
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šiandien, rugpjūčio 6 d. Utenos rajono Tauragnų seniūnijos Skroblų kaime nustatytas naujas afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis.
Liga patvirtinta privačiame ūkyje, kuriame buvo laikomos dvi kiaulės. Įtarimai kilo vienam iš gyvulių su aiškiais AKM požymiais nugaišus, antroji kiaulė taip pat nedelsiant paskersta.
VMVT pareigūnai ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių ligos plitimui sustabdyti. Nustatyto židinio vietoje kiaulių gaišenos saugiai sunaikintos. Šiuo metu vykdomas epizootinis tyrimas, užkrato patekimo į ūkį keliams nustatyti, pradedama ūkinių pastatų ir teritorijos dezinfekcija. Aplink židinį 3 ir 10 km spinduliu nustatytos AKM apsaugos ir stebėsenos zonos.
AKM virusas nustatytas Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, galutiniams viruso genotipo patvirtinimui mėginiai išsiųsti į Europos Sąjungos referentinę AKM laboratoriją Ispanijoje.
„Paaiškėjo, kad registravimo sistemoje yra spragų – šios kiaulės nebuvo registruotos, jų nėra registre. Atliksime tyrimus ūkio aplinkoje, ieškosime užkrato šaltinio. Ūkyje lankęsis ir kiaules gydęs veterinarijos gydytojas sudegino savo drabužius, batus ir inventorių, kad užkratas neturėtų galimybių išplisti“, – BNS sakė Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius.
Anto jo, tiriant galimas kiaulių užsikrėtimo versijas, bus tiriama kiaulių laikytojo aplinka, taip pat ir maisto produktai.
„Tas žmogus, kurio ūkyje aptiktos kiaulės, sirgusios afrikiniu kiaulių maru, yra labai aktyvus medžiotojas ir pastaruoju metu medžiojo ne viename medžioklės plote. Tai galbūt ir paaiškina ligos atėjimą“, – LRT radijui sakė aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Utenos skyriuje BNS patvirtino, kad ūkininkas turėjo medžiotojo pažymėjimą, tačiau jis šiame skyriuje nebuvo tęsiamas pastaruosius dvejus metus. Tačiau pažymėjimą galima prasitęsti bet kuriame kitame draugijos skyriuje.
Kilus įtarimams dėl gyvulių sveikatos būklės, kiaulių laikytojai turi nedelsdami informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, kreiptis rajonuose į tarnybos teritorinius padalinius, ar tiesiog pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.
httpv://youtu.be/kbo10eNcNXU