Vienišas raitelis aplink Baltiją? Pusę metų žirgais trunkanti kelionė? Ar tai įmanoma šiais laikais, kai yra tokios susisiekimo priemonės kaip lėktuvai, lengvieji automobiliai…?
Tikras žemaitis iš Laukuvos Vaidotas Digaitis užsimojo žirgais apkeliauti Baltijos jūrą. Tik šįkart – vienas. Balandžio 25 d. išjojęs iš savo namų Laukuvoje (Šilalės r.), su dviem senovinės karo žirgų veislės žemaitukais Kedru ir Kekliu aplink Baltijos jūrą nusprendė įrodyti, kad tai kas iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti neįmanoma – yra įmanoma. Ši kelionė žirgais Vaidotui yra trečioji ir pati unikaliausia. Jis yra jojęs su grupe raitelių prie Juodosios jūros ir į Krokuvą, Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto Meilės keliu.
Rugsėjo 4 d. vakare Vaidotas jau prajojo Estijos-Latvijos sieną. Kantriajam keliautojui už nugaros liko Rusija, Lenkija, Vokietija, Danija, Švedija, Suomija, Estija… Įveikta beveik 6000 km žirgais. Nugalėtas Didžiojo Belto sąsiauris, Rusijos ir Suomijos pelkės…Kasdien ištvermingasis žemaitis nujoja apie 65 km. Buvo, kad nujodavo 110 km, o kartais tik 30 km… Visur ištvermingąjį žemaitį lydėjo sutiktų gerų vietinių žmonių pagalba ir nuostaba, senųjų lietuviškų Dievų parama.
Kelionėje aplink Baltijos jūrą V.Digaičiui teko nemažai eiti ir pėsčiomis, įveikti visokias kliūtis – pelkes, lieptelius, kalnus.
„Labai įdomu buvo stebėti žmonių elgesį, kai vakare pasibelsdavau į nepažįstamųjų namus ir paprašydavau nakvynės. Vieni žiūrėdavo su nuostaba, kiti truputėlį prisibijojo. Bet galiausiai taip susidraugaudavome, kad kai kitą dieną reikdavo išjoti, žmonės net ašarą nubraukdavo“, – sakė ištvermingasis keliautojas.
Dabar prieš akis beliko įveikti sesės Latvijos žemę ir namai…, kur jo laukia žmona Jūratė ir trys atžalos bei draugai. V.Digaitis per Latviją joją su sulaužyta koja ir apie rugsėjo 11-12 d. jau turėtų pasiekti Joniškį.
Vaidotas Digaitis šiuo žygiu dar kartą nori atkreipti dėmesį į unikalios, vienintelės lietuviškos karo žirgų veislės (rašytiniai šaltiniai siekia VI-VII a.) – žemaitukų – išsaugojimą ateities kartoms, o kartu ir garsina savo Tėvynės Lietuvos vardą.
Oho, čia tai bent! Rimtas išbandymas žmogui ir žirgams. Būtų labai įdomu sužinot daugiau detalių, gal po kiek laiko Vaidotas atsisės prie kompo ir surašys viską, ar bent dalį to, ką patyrė, kokius žmones sutiko. Man tai dar įdomu būtų paskaityti ir apie technines detales- maršrutą, maitinimosi režimą, ekipiruotę, gal būt net kelionės kainą. Tik vienas dalykas man užkliuvo- tie “karo žirgai”. Na, nėra nei karo, nei taikos žirgų. Yra žirgas, kuris karo metu, žinoma, buvo naudojamas, bet tai yra toli gražu ne vienintelė ir ne pati šlovingiausia jo panaudojimo sritis. Karas apskritai yra tragedija tiek žmogui, tiek žirgui ir sieti šiuos puikius gyvūnus su karu, mano nuomone, yra ne tik nelogiška, bet ir amoralu.
Žemaitukai niekada nebuvo naudojami darbams, štai čia ir skirtumas 🙂 Istoriniais laikais karas buvo gyvenimo būdas. Ir tam tikru istoriniu laikotarpiu ta tragediją atnešč kalaviju kryžiuočiai, kurie iš tiesų turėjo nešti tik tikėjimą…tad teko juos mūsų protėviams ir sustabdyti…gaima žemaitukus vadinti ir žygių žirgais, jei tai ką keičia :)))
Valio Žemaitukams !