Vilnius gali ir turi būti atviras, gyvybingas ir vis dėlto – saugesnis, sutarta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir šioms verslo sritimis atstovaujančių asociacijų ir pavienių įmonių susitikimuose, skirtuose aptarti galimybes tolesnio koronaviruso pandemijos plitimo užkardymui.
„Vilniaus miesto situacija, vertinant užsikrėtimų koronavirusu skaičių ir esamų židinių grėsmingumą, anaiptol nėra sudėtingesnė nei kitų Lietuvos miestų, todėl neskubame atsiliepti į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro raginimą stabdyti barų, klubų ir sporto įstaigų veiklą, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis. – Pastaruoju metu pandemijos kontekste vis daugiau kalbama apie tai, kaip svarbu skirti dėmesį visuomenės emocinei sveikatai, o tai priklauso ir nuo mūsų laisvalaikio, fizinio aktyvumo bei, žinoma, galimybės dirbti ir užsidirbti. Tikėtina ir tai, kad nelikus galimybės pasilinksminti kontroliuojamose vietose, žmonės rinksis privačiai, kur sunku tikėtis asmens apsaugos priemonių naudojimo.“
Pasitarime su Lietuvos barų ir kavinių asociacija, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija, Vilniaus naktiniu aljansu, pavienių barų ir klubų atstovais, tinklinių sporto klubų ir šokių asociacijų atstovais, Lietuvos neformaliojo ugdymo asociacija, taip pat – Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru konstatuota, kad dauguma šių verslų jau nuo karantino pabaigos taiko padvigubintą, pagal aukščiausius standartus suplanuotą, saugaus klientų priėmimo ir higienos kontrolę. Iki šios dienos sporto klubuose ir baruose užfiksuotų židinių skaičius atitinka pozityviausią pasaulinę statistiką. Keli didžiausi sostinės tinkliniai sporto klubai po karantino pabaigos jau skaičiuoja po 0,5 mln. klientų apsilankymų ir tik vienas jų turėjo spręsti dėl viruso protrūkio kilusias problemas.
Pagrindiniai sporto klubų ir neformaliojo ugdymo klubų jau šiandien taikomi standartai – atstumo laikymasis mažinant žmonių skaičių grupiniuose užsiėmimuose, nekontaktinis treniravimas, kaukių dėvėjimas, vėdinimui ir saugesniam prasilenkimui skirti didesni laiko intervalai tarp treniruočių, – savaitės pradžioje bus įtvirtinti miesto administracijos ir verslo susitarimu, prie kurio bus kviečiamos jungtis visos šios srities įstaigos.
Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje veikiantys restoranai, barai, kavinės, naktiniai klubai bendradarbiavimo susitarimo su Vilniaus miesto savivaldybe detales aptarė jau savaitgalį. Administracijos direktoriaus P. Poderskio ir maitinimo įstaigų pasirašomame dokumente įvardyti daugumos jau taikomi sprendimai, kurie, kaip tikisi verslininkai, įtvirtinti dokumentu, taps reikšmingesni ir barų bei naktinių klubų lankytojams.
Maitinimo įstaigos įsipareigoja, kad eilėse ir prie baro prekystalio bus laikomasi 1 metro atstumo, kaukės bus dėvimos nuolat patalpose ir kieme, išskyrus, kuomet sėdima prie stalo, prie kurio valgoma ir geriama, ar rūkoma tam skirtose ir specialiai pažymėtose vietose; gėrimai gali būti vartojami tik baro zonoje – iki 2 metrų nuo baro prekystalio spinduliu arba sėdint prie stalų; sėdimos vietos valgymui ir gėrimams vartoti turi būti zonomis atskirtos nuo šokiams skirtos erdvės; būtinas rankų dezinfekavimas prie įėjimo, prie baro ir tualetuose; „One-in-one-out“ (vienas išeinantis – vienas įeinantis) principo taikymas prie įėjimo durų, kai patalpos užpildytos; rekomenduojamas lankytojų kūno temperatūros matavimas prie įėjimo durų ar patalpų viduje (priklausomai nuo renginio pobūdžio), neįleidžiant tų, kurių kūno temperatūra viršija NVSC rekomenduotą normą (ši nuostata gali būti koreguojama dėl jos patikimumo žiemos metu); lankytojų registravimas prie įėjimo ar viduje, jei išsaugant kiekvieno lankytojo mobiliojo telefono numerį 21 dieną, o židinio atsiradimo atveju pateikiant visų tos paros lankytojų mobiliųjų telefonų numerių išklotinę NVSC.
Maitinimo įstaigos sutinka, kad įspėjimai nesilaikantiems šių taisyklių gali būti taikomi tik vieną kartą. Antrą kartą taisykles pažeidę asmenys prašomi palikti patalpą ir tą parą nebeįleidžiami.
Paslaugų tiekėjai įsipareigoja pildyti darbuotojų sveikatos žurnalą, užtikrinti savalaikį patalpų valymą, dezinfekavimą bei vėdinimą, o visus darbuotojus PGR testais tirti NVSC rekomenduojamu periodiškumu, atvejais ir tvarka.
Visos šios elgesio ir tvarkos taisyklės turės būti iškabintos matomose vietose prie įėjimo durų, koridoriuose ir kt., darbuotojai (įskaitant apsaugos darbuotojus) turės sulaukti išsamaus instruktažo virusų prevencijos klausimais.
Kokia gyvenimo prasmė, jei negali pasėdėti kavinėje, bare ar restorane? Jei negali nueiti į naktinį klubą?
Gyvenimas tampa visiškai beprasmiu, jei to negali! Tiesa?
🙂
Gyvenimas visiškai beprasmis, jei negali bare prisilupt…
Ar esate save ,,prisilupusį” įsiselfinęs * ? Gal ir užrašą kampe įfotošopinęs *,,Ant amžino atminimo”?
———————————
* – Gelbėkit, Pajūrietis atalekia, kuolu atitvatyti už tuos grynai lietuviškus, ant naktibario sienos užrašytus žodžius žada
AŠ NESUTINKU SU ŠITOMIS TAISYKLĖMIS. TAI ABSURDAS IR PAŽEIDŽIA ŽMOGAUS TEISES. TELEFONŲ RINKIMAI IR KAŽKUR LAIKYMAI TAI VISIŠKAS ĮŽEIDIMAS. NESIRUOŠIU IR NEDUOSIU NIEKAM JOKIU PAGRINDU SAVO TELEFONO NUMERIO IŠ PRINCIPO.
Taigi paprasta: gerbiantys save anglai netampa klubo, kurio nariai bei taisyklės jam nepatinka, nariais.
Taip, reikia griežtinti. Barai – vieni iš židinių, tad juos prasminga uždaryti.
Bet kartu aš stebiu dar vieną absurdišką situaciją – pvz., universitetams iki šiol leidžiama laisvai rinktis, ar paskaitas vesti kontaktiniu, ar nuotoliniu būdu. Nusprendžia patys dėstytojai – kiekvienas individualiai. O mes puikiai žinome, kad dėstytojai dažnai yra idealistai, savo dalykų “fanatikai”. Tad net socialinių, humanitarinių mokslų dalykus, kuriuos galima puikiai dėstyti nuotoliniu būdų, dažnokai dėstoma kontaktiniu.
Tikrai suprantu – darbas laboratorijose neįmanomas nuotoliniu būdu. Tad laboratorijose ir toliau reiktų dirbti kontaktiniu. Bet kam kontaktinės paskaitos?
Tokių būdu daroma “meškos paslauga” patiems sau. Jau ne kartą buvo, kad Covid susirgus dėstytojui ar kuriam nors studentai tenka saviizoliuotis visai grupei. Tad nebegalima vesti ir laboratorinių užsiėmimų. O tai jau didžiulė žala studijoms (ypač biomedicinos, gamtos moksluose).
Tad kur sveikas protas ir lankstumas? Kadangi patys idealistai dėstytojai nesusipras, reiktų tiesiog griežtai drausti vesti paskaitas kontaktiniu būdu (paliekant tik nuotolinį), taip gerokai padidinant tikimybę, kad ilgiau bus galima vesti tuos užsiėmimus, kurie galimi tik kontaktiniu būdu (laboratorinius ir pan.).