
Lietuvoje, kaip jau įprasta, netikėtai iškilo didžiulė politinė, juridinė ir moralinė problema – kaip dabar elgtis su tais KGB bendradarbiais, kurie anais laikais prisipažino savo nuodėmes už valstybės pažadą neskelbti jų pavardžių bei veiklos duomenų. Visuomenę apskriejo reikšmingi Vytauto Landsbergio ir premjero Algirdo Butkevičiaus pasisakymai. Pirmasis buvo kategoriškas – išviešinti, antrasis ne toks kategoriškas, tačiau buvo linkęs pritarti viešinimo rėmėjams. Įdėmesnis lietuviškųjų reikalų ir skandalų rutulionių stebėtojas galėjo numanyti, kad čia reikalas kur kas sudėtingesnis – juk tarp kandidatų į išviešinamus ne viena šimtinė reikšmingų valstybės vyrų – nuo Seimo narių, iškilių veiklių ar šlovėje parimusių politikų, pramonininkų konfederacijos žymūnų, taip pat įvairių sąjūdine ir kitokia biografija pažymėtų garbuolių, ilgamečių valstybinės žiniasklaidos žymūnų, o ypač – mūsų teisėsaugos ir teisininkų klano teisuolių.
Netrukus prabilo garsus tokias Lietuvos priešų užmačias smerkiančiųjų choras – valstybė išduodanti ja patikėjusius ir prisipažinusius KGB bendradarbius, o tai jau esąs neįsivaizduojamas moralinis ir dorovinis nuopuolis, kertantis per kertinius valstybės akmenis. Tiesa, ta pati valstybė šią sovietinę instituciją yra pripažinusi nusikalstama, tačiau niekaip nesugebėjo į dienos šviesą ištraukti nors vieno jai dirbusio nusikaltėlio. Netruko paaiškėti, kad kaip tik V. Landsbergio parašu valstybė įsipareigojo neskelbti duomenų apie prisipažinusiuosius.
Premjeras po kelių dienų jau pareiškė, kad amoralu yra valstybei laužyti savo pasižadėjimą. Toks valstybės vadovo nuomonės pasikeitimas nestebina – tereikia tik įsivaizduoti, koks įtakingų žmonių būrys yra prieš duomenų išviešinimą. Drįstu manyti, kad pirminė premjero reakcija rodė tam tikrą nesusigaudymą šioje keblioje situacijoje, tačiau greitai jo paties aplinka, taip pat garsūs seimūnų balsai jam kai ką paaiškino.
Tad ką daryti? KGB bendradarbių istorijos Lietuvą slėgs dar ilgai pirmiausia dėl to, kad nebuvo vykdoma jokia desovietizacija. Nebuvo atlikta visų įmanomų duomenų bei bylų išviešinimo „operacija“, kuri būt padėjusi veiksmingai kratytis pilkosios sovietinės praeities. Tačiau desovietizaciją slopino ir kairieji, ir dešinieji, nes visose partijose buvo buvusių KGB aktyvistų, kurie jau užėmė aukštus partinius ir valstybinius postus. Tačiau šiuo metu kai ką galime įvertinti ir racionaliai, ir juridiškai. Suprantama, jei to norime.
Pagrindinis viešinimo priešininkų argumentas – valstybės pažadas neskelbti prisipažinusiųjų pavardžių, tad jų bylos yra įslaptintos. Ką toks valstybės pažadas reiškia? Kad atsakytume į šį klausimą, pasiaiškinkime to pažado pobūdį. Ar valstybė pažadėjo niekada neskelbti jų pavardžių? Manau, ne tik politikai, bet ir juristai sutiks, kad jokioje valstybėje negali būti amžinų paslapčių. Nėra ir amžinybės terminą vartojančių juridinių normų. Demokratinėse valstybėse nėra ir negali būti tokios praktikos. Nėra ir Lietuvoje – juk dabar baigiasi 15 metų slaptumo terminas. Jei valstybė būtų pasižadėjusi prisipažinusiųjų paslaptis saugoti amžinai, tai reikėtų kuo greičiau rengti teisminį ieškinį, kad toks pažadas būtų pripažintas neteisėtu dėl daugelio dalykų, apie kuriuos čia nėra galimybių kalbėti.
Atsakymas į klausimą, ką daryti, gali būti tik vienas – skelbti. Tačiau išlaikant valstybės orumą ir atsižvelgiant į jos tam tikrą įsipareigojimą. Nutarus skelbti, derėtų imti ir rimtai pasvarstyti – kada. Jau dabar verda šiokia tokia diskusija, tad galima būtų ją pagilinti įvairiais argumentais. Tiek ilgai laukus vertėtų aiškiai pasakyti, kuriam laikui dar pratęsiamas įslaptinimas, o po to – viešinama. Tai galėtų būti ir metai, ir dveji, ir treji. Nemanau, kad reikėtų dėti naują 15 metų slaptumo spaudą. Valstybė pati turi rodyti norą sklaidyti savosios praeities tamsumas, juolab kad toji prisipažinusiųjų istorija gali turėti ir tam tikrų pasekmių nacionaliniam saugumui.
Pažvelkime į šią istoriją kiek kitu – socialinio teisingumo ir moralės – kampu. Prisipažinusiems anas jų poelgis suteikė daug privilegijų ir davė apčiuopiamos naudos. Dalis tų žmonių užėmė gana aukštas pareigas, tad jie ir toliau galėjo tęsti savo veiklą, kilti karjeros laiptais, kopti į politikos aukštumas. Aptiktume tokių ir tarp naujųjų mūsų saugumiečių. Tad prisipažinusieji ne tik viską išsaugojo, bet ir pagausino. Tačiau svarbiausia – jų kagėbistinė veikla niekaip nebuvo tiriama ir negalima tirti iki šiol. Niekaip negalime nustatyti ir tos žmonių grupės daryto bei daromo poveikio mūsų politikams bei verslo elitui. O juk niekas neabejoja, kad jie buvo įtakingi ir tapo dar įtakingesni. Tad prisipažindami jie įgavo didelį pranašumą prieš tuos, kuriuos sekė, apie kuriuos rašė pranešimus ir tais pranešimais grindė savo karjerą ir gerovę. Sektieji, apšmeižtieji, sodintieji net neturi galimybės sužinoti tiesos apie tuos, dėl kurių jie nukentėjo. Viešinimas yra šioks toks teisingumo atstatymas. O dabartinės prisipažinusiųjų gerovės jų bylų išslaptinimas niekaip nesumenkins, juolab kad nebus ir jokių juridinių išslaptinimo pasekmių. Tik menkos, mažai kam į akis krisiančios dėmelės biografijose, kurias kuo puikiausiai galima užglaistyti atsiminimais apie „sunkų ir pasiaukojamą darbą Lietuvai“.
Gegužės 8 d. Mokslų Akademijoje vyko konferencija a. a. Romualdui Ozolui atminti. Prof. Bronius Genzelis prisiminė, kad anais laisvinimosi metais jam būnant Maskvoje aukštas KGB pareigūnas prasitarė, esą jie žiną, kad lietuviai skelbsiantys nepriklausomybę, tačiau jau paruošta 6 377 žmonės dirbti naujomis sąlygomis. Galima įvairiai vertinti tuos skaičius, tačiau negalima lengvabūdiškai jų atmesti. KGB dirbo planingai ir ganėtinai veiksmingai – šitai liudija ir jos darbuotojų skverbimasis į naujus informacinių technologijų verslus byrant Sovietų Sąjungai. Jei tokių paruoštųjų būta, tai geriausia priedanga jų būsimai veiklai buvo prisipažinimas, kuris saugojo nuo bet kokio knaisiojimosi jų praeityje. Galima būtų išsakyti ir dar vieną argumentą už viešinimą. Prisipažinusiųjų bylų įslaptinimas labai trukdo mokslininkams tirti sovietinę ir mūsų nepriklausomos valstybės praeitį.
Tad – kada skelbsime?
Labai lengvai kgb’biukai atsisakė to savo marksizmo-leninizmo – reiškia buvo paprasčiausi išdavikai, bendradarbiavę su rusais. Reikia skelbti visų: gyvų ir mirusių pavardes.
Rasiejos caras putinas yra pasakęs ; kad buvusių “kgbistų” nėra. Jie priesaiką davė visiems laikams iki mirties. Sakysit , kad ir aš, paimtas į “rekrutus” daviau priesaką . Taip aš jos viešai atsižadu. Kas aš toks, surasti – smulkmena.
Taigi visi “KGB” (kgb turi būti rašomi kabutėse, nes tai ne lietuviškas pavadinimas) darbininkai , talkininkai turi būti paviešinti.
V. Lansbergis , būdamas gudrus , išmintingas, to laikmečio vadovas, atsisakė viešinimo dėl ramybės ir tų paklydėlių naudai . Sėdėkit tyliai ir be jūsų turim bėdų.
Laikai pasikeitė, V. Lansbergis ne šalies vadovas , o aš nežinau , kodėl mano bendradarbis spjauna ant Lietuvos valstybės???
Teisinga būtų paskelbti.
Bet visus.
Ar tai įmanoma?
Ne.
Tuomet gausis, kad tie, kurie prisipažino ir yra Lietuvos valstybės apsaugoje, yra kvailiai, o valstybė, labai gali būti, atimtų iš savęs ginklą: kgb’istai tai nežino, bent visų tikrai, kurie prisipažino ir gali laiks nuo laiko pas juos pasiųsti savus, o ten jau paukščiukas ir įkliūtų.
O kas būtų jei prisipažinusius paskelbtume?
Tiesiog prarastume tą galimybę sučiupti naujus rezidentus ir pan. iš už sienos.
Aš, būdamas “čekistu” vadu, nieko pas išdavikus nesiųsčiau. Išdavikas yra išdavikas. Juos panaudočiau užpuolimo atveju ir atleidimą gautų tik tie išdavikai , kurie užmuštų , na sakykim , 100 Bartų. Kas mažiau , sušaudyčiau , kaip išdavikus.
Praleidai: aš sakau, kad anie nežino kas prisipažino, todėl gali ir pasiųsti.
Bet jei paskelbsim, tuomet šitokios galimybės nebebus.
Tai tu manai , kad tie kurie prisipažino negali toliau maskoliams tarnaut .Kas juos kontroliuoja . Ar jie butinai lėks į Lietuvos VSD pasigirt , kad gavo pasiūlymą .Užgerk šaltu vandeniu .
Matai, kada yra žinoma kad jis toks ir toks, tai jį stebėti yra gana nesunku.
Manau, -teisiškai žiūrint yra taip. Valstybės pasižadėjimas neskelbti nėra jos paslaptis, o įsipareigojimas kitai pusei. Taigi ne apie valstybės savo paslapčių įslaptinimą turi būti kalba, o apie dviejų pusių sandorį, kuriame įsipareigota niekada neskelbti, o tai teisiškai reiškia, kad kol toks asmuo yra gyvas valstybės įsipareigojimas neskelbti jo atžvilgiu galioja. Jis vienašališkai be sandorio pažeidimo valstybės pakeistas negali būti. Kadangi šis įsipareigojimas yra neatskiriamai susijęs su asmeniu, todėl teisė į įsipareigojimą nėra paveldima. Vadinasi, jo bendradarbiavimo su KGB faktą valstybė gali pagarsinti tik asmeniui mirus. Su jokiu 15 metų valstybės paslapties saugojimo terminu tai nėra susiję. Taigi, jokiems autoriaus siūlomiems svarstymams kada “skelbti” nėra pagrindo.
Tu čia išdavikus vadini ,,pusėmis”, ,,asmenimis”…………..?
” Kažin” kalba, kaip teisininkas, tai “teisine kalba”. O tai nėra visiems suprantama kalba.
“Teisinė kalba ” galima , jei reikia , kaltą išteisinti, o nukentėjusį – tu pats kaltas.
Praleidai: jis teisingai pažymi, jog valstybė įsipareigojo tą paslaptį saugoti.
Jei valstybė tokį įsipareigojimą pažeistų, tuomet yra galimybė, kad pasipils ieškiniai dėl žalos padarymo ir Strasbūras priteis automatiškai.
Jeigu toks Lietuvos elgesys užrūstins Strasbūro teisininkus, tada visi po lapais ir giedam “aleliūja”.
Mes maži, mes silpni . Myžkit ant galvų bus šiltas lietus.
🙂
Ne visai taip: įsipareigojimus, juk, dera vykdyti?
Negaliu pasakyti, kiek valstybes pazadas neskelbti KGB’Istu Nepriklausomybes pradzioje buvo politiskai ar ekonomiskai reikalingas, blogai, kad pazadas buvo duotas. Pazadas buvo duotas to meto vyriausybei, bet ne Lietuvos zmonems. Lietuviai turi teise zinoti, kas juos seke, pardavinejo, kenke. Tie, kurie iskovojo Nepriklausomybe, dazniausia nustumti i salu. Tie, kurie sedejo postuose, tarnavo sovietijai ir KGB, rinko kysius, grobe sali, paskui staiga persikrikstijo ir vel sedi aukstuose postuose. Lietuvos pilieciai turi teise zinoti, kas yra tie amzinieji isverstaskuriai. Is tikruju zmones be jokiu principu. As pati zinau net kelis, kurie siandien Lietuvoje vadinami padoriais zmonemis, nes yra Lietuvos vyriausybes, net seimo atstovai. Man jie yra slykstus parsidaveliai.
Tep.
Kažkodėl vis bandoma visus suvienodinti, nepriklausomai nuo padarytų “nuopelnų”. Mano supratimu, be kaltas -nekaltas , kgbistas- patriotas, dar reikalingas konkrečios veiklos ir padarytos žalos įvertinimas. Iš to kai viename saraše atsidurs priverstinai pasyvus ” agentas” pranešinėjęs visokias buitines kaimynų – bendradarbių gyvenimo smulkmenas , nepadariusias kokios tai apčiuopamos žalos, ir aktyvus savanoris,siekiantis kuo daugiau “išknisti” esminio, per kurį buvo žalojama veikla ir likimai, tai tikrai mažai naudos turėsime iš tokių sarašų paskelbimo. Pirmieji jaus nusivilimą ,antrieji piktdžiugiškai kikens.
“Lamatai” su Tavo paaiškinimu; “konkrečios veiklos ir padarytos žalos įvertinimas” , nesutinku. Kas išdaviko , skundiko pastangas vertino (ką ištremt, ką pasodint) vietinis išgama , ar maskovijos siųstas šuva. Jei abejoji , sakau: maskovijos atstovas. O jam, laižydamas šikną, vietinis šuva viniojosi kaip išgalėdamas. Taip , tai buvo seniai. Jaunimas to nesupranta. Jie nekalti. Bet aš vistiek noriu žinoti , kodėl mano bendradarbis , lietuvis ,taip aršiai gina putino Rasieją. Kam šitas šuva dirba. Visi išdavikų ir jiems prijaučiantys turi būti žinomi,. Mes esam “pafrontės valstybė” ir turim žinoti, kas mums šaus į nugarą.
Jei kam tas smulkmena ir ne tiesa – prieštaraukit.
Ko norėti, jei čia ‘alke’ toks, pasirašinėjantis ‘tikras lituvis’, man grasino įvardindamas save ‘mes’. Vakar kažkur užtikau, rašo jis apie save – TEISININKAS. Laukia JIE, kad rusiški grįžtų, vargšai.
Žygeivis tave seniai išrišo kaip rasiejinį – nebesimaskuok.
tai ko neįmeti nuorodos? gal kam ir įdomu, kaip mane išrišo 🙂
Ateis čia Žygeivis ir pats papasakos.
Ką tada darysi?
Visiškas ligonis esi, ‘tikras lituvi’…
Tu ir tavo tas ‘žygeivis’ buvote kažko verti tik prie rusų.
Tu čia apie save, o Žygeivis, beje, yra rimtas tautinis veikėjas.
tai kad aš būtent apie tą ir rašau :reikia aiškiai nustatyti kas yra kas. Kokie jų ” nuopelnai”. Ypač tai turėtu liesti dar neprisipažinusius. O gal jums atrodo kad prisipažinusiujų pjudymas yra pakankama veikla kovoje su praeities šmėklomis.
Geresniam mano pozicijos supratimui pateiksiu pavyzdį (galimi sutapimai tikrai atsitiktiniai):pirmas – žmogelis kokių tai problemų prispaustas buvo priverstas pasirašyti bendradarbiavimui. Laikas nuo laiko, po primigtinų priminimų rašinėjo apie kažkokius anekdotų pasakotojus, apie pasipiktinusius eilėmis prie “manipolio” , ar ( o siaube)- jį turi meilužį. Nors gal būt kai ką labiau esminio pamiršo paminėti. Niekas nuo jo “žvalgybinės” veiklos nenukentėjo. Atėjus laikui nuoširdžiai prisipažino. Lojalus Lietuvai.
Antras – aktyvus veikėjas, daug kur dalyvavęs, bet visada išslyzdavęs , kai draugai sėsdavo o slaptos pastangos žlugdavo. Šiaip, ir tada ir dabar gyveno neblogai . Kuo tai prisipažinti atsieit neturys. Bet kai kurie sprendimai, atsakingame darbe, kartais kelia sunkiai suprantamą nuostabą .
Tai pagal jūs pirmajam reikėtu versti visus praeities nusikaltimų žiaurumus “pagal sąrašą”. Anrajį ir toliau popinti , bei kabinėti blizges , visai nesidomint kodėl vis dėlto jam taip sekdavosi išslysti praeityje, bei kas skatina jo sprendimus dabartyje. Man , kažkodėl , patikimesniu atrodo pirmasis. Na o apie …”kodėl mano bendradarbis , lietuvis ,taip aršiai gina putino Rasieją. Kam šitas šuva dirba”… mano supratimu jau daugiau dabarties tema ( vargu ar jis yra prisipažinusiujų saraše).
Mano nuomone – nelieskime prisipažinusius KGB-istus, jų, tikėtina, ne tiek ir daug, bet priverskime valdžią paskelbti visą neprisipažinusiųjų sąrąšą!!! Ir tai privalu padaryti be jokių išankstinių sąlygų!!!
Visos bėdos Lietuvoje prasidėjo dar toli iki Nepriklausomybės paskelbimo – kai KGB-stams buvo duotas nurodymas iš Maskvos– visiems į Lietuvos SĄJUDĮ! Būtent KGB-istai pirmieji tapo ir Sąjudžio kuopų vadukias o vėliau ir ministrais. Nuo to laiko jie nepaleidžia valdžios vadelių Lietuvoje iš savo rankų! Prisipažino tiktai smulkios KGB “žūvytės”. Pagrindiniai KGB veikėjai tvirtai laikosi valdžioje. Iš ten jos gali “iškrapštyti” (BE JOKIOS REVOLIUCIJOS!) tiktai tauta, kuri puikiai žino kas yra kas Lietuvoje!!! Ir tai TAUTA gali padaryti per eilinius rinkimus – į prezidentus, į Seimą, į savivaldybes ir t.t.- NEBALSUOTI UŽ JAU BUVUSIUS!!!
Agentų buvo labai įvairių: ir labai likimo prispaustų smulkių, ir labai aktyvių, daug pakenkusių. Būtent tų aktyviųjų žmonių bylų mes ir netekome“, – tvirtino J.Jurgelis.
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/kgb_dokumentai_buvo_nesami_maisais_uzanciuose_uz_megztuku/
Mielas Vytautai. Ir Jūs , ir kiti visi, tikriausiai, numano kiek kagėbistų yra tų pirmiausiai prabilusių gretose! SKELBTI!