Istorinė XX a. pradžios vila sostinės Žvėryno rajone, kur anksčiau buvo įsikūrusi Italijos ambasada, turi naują veidą – mokslo metus čia pasitiko privati mokykla „Šiaurės licėjus“, veikianti pagal suderintą Lietuvos ir Šiaurės šalių ugdymo programą.
„Mokykla auga ir šiemet pasitinka jau trečius mokslo metus. Su gausėjančiu būriu moksleivių ir naujomis klasėmis ieškojome ypatingos vietos – mokymosi atradimams palankios aplinkos, kuri būtų ir miesto centre, ir gamtos apsuptyje. Įkurdinę mokyklą istorinėje Žvėryno viloje čia išsaugojome visas kultūros paveldo detales – autentiškus sienų lipdinius, plytelių grindis, židinį. Vaikams tokia vieta su praeitimi daro įspūdį, skatina domėtis ir padeda mokytis“, – pasakoja „Šiaurės licėjaus“ l. e. p. direktorė Milda Juonė.
Buvęs italų ambasados, o dabar „Šiaurės licėjaus“ pastatas turi įdomią istoriją. Jis buvo pastatytas prieš šimtmetį suprojektuotame Vilniaus Žvėryno mikrorajone, tais laikais čia plytėjusiame pušyne ant Neries kranto. Ilgą laiką Žvėrynas buvo privati didikų Radvilų, vėliau Vitgenšteinų valda, o nuo XIX a. pabaigos buvo prijungtas prie miesto, tad šioje vietoje ėmė kurtis pirmieji gyventojai. Dviejų aukštų rūmų stiliaus vilą XX a. pradžioje čia pasistatė gydytojas Albinas Nedzveckis pagal savo įsūnio, architekto Vladimiro Dubeneckio, projektą. Tai buvo vienas iš pirmųjų architekto kūrinių, o vėliau, tarpukariu, V. Dubeneckis suprojektavo žymiausius Kauno pastatus – Vytauto Didžiojo karo muziejų, Kauno dramos teatrą, M. K. Čiurlionio kultūros muziejų.
Po Antrojo pasaulinio karo sovietmečiu viloje buvo įrengtas Rusų dramos teatro aktorių bendrabutis. Kaip pasakojo kartą čia užsukusi buvusi namo gyventoja, žymesni teatro aktoriai turėjo kambarius su balkonu, o mažiau žinomi – be.
Dviejų aukštų rūmų stiliaus vila atkartoja simetrišką „H“ raidės pavidalą, ją puošia du keturių kolonų prieangiai su balkonais. Dėl nelygaus reljefo, rytinė vilos dalis yra iškelta ant aukšto cokolio. Iš upės pusės pastatą supa senovinis sodas, kuriame dabar bet kokiu oru kasdien žaidžia vaikai.
„Šiuo metu „Šiaurės licėjuje“ mokosi 130 mokinių, yra sudarytos dvi priešmokyklinės klasės, trys pirmokų, dvi antrokų ir viena trečiokių klasės. Vaikai mokosi pagal bendrąją Lietuvoje patvirtintą švietimo programą, išplėstą remiantis geriausia Šiaurės šalių ir ypač Suomijos praktika. Moksleiviai čia praleidžia visą dieną lankydami ir pamokas, ir būrelius. Mūsų pagrindinis tikslas – auginti kūrybiškus ir kritiškai mąstančius jaunus žmones, drąsiai kuriančius ir įgyvendinančius savo idėjas“, – pasakoja „Šiaurės licėjaus“ vadovė.
Naujajame „Šiaurės licėjaus“ pastate šiuo metu dirba 8 mokytojai ir tiek pat jų asistentų, 2 anglų kalbos mokytojai, 1 šeimininkė ir 5 administracijos darbuotojai. Daug dėmesio skiriama papildomai veiklai – mokiniai gali lankyti futbolo, šachmatų, aikido bei karatė treniruotes.