Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

Konferencija „Dzūkų smuikavimo tradicijos ypatumai“ VARĖNOJE

2023-04-13 10:00 - 13:20

Balandžio 13 d. Varėnos kultūros centre (J. Basanavičiaus g. 2) vyks folkloro festivalio „Dzūkų godos“ konferencija „DZŪKŲ SMUIKAVIMO TRADICIJOS YPATUMAI“.
Kviečiame dalyvauti visus, besidominčius dzūkų smuikavimo tradicija.
REGISTRACIJA vyksta iki balandžio 12 d. adresu: https://forms.gle/sLnk1r9cu9XNR51z9.
PROGRAMA
10.00–10.10 Konferencijos atidarymas.
10.10–10.50 Doc. dr. Gaila Kirdienė „Varėnos krašto smuikavimo stiliaus ypatybės“.
10.50–11.30 Evaldas Vyčinas. „Dzūkų smuikininkų fiksavimas kompleksinėse ekspedicijose 1970-1971 m.“
11.30–12.00 Kavos pertraukėlė.
12.00–12.40 Prof. dr. Rytis Ambrazevičius „Darna dzūkų smuikavimo tradicijoje: akustiniai tyrimai“
12.40–13.20 Ingrida Neverdauskienė „Dzūkų smuikavimo tradicijos puoselėjimo galimybės Lazdijų krašte“
Dalyvavimas konferencijoje yra nemokamas. Dalyviai, kurie norėtų gauti pažymą apie dalyvavimą konferencijoje, iki balandžio 12 d. sumoka 1 Eur mokestį į Varėnos švietimo centro sąskaitą Nr. LT81 7181 2000 0213 0051, mokėjimo paskirtyje nurodant „Už Dzūkų godų konferenciją“.
——————————-
APIE FESTIVALĮ
Festivalis „Dzūkų godos“ per savo gyvavimo metus praėjo įvairius etapus. Pradžioje pamečiui vykdavo Alytaus, Lazdijų ir Varėnos rajonuose ir apimdavo ne tik folkloro, bet ir vokalinius, tautinių šokių ir kt. Alytaus apskrities kolektyvus. Vėliau festivalis apsistojo Varėnos rajone, buvo sukoncentruotas į folkloro žanrą ir išaugo iki respublikinio, o 2021 m. iki tarptautinio renginio. LR Seimui 2023 m. paskelbus Dzūkijos metais, festivalį skiriame dzūkų smuikavimo tradicijai, kuri svarbi ir aktuali Dzūkijos regiono kultūriniam identitetui.
Smuikas buvo vienas svarbiausių dzūkų šeimos, kalendorinių švenčių, darbo ir jaunimo papročių muzikos instrumentų. Nuo kitų regionų skyrėsi tuo, kad dzūkų smuikininkai dažniausiai griežė solo, stilius meistriškas, ekspresyvus, tempas greitesnis, melodijos gausiai puošiamos. XX a. pabaigoje tradicija ėmė sparčiai nykti ir keistis, dzūkų smuikininkų žymiai sumažėjo. Dabar Lazdijų, Punsko, Varėnos, Alytaus, Druskininkų ir Birštono kraštuose dzūkų smuikavimo tradiciją praktikuoja apie dešimt vyresnės kartos pavienių muzikantų, tradicinių kapelų griežikai, ją perima Vilniaus ir Kauno smuikininkai. Dzūkų smuikavimo tradicija 2021 m. buvo įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą (https://savadas.lnkc.lt/dzuku_smuikavimas.html) kaip archajiškais bruožais pasižyminti vertybė apimanti ne tik muzikavimą, bet ir instrumentų gamybą, muzikantų savitarpio ryšį bei kultūrinę tapatybę.
Per daugelį metų tradicinėmis tapusias folkloro festivalio „Dzūkų godos“ veiklas – pasakorių varžytuves, konferenciją, koncertą, naktišokius – 2023 m. glaudžiai susiejame su dzūkų smuikavimo tradicijos aktualizavimu.
PROGRAMA
Balandžio 12 d. 18 val., trečiadienį, Dzūkijos regiono pasakotojų konkursas „SKRIPKEŁĖS PORINIMAI“ (Varėnos kultūros centro kino ir parodų salėse, J. Basanavičiaus g. 17, Varėna). Koncertuos Lazdijų kultūros centro tradicinė kapela „DZIEDUKAI“ (vad. Romas Mazėtis).
Balandžio 13 d. 10 val., ketvirtadienį, Konferencija „DZŪKŲ SMUIKAVIMO TRADICIJOS YPATUMAI“ (Varėnos kultūros centre, J. Basanavičiaus g. 2, Varėna).
Balandžio 14 d. 18 val., penktadienį, Baigiamasis festivalio koncertas „GRIEŽK, SKRIPKELA“ (Varėnos kultūros centre, J. Basanavičiaus g. 2, Varėna)
Dalyvauja: Birštono kultūros centro folkloro ansamblis „RASKILA“ (vad. Roma Ruočkienė), Kaišiadorių kultūros centro jaunimo folkloro ansamblis „ŽILVITA“ (vad. Laima Morkūnienė), Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblis „SRAUNA“ (vad. Toma Grašytė-Jegelevičienė), Alytaus kultūros centro folkloro ansamblis „ŽVANGUCIS“ (vad. Jūratė Fedaravičienė), Vilniaus folkloro grupė „GRIEŽIKAI“ (vad. Gaila Kirdienė).
Balandžio 14 d. 21 val., penktadienį, ATVELYKIO NAKTIŠOKIAI (Varėnos kultūros centre, J. Basanavičiaus g. 2, Varėna)
Organizatorius: Varėnos kultūros centras
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Varėnos rajono savivaldybė
Partneriai: Varėnos švietimo centras, Druskininkų kultūros centras, Tradicinių šokių draugija, Kaišiadorių kultūros centras, Alytaus kultūros centras, Birštono kultūros centras, Alytaus r. meno ir sporto mokykla, Lazdijų kultūros centras.

Informacija

Data:
2023-04-13
Laikas:
10:00 - 13:20
Renginys kategorijos:
,
Renginys žymos:

Vieta

Varėnos kultūros centre
J. Basanavičiaus g. 2
Varėna, Lietuva
+ Google žemėlapis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

____________________________________________________________

Nuorodos į renginių skiltis kitų institucijų tinklapiuose:

LIETUVOS MOKSLININKŲ SĄJUNGOS RENGINIAI
VILNIAUS UNIVERSITETO MOKSLO RENGINIAI
KLAIPĖDOS UNIVERSITETO MOKSLINIAI RENGINIAI
LIETUVOS LITERATŪROS IR TAUTOSAKOS INSTITUTO RENGINIAI

____________________________________________________________

KAUNO TAUTINĖS KULTŪROS CENTRO RENGINIAI
MENŲ SPAUSTUVĖS RENGINIAI

MOLĖTŲ KRAŠTO MUZIEJAUS RENGINIAI

____________________________________________________________

Skelbimus apie renginius siųskite, skelbimų redaktoriui Albinui Vaškevičiui:
Albinas Vaškevičius