui čia teiktas, nei čia ką”… Vadinasi, tiek laiko dėmesio į tūkstančius nekreipėte, kol patiems per rinkimus plunksnos nepasvilo?.
Žaisti su svetimomis abėcėlėmis pase galima, kol jų koks 10 valstybėje. O kai tokių tūkstančiai, tai gana pavojinga padėtis – visoms tarnyboms tai neleistinai apsunkina darbą, kelia daug painiavos, ir gali sukelti daug rimtesnių, pavojingesnių žalų pasų turėtojams, negu nepatinkančia abėcėle parašyta pavardė.
Padarėte rimtą klaidą per rinkimus, kad neiškėlėte šūkio, jog jūsų partija vienintelė, kuri prisimena piliečių pasirašytą peticiją dėl dvikalbių pasų,
kad savo partijos vadų galva neprisiekėte, jog piliečių valia bus įvykdyta, tik reikia, kad kuo daugiau paluckiečių būtų išrinkta.
Gal net daugumą būtumėte laimėję! Ir, svarbiausia, be pažadų ir kėslų laužyti priesaiką ir Konstituciją.
“Jie dokumentuose lig šiol negali rašyti savo vardo ir pavardės lotyniškais rašmenimis” – sako Paluckas.
Nusišneka jis.
Pasas priklauso valstybei? – Priklauso.
Valstybė turi teisę savo dokumentuose rašyti valstybine kalba? – Turi.
Tai kas dar neaišku?!
“Jie dokumentuose lig šiol negali rašyti”….. Ar jūs matėt kada žmogų, ką nors rašantį pase? Mačiau žmones, kurie rašo dienoraščius, rašo memuarus, rašo Delfyje ar feisbuke, net viešam tualete ant sienos, – bet PASE rašančio – nemačiau.
Iš jų programos: „Skaldančių mūsų visuomenę sovietų okupacijos ir autoritarinės praeities monumentų atžvilgiu imsimės ne fizinio šalinimo, o aiškinamosios informacijos pateikimo
prie monumentų ir atsvaros naujais, demokratinės Lietuvos tradicijas įtvirtinančiais monumentais ar kitais atminties ženklais politikos, kurios tikslas – skatinti brandų, visaapimantį ir visuomenės susitaikymą skatinantį dialogą dėl bendros mūsų pilietinę tautą apjungiančios istorinės atminties.” Klausimas: o kiek šiuo metu, pvz., Vokietijoje yra paminklų fureriui ir jo šlovintojams? Paminklą kokiam nors nkvdistui paliks, o prie jo tarp tulpių įsmeigs lentelę su „paaiškinimu“?
Vistik TSKP-istinis LSDP pamatas kyšo ir yra aiškiai matomas.
Paminklų okupantams griauti jie nenori. Jie nori dialogo tarp tremtinio ir trėmimus organizavusio TSKP-isto.
Taip.
Net jei Vokietijoje kur nors būtų išlikę fiūrerio laikų paminklų, tai būtų kitas atvejis, nes tai būtų vokiečių praeities monumentai.
Bet gi pas mus yra ne mūsų, o kaimyninės valstybės SSRS istorinės atminties invazija, todėl visiškai nepriimtina, kai apie tą kitos šalies okupacinį paveldą sakoma bendros mūsų pilietinę tautą apjungiančios istorinės atminties – nejaugi jie nesuvokia, kad tas kas yra SSRS, tas nėra „mūsų pilietinės tautos“, tai nėra „bendra“, tai yra svetima, tai yra okupantų!
„mūsų pilietinę tautą apjungiančios istorinės atminties“ – gal sniečkus, paleckis, stribai buvo pilietinės tautos dalis? Ar kėpėeses veikėjos ir veikėjai? Sutaikyti aukas su budeliais ir viską pamiršti? Ne.
laikinas atsitraukimas, o greitai vėl puls su visomis kanapininkų pajėgomis. Todėl latviškas variantas būtų išeitis
Na, jei antras „zachodas” bus su „Talkos” 2-kalbiu pasu – tai, žiūrėk, partijos bebrai dar gal ir kitą kadenciją sau Seime garantuos… 🙂 Bus ir vilkas sotus ir avis sveika 🙂
ponia Žemyna, gal galėtumėte paaiškinti „Įtvirtinsime įstatymais moterų reprodukcines teises“. Tai iš jų programos.
Paprasta – draugai parteicai turi galvoje, kad pažangioje valstybėje visi moteriškos giminės žmogiškieji ištekliai bus suskirstyti į
baba-reproduktor , ir
otrabotannaja baba ?
Na, rusų k. šią veikiau gamybos sričiai tinkamą sąvoką labiau veterinarijoje taiko: byk-reproduktor. Seniai turėjau reikalų su šios temos terminija, bet manau ir rusai turi ką nors panašaus į (ne)vaisingo amžiaus moteris , ne vien fabrikinį „produktivnyj (vozrast)”.
Oho!
Arba gal tai turi galvoje:
kadangi garsiausiai rėkiančių teisės turi būti tenkinamos, išgirdęs paliepimą reprodukcijai temperuotu balsu, joks vyras neturės teisės nei išsisukinėti, nei atsisakyti, nei pabėgti.
Seimui atmetus socialdemokratų projektą dėl pavardžių rašymo – G. Palucko kritika
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/12/10/news/seimui-atmetus-socialdemokratu-projekta-del-pavardziu-rasymo-g-palucko-kritika-17469541/
Socialdemokratų stovykloje nesiliauja bruzdesys: prakalbo nepatenkinti, lenda ir skolos
– lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/12/10/news/socialdemokratu-stovykloje-nesiliauja-bruzdesys-prakalbo-nepatenkinti-lenda-ir-skolos-17457826/
Tai jau didelis skandalas kai UŽ balsuoja KONSERVATORIAI
Tik pavadinimas yra išlikęs. Daugiau nieko.
Skiriamoji linija eina ne pagal partijų pavadinimus: tik tomošefskių, liberalų, laisvės, socialdemokratų partijos yra visiškai prieš valstybinę kalbą. Kitose partijose yra įvairių seimo narių. Aišku, niekas nesitikėjo tokios degradacijos, kad iš Sąjūdžio save kildinančioje partijoje bus nusmukta iki to, kad jos nariai balsuos prieš valstybinę kalbą, kartu su su jedinstvo-jednosc veiklos tęsėjais tomošefskininkais ir KPSS tęsėjais socialdemokratais.
Na, štai – šįkart džiugesys apėmė dėl profesionaliai pateiktos informacijos. Nebeliko sapaliojimų apie Konstitucijos pažeidimus, o aiškiai nurodyta atmetimo priežastis – be pagrindo išplečiamas asmenų, kuriuos paliečia šis įstatymas, ratas (žodžiu, socdemai visus palaikė durneliais ir sugalvojo prastumti Trojos arklį). Manau, netrukus šis įstatymas vėl bus svarstomas. Ir jei vėl bus bandoma priplakti tautines mažumas ar kokius lenkus, reikš vėl užsiimama valstybės griovimu ir tokį reikia atmesti. O juk problema labai paprasta – svetimvardžių rašymas. Ir tai seniai jau nustatyta Lietuvių kalbos gramatikose bei Komisijos nutarimuose. Seimui tereikia kuo neutraliau sukonkretinti, kas tie yra svetimvardžių savininkai. Tik tiek. Džiaugiuosi Alko informacija.
kėpėeses visada pabrėždavo savo internacionalinę politiką.
O kuo čia dėta kpss? Aš kalbu apie lietuvių kalbos gramatikos duotybes. Tiesa, jums nesuprasti, nes nesugebate perskaityti dviejų eilučių rišlius tekstus. Gramatika – ne komiksai.
O aš kalbu apie partinius – ideologinius reikalus. Nes būtent jie tampriai susiję su lietuvių kalbos menkinimu. Dėl komiksų tamsta teisus – prisiverskite užversti juos pagaliau 🙂
Fainuolis!
vyriausybės programą, kuria užsibrėžta parodyti LR Konstitucijai jos vietą…
Gerai kad įstatymo nepriėmė, bet čia tik pradžia. Manau, kad po kiek laiko bus vėl grįžta prie to paties klausimo. Paanalizavus pavardes, kas balsavo “už” nenustebau socdemais, bet nustebino pakeitęs politinę kryptį ir vis dar ieškantis savęs – A. Butkevičius. Daug išdavikų Seime ir bus dar daug įtampų visuomenėje.
Daug balsavime nedalyvavo. Buvo pateisinamos priežastys nedalyvauti ar, atsiprašau, nusimuilino?
Tuoj prasidės atviras melas – prisiekiu ginti?
———————
Per šią kadenciją infarktai su insultais guldys daugiau žmonių, negu korona?
———————
O šiandien man šovė į galvą, dėl kokios priežasties praeitos kadencijos premjeras taip paniškai bijojo parodyti piliečiams, kokį klausimą svarstė. Tai turėjo būti kažkas, kas įžūliai sulaužė LR Konstituciją, įstatymus. Kad ir Vilniaus dalies padovanojimas buv. okupantui…
Labai gaila, kad atmetė. Tai būtų civilizuotas sprendimas, nediskriminuojantis piliečių pagal jų kilmę. O dabar yra taip, kaip yra. Veikiausiai, LR Seimui ir vėl teks grįžti prie to klausimo.
Visiškai pritariu: reikia rašyti ir kirilica, ir arabų raštu, ir kinų raštu, ir lenkiškai, ir visais likusiais. Nes dabar Lietuvoje tokia „diskriminacija piliečių pagal jų kilmę“, jau tokia „diskriminacija“, kad baisiau būti negali. Niekur nėra taip blogai, kaip Lietuvoje, tiesa? Ir tas blogai, ir tas blogai, viskas blogai (nieko čia naujo). Negalime sustoti ties tomis nelietuviškos abėcėlės raidėmis, eikime toliau, nes kuo, pvz., blogesni rusai, arabai, kinai už lenkus?
ŠMSM, ar matai?
Tokia “lotyniško raidyno” rašyba bus įmanoma tik po to, kai Tauta referendumu pakeis savo gramatiką ir abėcėlę. Tada abėcėlėje bus apie 150 “lotyniškos kilmės” raidžių su vokiškais umliautais, daniškais perbrauktais, lenkiška L kietąja ir taip toliau. Įdomu, ar paluckiniai yra baigę bent aštuonmetę, jei Lietuvių gramatikos dar neperprato.
Antrame paso lape galima įrašyti net hieroglifus, jeigu lietuvaitė už japono išteka. O pavardę jos po to rašyti dvigubą kaip jAbiejų Tautų Respublikoje jau buvo.
O jūs bent akyse regėjote tą gramatiką ir abėcėlę?
kad ir Nielsen.
Kaip ją tarti? Juk nėra vienintelio galimo varianto, galiojančio visame pasaulyje. Viskas priklauso nuo valstybės, kurios pilietis šis asmuo yra. Ir gali keistis, žmogui pakeitus pilietybę – žiūrint, katros valstybės piliečiu jis tapo, kaip ten tariamos lotyniškos raidės… Nes kiekvienoje šalyje ją pagal savo taisykles tars, o tau teks susitaikyti – nepražiopsoti sureaguoti į neoriginalų jos skambesį.
Tai Nielsen, Nilsen, Nylsen, Nilzen/Nylzen, ar dar kaip nors? Tai kaip man, kaimo vaikų darželio, klasės auklėtojai, rajono poliklinikos registratorei ar kažkam kitam ją perskaityti?
O kas ji tokia?
Pasakysiu . Jei niekam neprasitarsi. Ji , ištekėjusi už Nel sūnaus (son).
Vaikeli, nesusdėk su tokiais, kaip Bartas – anys vakarais, po 21 val., ne namuose būva… Dar ko negražaus išmokys…
(Nemoku įdėti mirktelėjimo 🙁 … )
nekaltais balsais ir tyrom akim to pačiu priesaikos tekstu prisiekė tie, kas balsavo UŽ ir tie, kas PRIEŠ Palucko projektą…
Tiesiog įjunkime
– albinoblacksheep.com/flash/hestekor
paleiskime viršutinę – liūdno arklelio giesmę (ar kurią nors žemiau)
ir leiskim ašaroms riedėti
Priesaika – formalumas, ji daugeliu atveju, tame tarpe ir šiuo – neįpareigoja. Tuo tarpu pilietinė teisė atšaukti, atstatydinti – įpareigotų… (pamokėlė ateičiai)
Tik dviejų balsų persvara. Iš kur tiek pritariančių? Ar nebuvo jie “paskatinti”? Galimybė ATSTATYDINTI būtų geriausia priemonė prieš korupciją ir ar kitokią rinkiminių įsipareigojimų išdavystę.
Priesaika šiais laikais – pigus formalumas. Vaidinimas. Iš kitos pusės, jei kam prireikia, žmogų galima apkaltinti priesaikos sulaužymu ir išjoti iš šiltos vietos.
Puiku
Bus taip kaip okupantas pasakys. O kas okupantas puikiai patys žinot.
Tikras nesusipratimas ir atgyvena yra politinė sistema pavadinimu “Atstovaujama demokratija”. Nes abu žodžiai vienas kitam prieštarauja. Demokratija – daugumos valdžia. O atstovai yra mažuma. Kai po rinkimų visa valdžia atsiduria mažumos rankose, demokratijos nebelieka…
Mažuma lengvai pažeidžiama, ji nuperkama, išgąsdinama, šantažuojama. Tuo tarpu visų piliečių, tautos – nenupirksi ir neišgąsdinsi… Demokratijos sąvoka reikalauja nuolatinio ryšio ir poveikio…
“Atstovaujama demokratija” tiek pat logiška, kaip “nakties diena”.
Visiškai tau pritariu!