
Liepos 14 d. 14:49 val. įvyks istorinis kosminio NASA zondas „New Horizons“ praskridimas pro vieną iš tolimiausių saulės sistemos kosminį kūną – planetą-nykštukę Plutoną.
Kosminis zondas pirmą kartą žmonijos istorijoje perduos aukštos skiriamosios gebos Plutono nuotraukas, kurių mokslininkai nekantriai laukia jau visą dešimtmetį.
Kadangi zondo siunčiama informacija iki Žemės keliaus 4,5 val., liepos 14 d. arčiausio praskridimo pro Plutoną vaizdus galėsime pamatyti tik vėliau.
Žiūrėkite tiesioginę NASA „New Horizons“ skrydžio pro Plutoną transliaciją:
15–16 val. NASA surengs spaudos konferenciją, kurioje bus parodytos naujausios Plutono nuotraukas ir paskelbtos kitos naujausios žinios.
Nuo 16 val. zondas „New Horizons“ toldamas nuo Plutono stebės tamsiąją nykštukinės planetos pusę ir mėgins užfiksuoti retą Plutono atmosferą bei bandys nustatyti ar didžiausias Plutono palydovas Charonas turi atmosferą.
Liepos 15 d. 3:30–4:15 val. NASA surengs antrą tiesioginę transliaciją. Jos metu turėtų iš „New Horizons“ turėtų apskrieti patvirtinimas, kad praskriejimo pro Plutoną etapas prieš 4,5 val. buvo sėkmingai užbaigtas.
2006 m. Tarptautinė Astronomijos Sąjunga Plutoną išbraukė iš planetų sąrašo ir priskyrė planetų-nykštukių klasei. Liepos mėnesį Plutonas atsidurs opozicijoje ir susidarys palankiausios sąlygos jo stebėjimui, tačiau šį 14-ojo ryškio šviesulį įžiūrėti bus galima tik per teleskopą.
Naujausius Plutono vaizdus taip pat istorinis įvykis, galima stebėti ir per NASA siūlomą programėlę asmeniniams kompiuteriams „Eyes on Pluto“:
Zondo „New Horizons“ padėtis Plutono atžvilgiu realiuoju laiku: