Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologai Kuršių nerijos paplūdimyje aptiko naują Lietuvos faunai vabalų rūšį – triragius mėšlavabalius, kuriuos pirmasis pastebėjo gamtininkas Paulius Rupšas. Jie radinį vadina sensacija, nes paprastai šie vabalai veisiasi Vokietijos pajūryje, pietinėje Švedijoje, šiaurinėje Lenkijoje ir Kaliningrado srityje. Triragis mėšlavabalis daugelyje šalių laikomas nykstančia rūšimi ir yra oficialiai saugomas.
Triragis mėšlavabalis – labai įdomus ne tik savo išvaizda, bet yra savito gyvenimo ciklo ir siauros mitybinės specializacijos vabalas. Šių mėšlavabalių patinai priešnugarėlėje turi tris it durklus į priekį nukreiptus aštrius ragus, naudojamus konkurencinėje kovoje su varžovais. Ne atsitiktinai Karlas Linėjus (Carl von Linne) aprašęs šią vabalų rūšį suteikė jam mitologinio milžino siaubūno – Tyfono [Τυφῶν]vardą. Tačiau, kad ir kaip grėsmingai beatrodytų, pavojaus kitiems gyvūnams, tame tarpe ir žmonėms, jis nekelia. Įdomu tai, kad jie būna aktyvūs ne vasarą, o šaltuoju metų laiku: rudenį, pavasarį ar net žiemą, jei ji pasitaiko švelni ir besniegė. Susiporavę šie vabalai paskęsta rūpesčiuose dėl palikuonių. Smėlingame grunte patelės rausia iki pusantro metro gylio urvelį ir iš jo atsišakojančių apie 15 šoninių kamerėlių (celių). Tuo tarpu patinėliai rūpinasi maistu būsimoms lervutėms. Jie suritena prie urvelio angos mažus gyvūnų, dažniausiai laukinių triušių, kiškių, stirnų, avių ekskrementų gurvuolėlius. Po to juos po vieną sustumdo į urvelį, kur patelė juos priima ir rūpestingai sukamšo į celes, prieš tai į jas padėjusi po kiaušinėlį. Šių mėšlavabalių palikuonys užauga per vasarą ir jau rudenį išropoję į žemės paviršių būna pasiruošę gyvenimo ciklą kartoti iš naujo.
Muziejaus entomologų Romo Ferencos ir Vytauto Tamučio manymu, šios rūšies atsiradimas Lietuvoje – natūralus jos populiacijos kitimas dėl šylančio klimato. Susidarė tinkamos sąlygos, ir ji užima vis naujas teritorijas.
Tai jau ne pirmas Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologų atradimas šiemet. Vasario pradžioje, auginant vabzdžius iš gamtoje surinktos sausos medienos, išaugo anksčiau Lietuvoje nematyta siaurablizgio rūšis.
Mūsų šalyje veisiasi apie 17 tūkst. vabzdžių rūšių, 107 yra įtrauktos į Raudonąją knygą.