Vasaros pradžioje Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prisijungė prie pakuočių tvarkymo sumanymo „Misija – švari vasara“. Kadangi buvo pastebėta, jog paskelbus karantiną ir kelionių apribojimus į gražiausias Lietuvos vietas plūstelėjo lankytojai, kartu su jais padaugėjo ir paliekamų šiukšlių.
Misijos „Švari vasara“ metu saugomų teritorijų lankytojų centruose buvo galima gauti šiukšlių maišus, gamtos mylėtojai raginti susirinkti ne tik savo šiukšles, tačiau eidami pažintiniais takais, saugomų teritorijų maršrutais surinkti viską, ką ras pakeliui. Prie šio sumanymo jungėsi ir organizacija „Žaliasis taškas“ bei viešoji įstaiga „Kita forma“. Šiandien, skaičiuodamos rezultatus, organizacijos džiaugiasi ir taria ačiū visiems, padėjusiems Lietuvos gamtą padaryti švaresnę.
Šiukšles rinko 15 tūkst. saugomų teritorijų lankytojų
Saugomų teritorijų lankytojų centruose išdalinta apie 15 tūkstančių maišų šiukšlėms rinkti. Iš to galima spręsti, kad prie sumanymo prisijungė toks kiekis Lietuvos gamtos lankytojų.
Sumanyme iš viso dalyvavo 30 saugomų teritorijų lankytojų centrų, kiekviename iš jų per šį laikotrpį apsilankė nuo 7000 iki 10 0000 žmonių. Taigi bent dešimtadalis saugomų teritorijų lankytojų jų buvo sąmoningi, išsinešė savo šiukšles ir surinko svetimas.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė sako, jog šis sumanymas buvo gražus ir labai reikalingas, tai supratę saugomų teritorijų lankytojai noriai pasiimdavo šiukšlių maišus.
„Sąmoningi žmonės džiaugiasi natūralia, švaria gamta. Jie supranta, kad tai vabalų, paukščių, žvėrių namai. Jei nešiukšliname savo namuose, tai gal ir jiems nešiukšlinkime?“ – sakė D. Rakauskaitė.
Sumanymą „Švari vasara“ palaikė ir joje dalyvavo mokyklų bendruomenės, stovyklų dalyviai, moksleivių gamtosauginių būrelių nariai, saugomų teritorijų darbuotojai, bibliotekos. Iš viso gamtoje tvarkėsi apie 150 skirtingų organizacijų.
Moksleivių surinktas šiukšles skaičiuoja tonomis
Pakuočių tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“, kartu su „Kita forma“ bei Valstybine saugomų teritorijų tarnyba surengė dvi mažesnes ir tris stambesnes talkas (Labanoro girioje, Pajūrio ir Metelių regioniniuose parkuose). Per jas bendromis jėgomis surinkta apie 15 kubinių metrų atliekų, daugiausia – statybinių ir automobilių servisų atliekų.
Šių talkų metu iš viso sutvarkyti 7 didesni ar mažesni sąvartynai, taip pat iš pažintinių takų ar paplūdimio surinkta apie 50 kilogramų maisto pakuočių.
Vieną iš talkų pažintiniais takais vedęs Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis išsakė auksinę mintį: „Miškuose nėra apmokamų nuolatinių valytojų. Žmogus turi suprasti, kad tai, kas valstybės – ir jo paties turtas. O kiekvieną turtą juk reikia prižiūrėti,“ – po talkos sakė Pajūrio regioninio parko ekologas.
Siekiant, kad prie šio sumanymo prisijungtų kuo daugiau moksleivių, šiukšlių rinkimas gamtoje, saugomose teritorijose tapo visus metus vykstančios „Žaliosios olimpiados“ vasaros užduotimi. Ši užduotis kasmet būna vis kitokia.
Moksleiviai pasiraitojo rankoves ir jų rezultatai pribloškė užduoties sumanytojus. Per vasarą jie surinko:
4549 kilogramus (arba 4,5 tonos) plastiko atliekų; 557 kilogramus arba pusę tonos popieriaus atliekų; 1577 kilogramus (arba pusantros tonos) didelių gabaritų stiklo duženų; 1609 kilogramus statybinių atliekų; Arti pusės tonos padangų; 851 kilogramų autoservisų atliekų; 1 toną – įvarios tekstilės.
Įdomiausios gamtoje rastos atliekos buvo medicininės kaukės, vienkartinės pirštinės (karantino laikotarpio „palikimas“), sofa, televizorius, vaikiškas vežimėlis, mobilusis telefonas ir arbatinukas.
„Prisipažinsiu, „Misija – švari vasara“ pradėjome su šiokiu tokiu nerimu. Ar visuotinės sveikatos problemos neužgoš noro rūpintis aplinka? Ar mokslo metus baigę nuotoliniu būdu, moksleiviai tebenorės gyvų susitikimų? Ar pokyčių išvarginti mokytojai norės skatinti mokinius rūpintis aplinka net ir per atostogas? – prisiminė organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Asta Burbaitė. – Atsakymus gavome labai greitai – jau birželio pradžioje stebėjome socialinių tinklų įrašų su grotažyme #misijasvarivasara ir sutvarkytų vietų nuotraukų srautą. Šiandien pamiškėse surinktų atliekų kiekį skaičiuojame tonomis ir sakome visiems prisidėjusiems – ačiū, jūs esate tikri gamtos didvyriai!“.
Parengta pagal žurnalistės Ingos Labutytės-Atkočaitienės straipsnį.