Artėja Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų šventės, kurios paįvairinamos ugnies ir garso efektais, tačiau retas kuris susimąsto, kiek žalos gali atnešti atsainus požiūris į pirotechniką.
Norint, kad švenčių puošmena – fejerverkas – netaptų nelaimės priežastimi, reikia laikytis kelių paprastų taisyklių:
- Pirkite tik iš legaliai, atvirai prekiaujančių ir prireikus galinčių parodyti leidimus pardavėjų. Išsirinkę fejerverkus, įsitikinkite, kad yra nurodyta naudojimo instrukcija, galiojimo laikas, gamintojo arba tiekėjo pavadinimas ir adresas.
- Visada laikykitės ant gaminio esančios eksploatacijos instrukcijos.
- Laikykite fejerverkus toliau nuo vaikų. Vaikai stebėti fejerverką turėtų tik prižiūrimi suaugusiųjų.
- Žiūrovams parinkite vietą per saugų atstumą, nurodytą ant fejerverko pakuotės.
- Fejerverką rekomenduotina uždegti bengaline ugnele ar kitu ugnies šaltiniu, kuris leistų šią procedūrą atlikti nesiartinant prie fejerverko.
- Saugoti reikia sausoje, bet vėsioje patalpoje, nes per didelė drėgmė gali pakenkti, o karštis – tapti gaisro priežastimi.
- Pirotechninius gaminius draudžiama naudoti prie ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas.
- Nelaikykite degančio fejerverko rankose ir jokiu būdu nemeskite jo į žmones.
- Leisdami fejerverkus būtinai šalia turėkite vandens ir būkite pasirengę užgesinti netikėtą ugnies šaltinį ar smilkstančius likučius.
- Niekada nedėkite fejerverko į stiklinį ar metalinį indą. Jei toks indas sprogs, pasklidusios skeveldros gali sužeisti ne vieną netoliese esantį žmogų.
- Jokiu būdu nesinešiokite kišenėse. Kai kurios sudėtinės dalys gali sprogti nuo smūgio, trynimo arba įkaitimo.
Taip pat turite žinoti, kad:
Pirotechnikos gaminiai asmenims iki 18 metų yra neparduodami. Tad fejerverkus, vaikui pageidaujant, būtina pirkti tik su suaugusiuoju. O pardavėjai – privalo nepilnamečiui jų neparduoti.
Prekyba pirotechnika, neturint jos sertifikatų, oficialiai uždrausta, tačiau didžioji parduodamos produkcijos dalis – piratinė. Pardavėjai privalo pareikalavus pateikti pirotechnikos kokybės sertifikatą, kuris turi būti patvirtintas ne parduodančios firmos, bet gamintojo.
Ant pirotechninių gaminių privalomai turi būti nurodyta jų pavojingumo klasė:
– 1 klasė – minimalus priartėjimo atstumas 0,5 m.
– 2 klasė – minimalus priartėjimo atstumas 5 m.
– 3 klasė – minimalus priartėjimo atstumas 20 m.
– 4–5 klasė profesionali, neparduodama.
Pirotechnika turi būti saugiai įpakuota. Ji privalo turėti dvigubą degiklio apsaugą. Nesigundykite ją pirkti internetu, nes tai labai puikus būdas parduoti neaiškios kilmės produkciją, juk niekas iš pirkėjų nereikalauja sertifikatų pirotechniniams gaminiams, neapžiūrinėja jų išorės, nesidomi jų gamintoju ir galiojimo terminais. Veikiančią internetu firmą ar pardavėją praktiškai patikrinti neįmanoma.
Perkant pirotechniką būtina atkreipti dėmesį į jos išorės stovį. Ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti įskilimus ar kitokius korpuso pažeidimus, degiklio pažeidimo. Pardavėjai dažnai nesilaiko galiojančių amžiaus apribojimų ir pirotechniką pardavinėja vaikams. Gaila, tėvams dažnai trūksta laiko bendraujant su vaikais paaiškinti kaip elgtis su pirotechnika. Vaikai viso to mokosi iš savo labiau patyrusių bendraamžių ir vyresnio amžiaus vaikų.
Kad nekiltų gaisras per šventes eidami iš namų nepamirškite uždaryti balkonų ir kambarių langų, kad atsitiktinai įlėkęs pirotechnikos gaminys nesukeltų gaisro.
Taip pat nepalikite be priežiūros degančių žvakių, neleiskite vaikams žaisti su degtukais! Jei nukentėjote, dėl medicininės pagalbos kreipkitės trumpaisiais telefono numeriais:
112 – bendrasis pagalbos telefonas greitoji medicinos pagalba.
labajie narieciaw per-spėėti tik nemeskit piratechnikas i Seimą ir Seima nariams pa koujų.