Keturios dešimtys įvairioms frakcijoms priklausančių Seimo narių siekia, kad statutinių įstaigų pareigūnams ir darbuotojams, kurie karantino metu vykdo jiems priskirtas funkcijas arba dirba pavojingų ligų židiniuose, darbo užmokestis būtų padidintas.
Tai numatančią Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisą užregistravo 38 įvairioms Seimo frakcijoms priklausantys Seimo nariai.
Siūloma ekstremalios situacijos metu dirbantiems pareigūnams mokėti nuo 60 iki 100 proc. jų atlyginimo siekiančius priedus. Priemokos dydį lemtų tokie kriterijai kaip atliekamų funkcijų pobūdis, sudėtingumas ir atsakomybės lygmuo.
„Statutiniai pareigūnai ir daugybė darbuotojų, kaip ir medikai, kasdien dirba pavojingų veiksnių veikiamose vietose, užtikrina karantino sąlygų laikymosi kontrolę, susiduria su tiesiogine rizika užsikrėsti pavojinga liga. Šiandien jiems nėra tinkamai atlyginama, todėl privalome šią situaciją taisyti“, – teigia projektą inicijavęs Seimo narys Vytautas Bakas.
Kitas projekto iniciatorius Seimo narys Laurynas Kasčiūnas teigia, kad priešakinėse kovos su COVID-19 linijose dirbantys žmonės neturi būti užmiršti: „Nėra teisinga, kai 200 eurų kompensacines išmokas, nežinia už ką, gaus kai kurie Seimo nariai, o pavojingose zonose dirbantys pareigūnai tiesiog liks be nieko.“
„Policininkams, ugniagesiams gelbėtojams ir kitiems pareigūnams turi būti teisingai atlyginta už darbą riziką sveikatai keliančiomis sąlygomis – juk būtent jie dirba dieną ir naktį dėl mūsų sveikatos ir gyvybių, rizikuodami savosiomis. Ilgą laiką jie buvo pamiršti – teisingu turėjo būti pasirūpinta jau anksčiau. Ir ši viruso pandemija bei galimos panašios ekstremalios situacijos tik įrodo, kad be jų gyvenimas nė iš vietos“, – akcentuoja Seimo narė Rasa Petrauskienė.
Projektą parėmė atstovai iš visų Seimo frakcijų: vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Gediminas Kirkilas, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė, Mišrios Seimo narių grupės nariai Povilas Urbšys, Rimantas Jonas Dagys, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Gentvilas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Stasys Tumėnas ir kiti.
Projekto iniciatoriai įstatymo pakeitimą siūlo taikyti nuo karantino Lietuvoje pradžios. Tokiu atveju pareigūnai gautų priedus už darbą nuo kovo 14 dienos.