Šeštadienis, 28 birželio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Visuomenė Politika ir ekonomika

Ar mažės benzino kaina ir kontrabanda sumažinus akcizą?

Algirdas Igorius, www.lrt.lt
2012-04-16 10:06:28
0
Nostalgija 1998 m. kainoms. Algimanto Tirliko nuotr.

Nostalgija 1998 m. kainoms. Algimanto Tirliko nuotr.

Nostalgija 1998 m. kainoms. Algimanto Tirliko nuotr.
Nostalgija 1998 m. kainoms. Algimanto Tirliko nuotr.

Pasak finansų analitikų, akcizo mokesčio sumažinimas gali padidinti valstybės biudžeto deficitą, o kontrabandinių degalų mastams įtakos neturės.

Šią savaitę Seime po pateikimo pritarta Tvarkos ir teisingumo partijos frakcijos iniciatyvai mažinti akcizą benzinui. Siūloma akcizą mažinti iki minimalios Europos Sąjungoje leidžiamos ribos. Pasak iniciatorių, benzinas pigtų apie 30 centų. Jiems pritaria ir naftos produktų prekybininkų atstovai. Tačiau finansų analitikai abejoja, kad sumažinus akcizo mokestį, sumažės ir benzino kainos degalinėse, praneša LTV „Savaitė“.

Degalai brangsta ne pirmą kartą, tiesa, tik dabar pasiekė 5 litų ribą, tačiau politikų veiksmuose galima įžiūrėti ir artėjančių rinkimų šleifą, nes kalbos apie norą sumažinti benzino kainas turėtų pridėti populiarumo rinkėjų akyse.

Prekiautojų naftos produktais duomenimis, didžiausią degalinėse parduodamo benzino kainos dalį sudaro didmeninė kaina, priklausanti nuo pasaulinės rinkos tendencijų. Lietuvoje galutinę didmeninę degalų kainą nustato naftos produktų gamintojas „Orlen Lietuva“. Kitą degalų kainos didesniąją dalį sudaro valstybės mokesčiai: akcizo ir pridėtinės vertės. Trečioji dalis – degalinių antkainis. Degalų prekybininkai tikina, kad jie tokio mažo benzino pardavimo antkainio dar nėra turėję. Panašios ir dyzelinio kuro kainos dedamosios.

Tvarkos ir teisingumo partijos atstovai Seime teigia, kad benzino akcizo mokestį sumažinus iki Europos Sąjungoje leistino minimumo, benzinas galėtų atpigti apie 30 centų.

„Opozicijos dėka dyzelio akcizo mokestis buvo sumažintas iki reikalaujamo minimalaus Europos Sąjungoje, tai kodėl mes turime skriausti tuos žmones, kurie važinėja benzininiais automobiliais, juolab, kad tai yra galimybė ir žmonėms sutaupyti pinigų ir padidinti apyvartą. Apyvartos pasididinimo keliai tik du – mažinti mokesčius ir rimčiau kovoti su kontrabandiniais srautais. Taip kartu padėtume ir žmonėms, ir biudžetui“, – kalbėjo Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Degalų pardavėjai taip pat tikina, kad prieš trejus metus padidintas akcizas benzinui, esą, nepasiteisino.

„Mūsų duomenys rodo, kad per didelio akcizo tarifo benzinui įvedimas trečius metus iš eilės nepasiteisina. Benzino realizacija degalinėse mažėja, o tai reiškia, kad mažėjant realizacijai, mažėjant vartojimui, biudžetas surenka mažiau pinigų negu planuota. Akcizo sumažinimas pagyvintų prekybą benzinu, vartotojai grįžtų į Lietuvą, nes šiuo metu renkasi kitas šalis“, – aiškino Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius.

Finansų analitikai sako, kad sumažinus degalų akcizą iki leistinos Europos Sąjungoje ribos, nebūtinai tiek sumažės ir degalų kainos.

„Šiuo metu prekybininkų antkainis, marža yra sumažėjęs iki mažiausios ribos per paskutinius du metus. Tikėtina, kad dalis mokesčio sumažėjimo atsidurtų antkainio padidėjime ir ta pilna nauda nesiektų 30-ies centų šalies gyventojams, benzino vartotojams, bet dalis galėtų atsidurti ir prekybininkų kišenėse. Apskritai reikėtų suprasti, kad akcizo mažinimas nėra bloga iniciatyva, jei dėl to sumažėtų kontrabanda, bet ir turint mažiausią dyzelino leidžiamą akcizą, maža kontrabanda netapo, per sieną įvežama daug nelegalaus kuro, kuriuo prekiaujama Lietuvoje. Tai tikėtina, kad šis akcizo sumažinimas iš esmės kontrabandos srautų nepakeistų ir su šiuo neigiamu reiškiniu reikėtų kovoti kitais būdais, aktyviau stebint kodėl, kas ir kaip važiuoja per sieną“, – dėstė„Swedbanko“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Šiuo metu beveik visoms šalies degalinėms naftos produktus tiekia „Orlen Lietuva“. Pasak prekybininkų, degalų kainas sumažintų didesnė konkurencija šioje srityje.

„Yra galiojantys teisės aktai, kurie liko nuo senų laikų ir kurie mums, kaip mažmenininkams, nesudaro galimybės importuoti norimą, reikiamą kiekį naftos produktų“, – teigė Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas L. Vosylius.

Tiek prekybininkai, tiek finansų analitikai sutinka, kad labiausiai degalų kainą lemia geopolitiniai veiksniai, naftos kainos pasaulinėje rinkoje, todėl politikų galimybės įtakoti degalų kainą – ribotos.

„Tai sprendimas, turbūt labiau susijęs su politiniais dividendais, artėjant rinkimams, o ne su realia nauda tiems, kam iš tikrųjų jos labiausiai reikia, ne su realia nauda mažiausias pajamas gaunantiems šalies gyventojams. Dėl to aš atsargiai vertinčiau šį pasiūlymą, ypač ir dėl to, kad valstybės finansai tebelieka įtempti, biudžeto deficitas – pakankamai didelis“, – priminė „Swedbanko“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis.

Finansų analitikai sako, kad pastarasis naftos kainų šuolis, kai Lietuvoje benzino kainos sumušė penkių litų ribą, buvo nulemtas įtampos artimuosiuose rytuose tarp Irano, Izraelio ir Jungtinių Amerikos valstijų, bei įvykių Sirijoje. Tačiau naftos tiekimą iš šio regiono kompensavus padidinta naftos gavyba ir tiekimu iš Saudo Arabijos, naftos rinka, esą, normalizavosi. Todėl yra tikimybė, kad šiemet kaina ne tik nebeaugs, bet ir sumažės. Priešingu atveju – jeigu būtų pradėti kariniai veiksmai Irane, kiltų ir naftos kaina. Tada ir Lietuvoje degalai dar labiau brangtų.

Spausdinti 🖨

Nėra susijusių.

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

baltoji banga.lt
Lietuvoje

„Baltoji banga“ ragina Seimą pirmadienį nemažinti atsakomybės už piktnaudžiavimą pareigomis

2025 06 28
Vilniuje pirmąkart istorijoje vyks Europos šalių geografijos olimpiada | linesa.lt nuotr.
Lietuvoje

Vilniuje pirmąkart istorijoje vyks Europos šalių geografijos olimpiada

2025 06 28
Sargėnų estakada
Lietuvoje

Atidaromas eismas Sargėnų estakada

2025 06 28
Klaipėdos kamerinis orkestras
Kultūra

Kintų muzikos šventėje – pasaulinio lygio pasirodymo lydimos Anatolijaus Šenderovo ir Ugnės Karvelis sukaktys

2025 06 28
Policija
Lietuvoje

Savaitgalį – pareigūnų dėmesys motociklininkų saugumui

2025 06 27
Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas pasirašė mokesčių, pensijų ir Gynybos fondo įstatymus

2025 06 27
Smūgio slopintuvas
Lietuvoje

Didesniam saugumui keliuose – mobilūs smūgio slopintuvai

2025 06 27
Šuo, katė
Gamta ir žmogus

EP žengia į priekį užtikrinant naminių gyvūnų gerovę

2025 06 27

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie M. Navys, M. Sėjūnas. JAV pralaimėjimas. Ar pergalė Irane?
  • +++ apie M. Navys, M. Sėjūnas. JAV pralaimėjimas. Ar pergalė Irane?
  • Mikabalis apie Lietuvos kultūros kongresui – 100: nuo Čiurlionio link ateities kultūros politikos
  • Mikabalis apie Lietuvos kultūros kongresui – 100: nuo Čiurlionio link ateities kultūros politikos

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rotavirusas vasarą neatostogauja
  • M. Navys, M. Sėjūnas. JAV pralaimėjimas. Ar pergalė Irane?
  • Skirtingiems patiekalams – skirtingi pomidorai
  • Nemokamas „Wi-Fi“ – tik mėgstantiems riziką

Kiti Straipsniai

baltoji banga.lt

„Baltoji banga“ ragina Seimą pirmadienį nemažinti atsakomybės už piktnaudžiavimą pareigomis

2025 06 28
Pinigai

Gynybos fondą papildys pajamos iš naujų šaltinių

2025 06 26
Seimas | Seimo kanceliarijos nuotr.

Keisis antroji pensijų kaupimo pakopa

2025 06 26
Liberalai

Liberalai mokesčių reformą vadina principų išdavyste

2025 06 26
Saulės elektrinė

Saulės ir vėjo elektrines bus galima įrengti paprasčiau

2025 06 26
Pinigai

Seimas įteisino GPM įstatymo pakeitimus

2025 06 26
Kariuomenė

Keisis Lietuvos kariuomenės struktūra

2025 06 26
Daugiabutis | enmin.lrv.lt nuotr,

Seimas patvirtino NT mokestį

2025 06 26
Kariai

Didės karių algos, keisis ir tarnybos sąlygos

2025 06 26
Kelias,eismas

Po svarstymo pritarta Valstybinio kelių fondo steigimui

2025 06 25

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie M. Navys, M. Sėjūnas. JAV pralaimėjimas. Ar pergalė Irane?
  • +++ apie M. Navys, M. Sėjūnas. JAV pralaimėjimas. Ar pergalė Irane?
  • Mikabalis apie Lietuvos kultūros kongresui – 100: nuo Čiurlionio link ateities kultūros politikos
  • Mikabalis apie Lietuvos kultūros kongresui – 100: nuo Čiurlionio link ateities kultūros politikos
  • Vilna apie Lietuvos kultūros kongresui – 100: nuo Čiurlionio link ateities kultūros politikos
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Vilniaus oro uostas. Vytauto Šauklio nuotr.

Vasarą Lietuva lėktuvais pasiekiama iš 70 Europos oro uostų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai