Kai vasara yra įprastai lietuviška ir gulėti paplūdimiuose saulė nevilioja reikia tiesiog džiaugtis Lietuvos miškais vingiuojančiais dviračių ir pėsčiųjų takais ar nepabijoti sėsti į baidares, kanojas ir išbandyti ežerų, upių trasas.
Jei, bet kurio lietuvio paklaustum, kuo garsus Anykščių kraštas, daugelis ilgai vardytų. Tai poeto Antano Baranausko, rašytojų Jono Biliūno, Antano Žukausko-Vienuolio ir daugybės kitų iškilių žmonių gimtinė. Jis garsėja gražiu kraštovaizdžiu, žmogaus menkai tepaliestais miškais, 20 piliakalnių, tarp kurių – garsioji Voruta, ant kurios kadaise stovėjo Lietuvos karaliaus Mindaugo pilis.
Turistai į Anykščių rajoną atvažiuoja apžiūrėti 1978 m. metais įkurto Niūronių kaime įkurto vienintelio Lietuvoje Arklio muziejaus. Dauguma Anykščių svečių užsuka į poeto A.Baranausko poemos „Anykščių šilelis“ išgarsintą Anykščių šilą – 1800 hektarų ploto landšafto draustinį.
Gausiai lankomas „Laimės žiburys“ – įspūdingas rašytojo J. Biliūno antkapinis paminklas, Šv. Mato bažnyčia – dvibokštė bažnyčia, antras pagal dydį Lietuvoje legendomis apipintas Puntuko akmuo, kuriame iškalti lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefai bei jų testamento žodžiai.
Bet patys anykštėnai kaip miesto įžymybę tikriausiai visų pirma paminėtų Šventąją – upę, prie kurios įsikūręs miestas.
Šventąją myli ne tik anykštėnai, bet ir vandens turistai. Rūpinantis, kad jiems būtų patogu stabtelėti prie Anykščių ar iš čia pradėti savo kelionę, už Europos Sąjungos (ES) paramos lėšas Šventosios pakrantėje buvo įrengtos prieplaukos baidarėms, mažos grimzdės laivams, plaustams, valtims, kanojoms, pastatyta medinė prieplauka pramoginiam laivui. ES parama investuota gražinant Šventosios pakrantę, pritaikant ją aktyviam ir pasyviam poilsiui: sutvarkytos Šventosios maudyklos, paplūdimiai, įrengtos aikštelės, skirtos vaikams, paplūdimio žaidimams, aštrių pojūčių mėgėjai gali išbandyti naują ekstremalią dviračių ir riedučių trasą.
ES paramos lėšos investuotos ir į Anykščiuose esančius pėsčiųjų bei dviračių takus. Kairiajame Šventosios krante įrengta daugiau nei 4 km sveikatingumo, aktyvaus ir pasyvaus poilsio, ekologinio (pažintinio) turizmo bei pramogų trasa.
Pėstiesiems ir dviratininkams skirtas takas suplanuotas ir sutvarkytas taip, kad juo būtų patogu pasiekti tam tikrus objektus.
Į Anykščių turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatingumo infrastruktūros plėtra bei pėsčiųjų ir dviračių tako Anykščių šileliu įrengimą investuota apie 2 mln Eur.