Prasidėjus gyventojų pajamų deklaracijai nevyriausybinės organizacijos kviečia žmones 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio skirti geriems tikslams. Visgi dar daug žmonių nežino, kad 2 procentų paramą galima dalinti. Pavyzdžiui, po 1 procentą paramos galima skirti dviem skirtingoms organizacijoms. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šia galimybe pernai pasinaudojo apie penktadalį paramą skyrusių gyventojų. Po 1 procentą skirstyti paramą ragina ir Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Kasmet 2 procentų paramą skirstyti kelioms organizacijoms pasiruošusių gyventojų daugėja. Lietuvos Raudonasis Kryžius pažymi, kad pernai žmonių, skyrusių 1 procentą paramos, padvigubėjo. Už 2016 metus 1 procentą paramos Lietuvos Raudonajam Kryžiui skyrė apie 13 procentų rėmėjų, už 2017 metus 1 procentą paramos skyrė jau 26 procentai visų paramą Raudonajam Kryžiui skyrusių žmonių.
Pasak Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovės Gintarė Guzevičiūtės, paramos skirstymas leidžia žmonėms padėti didesniam skaičiui realų pokytį darančių organizacijų.
„Jau ne pirmus metus sąmoningai skatiname žmones dalinti paramą po 1 procentą. Ši mintis kilo padedant seneliams. Pastebėjome, kad senoji karta moka ir nori dalintis. Seneliai nori dalintis rūpesčiu, mintimis, laiku, tačiau dauguma jau nebeturi su kuo. Kas trečias vyresnis negu 65 metų žmogus Lietuvoje gyvena visiškai vienas. Mes norime jiems padėti. Todėl dirbančius žmones taip pat kviečiame dalintis – savo skiriamą 2 procentų paramą dalinti pusiau. Vieną procentą skirti savo įprastai organizacijai, o kitą – Lietuvos Raudonajam Kryžiui, kuris rūpinasi vienišais seneliais ir kitais krizės paliestais žmonėmis“, – sako Gintarė Guzevičiūtė.
Kaip dalinti paramą?
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pažymi, kad gyventojas, nusprendęs paremti pasirinktą paramos gavėją, turi pateikti prašymą pervesti norimą pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir pateikti jį kartu su pajamų deklaracija.
Prašyme galima nurodyti daugiau nei vieną paramos gavėją (labdaros ir paramos fondą, meno kūrėją, VšĮ ar pan.), tačiau bendra visiems paramos gavėjams skiriama pajamų mokesčio dalis neturi būti didesnė nei 2 procentai.
Pasirinkus paremti tik vieną paramos gavėją, jam gali būti paskirti tiek pilni 2 procentai, tiek mažesnė mokesčio dalis, pavyzdžiui, po 1 ar 0,5 procento. Nusprendus remti daugiau nei vieną paramos gavėją, skiriama pajamų mokesčio dalis gali būti paskirstyta tolygiai po 1 proc. arba gyventojo nuožiūra pasirinktomis dalimis.
Svarbu paminėti, kad paramą vienu prašymu galima skirti ir ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Taip galima sutaupyti laiko. Maksimalus laikotarpis – 5 metai (pastarieji praėję kalendoriniai metai ir ateinantys 4 metai).
Pernai 2 proc. paramą nevyriausybinėms organizacijoms skyrė apie 60 procentų dirbančių žmonių.