Rugpjūčio 24 d., Vilniuje, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Vokietijos Federaliniu Prezidentu Franku-Valteriu Šeinmejeriu (Frank-Walter Steinmeier), su kuriuo aptarė dvišalius santykius, bendradarbiavimą Europos Sąjungoje ir NATO klausimus.
Tai pirmasis vyriausybinis Vokietijos vadovo apsilankymas Lietuvoje jam pradėjus eiti Prezidento pareigas. Antrąją apsilankymo dieną, Prezidentas F. V. Šteinmejeris kartu su Lietuvos vadove Rukloje aplankys NATO
priešakinių pajėgų pulko dalinyje tarnaujančius vokiečių karius.
Pasak Prezidentės, Lietuvai Vokietija yra viena artimiausių valstybių, su kuria mus tvirtai sieja ilgalaikiai istoriniai ir kultūriniai ryšiai, o sėkmingas dvišalis bendradarbiavimas ekonomikos srityje, padeda kurti Lietuvos žmonių gerovę. Vokietija yra antra pagal dydį Lietuvos prekybos partnerė ir trečia didžiausia užsienio remėja, mūsų šalyje sukūrusi daugiau nei 17 tūkstančių darbo vietų.
Šalies vadovės teigimu, ypatingą dvišalį ryšį su Vokietija geriausiai įprasmina jos archyvuose išsaugotas ir šiemet atrastas svarbiausias Lietuvos valstybingumo dokumentas – Vasario 16-osios Aktas. Šiuo metu yra rengiamas susitarimas, pagal kurį Nepriklausomybės Aktas būtų perduotas Lietuvai.
Viena pagrindinių susitikimo temų – saugumo ir gynybos stiprinimas. Pasak Prezidentės, artėjant pratyboms „Zapad 2017“ geopolitinė įtampa neslūgsta. Nors šios puolamojo pobūdžio ir prieš Vakarus nukreiptos pratybos dar neprasidėjo, tačiau jų konvencinė ir nekonvencinė grėsmė jaučiama jau dabar. Rusija ne tik sparčiai rengia kariuomenės pajėgas ir karinę ginkluotę NATO pasienyje, bet ir skleidžia melą, siekia kelti įtampą ir baimę visuomenėje, kursto priešiškumą Aljansui ir ES, rengia nuolatinius propagandinius pranešimus ir kibernetinius puolimus.
Prezidentė padėkojo už Vokietijos sprendimą vadovauti NATO pulko daliniui Lietuvoje. Tai, pasak šalies vadovės, išskirtinės lyderystės, vieningumo ir Aljanso vienybės pavyzdys. Kariai iš 9 NATO valstybių Lietuvoje ir iš 20 – visame regione yra geriausia atgrasymo priemonė. Toks sąjungininkų ryžtas ir pasirengimas gintis stiprina viso Aljanso saugumą bei padeda užtikrinti taiką Europoje.
Susitikime aptartas ir bendradarbiavimas kovojant su propaganda ir skleidžiamu melu. Prieš dvejus metus pasirašytas Lietuvos ir Vokietijos susitarimas dėl bendradarbiavimo strateginės komunikacijos ir informacinio saugumo srityje. Tarpusavyje bendradarbiauja abiejų šalių nacionaliniai transliuotojai LRT ir „Deutsche Welle“, vyksta žurnalistų ir studentų mainai, vykdomi bendri NVO projektai.
Lietuvą su Vokietija sieja ir – mokslo, švietimo, kultūrinis ir regioninis bendradarbiavimas, artimi žmonių tarpusavio ryšiai. Beveik 60 Lietuvos miestų ir regionų yra sudarę dvynių partnerystes su Vokietijos miestais bei žemėmis. Ši valstybė taip pat pirmauja pagal į Lietuvą atvykstančių turistų skaičių, kurių kasmet mūsų šalyje apsilanko daugiau nei 170 tūkstančių.
Džiugu dėl išskirtinių ryšių su Vokietija, tegul jie tik testiprėja, kuo jie stiprės, tuo saugesni jausimės gyvendami Lietuvoje. Baltijos šalys kartu su Vokietija galėtų tiems ryšiams palaikyti išsirūpinti specialų transporto koridorių per Lenkiją su Berlynu. Jame galėtų būti tarpusavio susisiekimo didelio greičio priemonėmis galimybės.