S. Dariaus ir S. Girėno stadioną statanti Turkijos bendrovė „Kayi Construction“ neišlaikė svarbiausio egzamino. Šią savaitę vykusių derybų metu turkai nesugebėjo užtikrinti sklandaus statybų tęstinumo, todėl Kauno miesto savivaldybė priėmė sprendimą – pradėti rangos darbų sutarties nutraukimo procedūras ir operatyviai ieškoti naujo statytojo.
„Turkijos kompanijos atstovai išnaudojo visą jiems suteiktą pasitikėjimo kreditą. Davėme užtektinai šansų ir laiko spręsti kilusias problemas, kad darbai sklandžiai vyktų toliau, tačiau matome, kad jie tuo nepasinaudojo. Dabar iniciatyvą perima miestas. Turime užtikrinti, kad stadiono statybos tęstųsi ir būtų sėkmingai užbaigtos. Konkursas naujam rangovui surasti pareikalaus šiek tiek laiko, bet darysime viską, kad neišvengiama darbų pauzė truktų kuo trumpiau“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, pabrėždamas, jog tai ypatingos reikšmės objektas ne tik Kaunui, bet ir visai Lietuvai.
Turkijos bendrovei šiandien oficialiai pranešta apie pradedamas sutarties nutraukimo procedūras. Vienas iš motyvų – darbų grafiko nesilaikymas. Akivaizdu, kad iki savo pasiūlyto termino, šių metų balandžio–gegužės mėn., rangovai statybų neužbaigs.
Maža to, aiškėja statybų bendrovės įsiskolinimai įvairioms įmonėms. Kauno miesto savivaldybę pasiekė turkams adresuotos kreditorių pretenzijos dėl neatsiskaitymų už statybines medžiagas, projektavimo darbus bei kitas paslaugas. Nesumokėta net už darbininkams tiekiamą maistą.
Kauno miesto savivaldybė išieškos 2 mln. eurų siekiantį garantą už esminių sutarties sąlygų nesilaikymą.
Pernai rudenį pirmąkart pasirodė Turkijos kompanijos darbuotojų nepasitenkinimo apraiškos. Tai buvo ženklas apie įmonėje kylančias problemas. Nors pavieniai statybininkų protestai būdavo sprendžiami, netrukus jie išaugo į didesnes protesto akcijas.
Gruodį apie pusšimtis Turkijos piliečių paskelbė nutraukiantys darbus dėl vėluojančių atlyginimų, o galiausiai, padedami mūsų šalyje veikiančių profsąjungų, paskelbė bado akciją ir užsiminė apie ketinimus rengti protesto eitynes. Protestas planuotas ir šį šeštadienį. Turkijos darbuotojų streiką ir solidarumo akciją palaiko ir remia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija
Dėl įmonę kamuojančių vidinių problemų Kauno savivaldybė kreipėsi tiek į kompanijos vadovybę, tiek ir į Turkijos Respublikos ambasadą. Vis dėlto visi bandymai pratęsti bendradarbiavimą su „Kayi Construction“ buvo nevaisingi.
Nutraukus sutartį bus skelbiamas naujas rangos darbų konkursas. Stadiono rekonstrukciją užbaigsiančią įmonę po sutarties nutraukimo tikimasi surasti per keletą mėnesių.
Po rekonstrukcijos stadione esančių vietų skaičius nuo 9,5 tūkst. padidės iki 15 tūkst., o visos tribūnos bus uždengtos stogu. Išskirtinis projekte numatytas sprendimas – iš medžio sukurta fasadinė stadiono dalis, paslėpsianti betonines tribūnų konstrukcijas. Stadionas turės modernią šildomą dangą ir atitiks aukščiausios 4-os UEFA kategorijos reikalavimus.
Rekonstruotas S. Dariaus ir S. Girėno stadionas taps daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso Ąžuolyne dalimi. Visą kompleksą sudarys rekonstruota sporto halė, naujas lengvosios atletikos maniežas, atnaujintas Ąžuolyno parkas, Sporto gatvė ir Dainų slėnis.
Už vartų jau rikiuojas Bangladėšo , Eritrėjos , Nepalo , Pakistano statybynykai.
Nei vienoje kitoje valstybėje Lietuva neturi tiek daug ” garbės ” konsulatų, kaip Turkijoje. Dešimtys. Ką jie veikia ?
Čia ne viskas yra taip, kaip tariama, tai ne turkų, o pinigų reikalas, juk nepamatuotoms Kauno ambicijoms Lietuvos sostinė Vilnius nebenori atiduoti Nacionalinio stadiono statybai skirtų lėšų. Bet vieningas Kaunas, kaip jedinaja Rasija žada ir šį kartą įveikti tąjį barjerą, tam tikisi valstybės pagalbos, net vagia iš Vilniaus stadiono kaip daugiafunkcinio sporto ir laisvalaikio komplekso statybos idėją.
(y)
Pritariu Varui. Kam iš viso Kaunui to stadiono reikia?