Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) iniciatyva spalio 15 d. organizuoto susitikimo su Vilniaus miesto savivaldybe atstovais metu sutarta, kad verslas privalo ieškoti būdų, kaip užtikrinti, jog būtų laikomasi visų infekcijos prevencijos reikalavimų. Antraip – infekcijos plitimas taps nevaldomas ir verslo uždarymo nebus išvengta. Tai reiškia, kad tiek laisvalaikio leidimo vietų savininkai, tiek jose besilankantys žmonės patys šiuo metu yra atsakingi už tai, ar pačių griežčiausių priemonių neprireiks.
Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, savivaldybės atstovams pristatyta visa padėtis Vilniaus mieste, pabrėžiant neraminančias tendencijas, susijusias su laisvalaikio leidimo vietomis.
„Pastaruoju metu Vilniuje daugiausiai serga jauni, 20-29 m. amžiaus grupei priklausantys, žmonės. Tuo metu, pavyzdžiui, pavasarį matėme tendencijas, jog daugiausia užsikrėtusiųjų buvo asmenys, vyresni nei 65-erių metų amžiaus. Taip pat pastaruoju metu sergamumo rodikliai Vilniuje svariai auga – kas savaitę 1,5 karto. Tai daugiau nei pavojaus signalas imtis visų galimų priemonių šiai situacijai suvaldyti. Toks ir yra mūsų visų tikslas. Tikrai neriboti, nedrausti, bet užtikrinti saugumą. Tad sutarėme, kad savivaldybė skatins glaudesnį dialogą su verslu, ragindama į infekcijų kontrolę pažiūrėti ne pro pirštus, bet aktyviai imtis visų priemonių, kad ir klientai, lankytojai būtų saugūs, o verslas galėtų dirbti“, – sako R. Lingienė.
Pasak jos, džiugu, kad su Vilniaus miesto savivaldybe randama bendra kalba ir bendras požiūris į situaciją. „Visi sutariame, kad ribojimas yra kraštutinė priemonė, tačiau tos galimybės neatmetame, jei situacija nesikeis ir liksime neišgirsti tiek pačių žmonių, lankančių tokias vietas, tiek verslo“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė.
NVSC Vilniaus mieste rekomendavo laikinai riboti aktyvaus laisvalaikio veiklas uždarose patalpose, kurių metu negali būti užtikrintas kvėpavimo takus apsaugančių priemonių dėvėjimas, pavyzdžiui – grupines sporto treniruotes, šokių, dainavimo studijų veiklą – bei trumpinti barų darbo laiką, jei negalima užtikrinti tinkamos infekcijų kontrolės.
Savo ruožtu, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) skelbia, kad sportuojant ar užsiimant intensyvia fizine veikla susidaro palankesnės sąlygos virusams plisti, dėl intensyvesnio kvėpavimo virusai su kvėpavimo takų sekretų dalelėmis gali būti skleidžiami į aplinką intensyviau.
Taip pat ECDC nurodo, jog fizinių atstumų nesilaikymas renginių metu bei susibūrimai viešose vietose, naktiniuose klubuose ar kitose laisvalaikio praleidimo vietose yra laikomi pagrindinėmis padidėjusio atvejų skaičiaus priežastimis kai kuriose šalyse, pavyzdžiui – Portugalijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje.
NVSC pateikti siūlymai Vilniaus miesto savivaldybei:
1. Laikinai riboti aktyvaus laisvalaikio veiklas uždarose patalpose, kurių metu negali būti užtikrintas kvėpavimo takus apsaugančių priemonių dėvėjimas (pavyzdžiui, grupines sporto treniruotes, šokių, dainavimo studijų veiklą), bei trumpinti barų darbo laiką.
2. Išplėsti gydymo įstaigų ir socialinės globos įstaigų darbuotojų testavimo apimtis.
3. Suteikti galimybę intensyviau testuotis 20-29 m. amžiaus grupei priklausantiems asmenims (PGR testai).
4. Atlikti tikslinį barų ir klubų darbuotojų testavimą.
5. Skatinti nuotolinį darbą.