Keturias dienas Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusioje 20-ojoje Vilniaus knygų mugėje šiemet apsilankė 68430 žmonių. Organizatorių teigimu, jubiliejinė mugė parodė, kad užaugo nauja skaitanti, literatūrai ir kultūrai neabejinga karta.
Šiemet mugė keturioms dienoms tikrai tapo švente: visuotiniu traukos tašku, ne tik diktuojančių literatūrines madas, bet ir kviečiančiu susitikti, bendrauti, klausytis ir išgirsti.
Lankytojams pasiūlyta beveik 550 įvairių žanrų, formų ir temų renginių, pasikeitė kai kurių jau žinomų renginių formatas, taip pat išbandytos ir kelios naujienos. Muzikos salė kvietė į visiems skoniams subalansuotą pokalbių ir koncertų programą.
Pasiteisinusios naujovės
Mugės organizatorių teigimu, vienas labiausiai pasiteisinusių naujų renginių formatų – „Šortai“, literatūrinės dvikovos, kurių metu literatūros kritikai ir apžvalgininkai kartu su rašytojais per 15 minučių aptardavo vieną knygą.
„Tokios koncentruotos, aktualios ir laike apribotos diskusijos iš tiesų leido susitelkti į esmę, nedaugžodžiauti. Lankytojai per vieną valandą galėjo stebėti net tris skirtingas pašnekovų poras, sužinoti apie tris knygas ir „pasikrauti“ minčių bei įspūdžių. Tai buvo iššūkis dalyviams, aukštai pakelta kartelė diskusijoms, tačiau „Šortus“ tikrai galime laikyti viena labiausiai pasisekusių šių metų naujienų“, – teigia Vilniaus knygų mugės organizacinio komiteto narys Gytis Vaškelis.
Ypač daug dėmesio susilaukė ir specialus mugės jubiliejui skirtas dar ilgesnio penktadienio renginys „Naktis mugėje. Įvaizdinti žodžių klavyrai. Žodis – kaip sapnas, kaip vizija“.
„Tai tikrai buvo šventė: įspūdingi literatūriniai skaitymai, kurie sulaukė didžiulio jaunimo susidomėjimo. Juose skaitomas tekstas susipynė su gyvai atliekama muzika, o įspūdingos vaizdo projekcijos viską apjungė ir išbaigė. Toks formatas – tai galimybė prie literatūros priartinti jaunus žmonės, kurie, kaip stereotipiškai manoma, nuo knygų ir tekstų tolsta, nes juos patraukia kitos medijos formos. Tikiu, kad nieko panašaus nebuvo matę ne tik knygų mugės lankytojai, bet ir užsienio svečiai, kurie, beje, jau pakvietė šį jubiliejui sukurtą renginį parodyti ir jų šalyse“, – sako G. Vaškelis.
Mugė verčia naują puslapį
Dvidešimtmetį atšventusi mugė, organizatorių teigimu, verčia naują puslapį ir kitais metais kvies su Jono Meko išsakyta mintimi „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“.
„Mugė turi jau atpažįstamą ir pamėgtą formą, bet neturi nei formulių, nei klišių. Esame atviri, besikeičiantys, ieškantys. Tad kitais metais Jono Meko žodžiais ne tik kviesime nesureikšminti taisyklių ir formulių, bet ir patys klausime savęs bei lankytojų, kokie esame, kokios mugės norime, kas turėtų keistis, kokią žinią turime skleisti būtent šiandien, kas įdomu ir aktualu dabar. Mugė – gyvas, nuolat besikeičiantis organizmas, kurią kuria ne tik organizatoriai, bet ir lankytojai“, – sako „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.
2020-aisiais Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ Vilniaus knygų mugė lankytojų jau 21-ąjį kartą lauks vasario 20-23 d.