Gruodžio 20 d., penktadienį, Lietuvos Vyriausybės delegacija, vadovaujama Ministro Pirmininko Gintauto Palucko, lankydamasi Kijeve, išreiškė tvirtą politinę, ekonominę ir kultūrinę paramą Ukrainai. Susitikimuose su Ukrainos valdžios atstovais buvo aptartos galimybės plėtoti dvišalį bendradarbiavimą ir sustiprinti paramą kovojančiai Ukrainai.
Pirmosios tarpžinybinės Lietuvos ir Ukrainos konsultacijos
Kijeve taip pat įvyko pirmosios tarpžinybinės konsultacijos tarp Lietuvos ir Ukrainos vyriausybių.
Šiose konsultacijose aptarti svarbūs klausimai, susiję su dvišaliu bendradarbiavimu kultūros, strateginės komunikacijos ir švietimo srityse.
Lietuvos atstovai pabrėžė, kad tęsiamas bendradarbiavimas turėtų apimti ne tik paramą kultūrai, bet ir strateginės komunikacijos priemones, kurios prisidėtų prie dezinformacijos neutralizavimo regione.
Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministerija pranešė, kad konsultacijose buvo aptartos galimybės dar labiau stiprinti dvišalę partnerystę ir plėsti kultūrinių mainų programas.
Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis, drauge su kitais Vyriausybės nariais besilankantis Kijeve, pabrėžė kultūros svarbą Ukrainos atsparumui ir suverenumui.
Jis pažymėjo, kad Lietuva lieka viena iš aktyviausių Ukrainos rėmėjų ir yra pasirengusi tęsti bendradarbiavimą tiek Europos Sąjungos, tiek tarptautinėse organizacijose, įskaitant UNESCO.
Abiejų šalių atstovai sutarė, kad šis dialogas taps nuolatiniu ir padės gilinti abipusį supratimą bei stiprinti bendrą atsparumą regioninėms grėsmėms.
Šis vizitas tapo reikšmingu solidarumo su Ukraina simboliu, parodant tvirtą Lietuvos paramą šalies kovai su Rusijos agresija.
Istorinių pasakojimų mūšio lauke

Ukrainos kultūros ir strateginės komunikacijos ministras Mikola Točitskis surengė darbinį susitikimą su Lietuvos Respublikos kultūros ministru Šauranu Biručiu. Šalys aptarė bendradarbiavimo gilinimo kultūros ir strateginės komunikacijos srityse būdus.
Ukrainos ministras pasveikino Š. Birutį su neseniai paskirtu pareigomis ir išreiškė padėką Lietuvai už visapusę pagalbą ir paramą.
„Ukrainos kultūra ir kultūros paveldas yra vienas pagrindinių Rusijos taikinių, siekiant susilpninti ukrainiečių tautinę tapatybę. Esame istorinių naratyvų mūšio lauke, kuris apima ne tik Ukrainą, bet ir visą mūsų regioną,“ – teigė Š. Birutis.
Jis pabrėžė, kad kultūros suverenumas yra tiesiogiai susijęs su valstybės suverenumu, o kultūrinė tapatybė – viena esminių Ukrainos atsparumo sąlygų.
Lietuva aktyviai remia Ukrainos kultūros sektoriaus stiprinimą. Pasak ministro, kultūros ir paveldo atkūrimas turi tapti neatsiejama Ukrainos atstatymo plano dalimi.
Praktinė pagalba Ukrainos kultūros bendruomenei
Šarūnas Birutis pristatė Lietuvos iniciatyvas Ukrainos kultūros ir meno specialistų paramai. „Pirmaisiais karo metais daug dėmesio skyrėme Ukrainos menininkų prieglobsčiui Lietuvoje bei ukrainiečių meno kūrinių mobilumui ir apsaugai. Dabar pagrindinis akcentas – pagalba tiems, kurie liko dirbti Ukrainoje,“ – sakė ministras.
Jis pranešė, kad iki 2025 m. Lietuvoje bus apmokyta daugiau kaip 100 Ukrainos kultūros specialistų, ugdant jų kompetencijas ir stiprinant bendradarbiavimą tarp šalių.
Ministras taip pat pabrėžė Lietuvos paramą Ukrainai įsijungiant į Europos Sąjungą. Ukrainai įgyvendinus svarbias audiovizualinės žiniasklaidos reformas, ji tapo pilnateise programos „Kūrybiška Europa“ dalimi.
Lietuvos ir Ukrainos draugystė – ne tik žodžiai
Lietuvos kultūros ministras Š. Birutis žadėjo ir toliau aktyviai remti Ukrainą tarptautiniu mastu ir teigė, kad politinė ir kultūrinė parama bus teikiama ne tik Europos Sąjungos, bet ir UNESCO rėmuose.
Š. Birutis pabrėžė: „Mūsų regiono ateitis priklauso nuo to, kaip mes sugebėsime apginti kultūrinę tapatybę ir pasakoti savas istorijas. Lietuva lieka stipriausia Ukrainos partnere šiame kelyje.“
Ukrainos kultūros ir strateginės komunikacijos ministras M. Točitskis pakvietė Š. Birutį dalyvauti 2025 m. pradžioje vyksiančiame šalių partnerių kultūros ministrų susitikime, kurio tikslas – aptarti būdus, kaip stiprinti tarptautinių pastangų koordinavimą remiant Ukrainos kultūros sektoriaus tvarumą ir didelės kultūrinės koalicijos sukūrimas.
”Kultūra – atsparumo pamatas” Kieno kultūrą atstovauja Zelenckj valdžia ? Kodėl visi į žydus, mongolus, totorius …panašūs ? Kiek jų fronte ir kiek jiems rūpi tikri ukrainiečiai ?
Birutis, turbūt, aiškino ukrainiečiams, kad reikia vartoti rusų kalbą, rusų kultūrą, reikia įleisti į šalį Morgenšterno ir panašių rusų koncertus…
Ir niekas nenusišypsojo gailiai ir nepasakė: Čja by korovka myčala, a tvoja by molčala… 🙁
Kultūrinė parama bus teikiama ne tiks Europos Sąjungos bet ir UNESCO rėmuose. “Kokiems subjektams bus teikiama ši parama?”, – Klaustuko klausimas lyg būtų iš “Kauno rajono”, kuris vertas gal milijono. Esmė glūdi tame, kad, nors1410 m. Žalgirio mūšio metu planetoje gyveno 425 mln. gyventojų (Kingfisher London žmonių tankio planetoje žemėlapis), tai dabar Žemėje gyvena 9 milijardai žmonių. O Ukraina, įskaitant žuvusius, žūstančius ir bėgančius nuo negandos žmones, lieka plika vieta plūstantiems iš Afrikos ar Azijos žemynų žmonėms. Pabėgusieji grįžt nelabai norės, nes vaikus Ukrainoje – kaip auginti? Taigi į ją po karo ims plūsti kartu su vaikais badaujantys Afrikos bei Azijos žemynų pertekliniai žmones – tai jie ir bus tie subjektai, kuriems reikės suteikt kultūrinę Europos sąjungosm taip pat ir UNESCO paramą. Išvada: Š. BIručio žadama kultūrinė parama pokario Ukrainai yra geras žingsnis, tik nežinia kokie subjektai galės ja pasinaudoti Ukrainoje.