Tai, kad rugsėjo 12 d. į Lietuvą atvykusį Tibeto dvasinį lyderį Dalai Lama XIV privačiai priėmė Lietuvos Respublikos Prezidentė daug kam buvo netikėta. Apie šį šalies vadovės apsisprendimą Dalai Lamos kelionės į Lietuvą rengėjai nežinojo iki paskutinės minutės.
Galimas dalykas, kad tokį sprendimą Prezidentė paskatino priimti ir prieš pat Dalai Lamos atvykimą Prezidentei įteiktas kreipimasis.
Rugsėjo 12 d., 10 val. šį kreipimąsi pasirašytą 6200 asmenų Prezidentūrai įteikė Tibeto laisvės judėjimo nariai Vyytis Vidūnas, Robertas Mažeika bei Seimo Tarpparlamentinių ryšių Tibeto rėmimo grupės pirmininkė Dalia Kuodytė.
Skelbiame šio lietuvių ir anglų kalba parašyto kreipimosi lietuvišką dalį:
Dėl ES politinės bendruomenės bei kitų tarptautinių organizacijų sutelktos paramos/pagalbos Tibeto problemos sprendimui ir žmogaus teisių bei laisvių užtikrinimui Tibete:
J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentei
Daliai Grybauskaitei
K R E I P I M A S I S
2013 m. birželio 14 d.
Aukštai vertindami Jūsų autoritetą tiek Lietuvoje, tiek visoje Europos Sąjungoje, žinodami Jūsų požiūrį į tokias vertybes kaip laisvė, žmogaus teisės, tautų apsisprendimo teisė, kreipiamės į Jus, prašydami pasinaudoti pirmininkavimo suteiktomis galimybėmis, atkreipiant ES vadovų bei visos politinės bendruomenės dėmesį į katastrofišką ir vis blogėjančią situaciją Tibete.
Tokia situacija klostosi nepaisant tarptautinės bendruomenės pastangų, kaip antai: šalinti pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus Tibete ragino Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja rezoliucijose Nr. 1353(XIV), Nr. 1723(XVI) ir Nr. 2079(XX) dėl Tibeto, Europos Parlamentas daugiau kaip 30 įvairių rezoliucijų, taip pat kitų tarptautinių tarpvyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų institucijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Australijos, Belgijos, Nyderlandų, Airijos, Vengrijos, Čekijos, Liuksemburgo, Lichtenšteino bei kitų šalių nacionaliniai parlamentai.
1959 m. kovo 10 d. sukilimas, tibetiečių protestai, kurie peraugo į susideginimo akcijas (jau žuvo per 100 žmonių) primena, jog nepaisydama represijų Tibeto tauta nesusitaikė su prievartiniu jos teisių varžymu, o Tibeto problemos sprendimas ir žmogaus teisių užtikrinimas Tibete įmanomas tik paisant Tibeto tautos teisių.
Nepaisant Jo Šventenybės XIV-ojo Dalai Lamos pastangų siekti Tibetui ir Kinijai priimtino bei jų interesus atitinkančio Tibeto problemos sprendimo taikiomis derybomis bei nekeliant išankstinių sąlygų realios derybos nevyko ir nevyksta, o tai neišvengiamai veda į tūkstantmečių istoriją turinčios tautos, jos kultūros sunaikinimą.
Mes, Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie dar neužmiršo mūsų laisvės kainos, kuriems svarbios tautos, kovojančios už tokius pat idealus, kreipiamės į Jus, prašydami skatinti tokiais principais grindžiamą Kinijos ir Tibeto atstovų dialogą, telkti jam paramą Europos Sąjungos lygiu bei kitose tarptautinėse organizacijose, prisidedančiose prie taikos ir saugumo, pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms stiprinimo pasaulyje.
Kam tas kreipimas reikalingas jeigu prezidentė bijo komunistinės Kinijos. Apie kokį Tibeto laisvę gali kalbėti prezidentė jeigu jinai bijo pasakyti, kad rusų okupantai kraustytusi iš Prusijos. lyvis