Prancūzija mini Lietuvos nepriklausomybės atstatymo 100-metį
Lietuva visus šiuos metus švenčia modernios nepriklausomybės atstatymo 100-metį. Unikali šventė birželio 8-9 d. vyko Prancūzijos žemėse, kurias supa didingi Alpių kalnai, besiribojantys su Šveicarija, Tanenžo (Taninges) ir Ansi miesteliuose, vos 30 km nuo Ženevos.
Šioje kultūroje varpai vaidina ypatingą vaidmenį, todėl natūralu, kad šioje šventėje dalyvavo ir Lietuvos kampanologų draugija „Societas campanarum Lituaniae“. Ir tai atsitiko vieno šios draugijos nario – Raimundo Eimonto, žinomo muzikanto, kariljonininko iš Kauno – dėka.
Raimundas yra grojęs kartu su prancūzu kariljonininku Žanu-Bernanu Lemuanu (Jean-Bernard Lemoine), kuris ir pakvietė Raimundą kartu atšvęsti Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį. Žanas-Bernanas save vadina „varpininku“, kaip yra įrašęs savo vizitinėje kortelėje, tuo išreikšdamas gilius jausmus Lietuvai.
Laisvės varpas
Laisvės varpe, kurį Amerikos lietuviai 1922 m. padovanojo atsikūrusiai Lietuvai ir kuris skamba iš varpinės prie Kauno karo muziejaus, yra įrėžta žinia – Broniaus Kazio Balučio eilės, kurios vis dar įkvepia ne vieną: „O skambink per amžius vaikams Lietuvos, kad laisvės nevertas, kas negina jos”. Laisvės varpas ir toliau atidaro duris naujoms draugystėms, kaip ir šiuo atveju Prancūzijoje.
Minėjimas Tanenžo miestelyje
Minėjimas tikrai buvo įspūdingas. Mažame Tanenžo miestelyje tarp Prancūzijos vėliavų kabojo daug trispalvių. Kariljonininkas, arba varpininkas, Ž.B. Lemuanas yra kilęs iš Ansi miestelio Prancūzijoje, bet savo dalį širdies yra paskyręs Lietuvai ir mūsų didingam varpui. O kodėl – priežastį sužinojom kur kas vėliau.
Jis susižavėjo Lietuva savo pirmosios kelionės į mūsų šalį 1992 m. metu. Nuo to laiko jis į Lietuvą buvo atvykęs gal 39 kartus ir dažniausiai kartu su bičiulių iš Prancūzijos ir Šveicarijos pilnais autobusais. Šį renginį jam padėjo surengti jo vienas bičiulis – diplomatas Ričardas Bačkis, kuris pats į šventę, deja, negalėjo atvykti.
Istorikai iš vietinių universitetų skaitė paskaitas apie 1922 m. buvusį Lietuvos premjerą Ernestą Galvanauską ir apie Oskarą Milašių (Oscar Milosz) – poetą, dramaturgą ir diplomatą, Lietuvai atstovavusį Tautų lygoje.
Šį renginį pagerbė Andrius Krivas, Lietuvos ambasadorius Jungtinėms Tautoms Ženevoje, atvykęs su dar ne mažiau kaip penkiais žmonėmis (jo sekretorė padėjo vertėjauti iš prancūzų kalbos).
Kalba Tanenžo meras Yvas Lauratas (Yves Laurat) ir Lietuvos ambasadorius prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje Andrius Krivas (prancūzų kalba):
Kariljono koncertai Tanenžo ir Ansi miesteliuose
Ryškiausia šio minėjimo dalis buvo kariljonų koncertas iš Tanenžo miestelio varpinės. Atrodė, kad varpai aidėjo nuo miestelį supančių Alpių iki paties rojaus. Pirmiausia suskambo Lietuvos himnas, ir visi ten buvę lietuviai išdidžiai giedojo kartu. Koncertas baigtas Prancūzų tautos himnu, kurį giedojo laimingai prisijungusių pora šimtų prancūzų entuziastų. Tarp himnų skambėjo klasikinės muzikos kūriniai. Koncertavo Raimundas Eimontas, muzikantas iš Lietuvos. Porą kūrinių kartu pagrojo ir ilgametis jo bičiulis bei mokytojas Ž.B. Lemuanas. Klausytojų ovacijos taip pat aidėjo per kalnus.
Šiame renginyje Ž.B. Lemuanui buvo įteiktas apdovanojimas – Lietuvos kampanologų draugijos prezidentas Leonardas Šablinskas jam įteikė pažymėjimą ir dailų asmeninį varpą, kuriame jis įvardintas draugijos garbės nariu.
Pati varpinė, kuri yra ir muziejus, renginiui suteikė ypatingą žavesį. Belipant į varpinės viršų, kiekvienoje besisukančių laiptų aikštelėje buvo rodomi įvairūs eksponatai, susiję su varpais. Raimundas šiame muziejuje jau yra spėjęs palikti savo ženklą, nes šiose apylinkėse yra koncertavęs. Ne vienas šio muziejaus eksponatas yra iš Lietuvos, labiausiai imponuoja – moliniai varpai, išrašyti lietuviška simbolika.
Kitą dieną koncertas vyko iš Ansi miestelio Bazilikos varpinės. Koncertas kalnuotoje vietoje buvo girdimas toli. Muzika prilygo maldai.
Ansi ir Laisvės varpas
Ansi yra mūsų mecenato Ž.B. Lemuano gimtasis miestelis. Lietuviams jis aprodė įspūdingiausias miestelio vietas – didingą ežerą ir apylinkes, senovinę pilį. Vieno sustojimo metu mes sužinojome netikėtą naujieną.
Tai buvo nuostabaus grožio katalikų bažnyčia. Ten radome prikabintą lentelę, kuri skelbė, kad miestelio liejykla „Paccard Foundry“ 1950 m. pagal JAV valstybinį užsakymą pagamino 54 Amerikos laisvės varpo replikas, kurios buvo padovanotos visoms valstijoms kartu su Kolumbijos apygarda (District of Columbia).
Dabar supratome Lemuano aistrą varpams ir mūsų Laisvės varpui. Tai siejasi su jo kultūrine prigimtimi, kaip Laisvės varpas įsipina ir į mūsų paveldą. Po nepaprastai gražaus minėjimo tai buvo nuostabi staigmena.