Seimas pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui ir grąžino Vyriausybei tobulinti 2021 m. Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) biudžeto 2021 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą ir kitų metų Pensijų anuitetų fondo biudžeto 2021 metų rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą.
Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas (Komitetas) sprendimą grąžinti projektus priėmė įvertinęs Lietuvos banko lapkričio 9 d. išvadoje, Valstybės kontrolės lapkričio 10 d. išvadoje ir ataskaitoje pateiktus vertinimus, Seimo Audito komiteto pasiūlymus, taip pat Komiteto pasiūlymus.
Vyriausybei Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasiūlė socialinio draudimo pensijoms indeksuoti papildomai numatyti 67 mln. eurų (iš jų – 36,7 mln. eurų valstybės biudžeto asignavimai bendrajai socialinio draudimo pensijos daliai kompensuoti).
Vyriausybei taip pat siūloma papildomai pensijų socialiniam draudimui numatyti 9,5 mln. eurų.
Vyriausybė Seimui siūlė patvirtinti daugiau nei 5,02 mlrd. eurų sieksiančias kitų metų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamas ir beveik 5,01 mlrd. eurų išlaidas.
Į Vyriausybę grįžta ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektas. Seimas pritarė Sveikatos reikalų komitetui ir grąžino Vyriausybei tobulinti 2021 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, kuriuo siūloma patvirtinti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą (PSDF) – numatoma, kad pajamos ir išlaidos kitais metais sieks po 2,37 mlrd. eurų.
Kaip rašoma pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirto Sveikatos reikalų komiteto išvadoje, vertinant 2021 metų PSDF biudžeto projektu numatytas išlaidas ir realias 2020 metų PSDF biudžeto išlaidas, akivaizdu, kad išlaidos beveik nedidėja ir neatitinka 2021 metų poreikių. Beveik visose 2021 metų PSDF biudžeto išlaidų eilutėse poreikiai yra didesni, nei suplanuota išleisti (pavyzdžiui, asmens sveikatos priežiūros paslaugoms trūksta daugiau kaip 100 mln. eurų, vaistams, medicinos pagalbos priemonėms ir medicinos prietaisų nuomai – daugiau kaip 40 mln. eurų).
Komiteto išvadoje teigiama, kad yra didelė tikimybė, kad PSDF biudžeto lėšų poreikis 2021 metais dar labiau augs dėl didėjančio sergamumo koronaviruso infekcija (COVID-19), tačiau 2021 metų PSDF biudžeto projekte nesuplanuotos lėšos medicinos darbuotojų (organizuojančių ir teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas pacientams, sergantiems COVID-19) padidintam darbo užmokesčiui kompensuoti.
„Mes turime labai rimtą situaciją su medikais ir jų darbo užmokesčiu, tiek dirbančių su „kovidiniais“ pacientais, tiek visų kitų. Ateinančių metų biudžete turi būti numatytas reikalingas finansavimas visiems, dirbantiems su „kovidiniais“ pacientais. Galime skaičiuoti maždaug 6 mln. eurų mėnesiui, šešiems mėnesiams – mažiausiai 36 mln. eurų. Reikia grąžinti ateinančių metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą ir jį tobulinti, atsižvelgiant į poreikį išmokėti priedus medikams, į poreikį didinti atlyginimus ir taip pat peržiūrėti, kaip yra naudojami rezervo pinigai, nes mūsų žiniomis, vietoje 200 mln. eurų, kurie turėjo būti pervesti, jeigu neklystu, planuojama tik apie 60 mln. eurų“, – sakė Seimo Biudžeto reikalų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.