Spalio 21 – 27 d., minint Tarptautinę kraštovaizdžio dieną, kviečiama visą savaitę fotografuoti saugomų teritorijų rudeniškus kraštovaizdžius bei nuotraukas talpinti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Facebook paskyroje.
Išrinkus 3 gražiausias nuotraukas, jų autoriai bus apdovanoti knygomis „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas“.
Galbūt daug kam kyla klausimas – kas yra tas kraštovaizdis? Paprastai tariant, tai bendras vietovės vaizdas, kurį formuoja gamtiniai ir žmogaus veiklos veiksniai.
Tai tarsi mozaika, sudaryta iš įvairių dalykų: reljefo, vandens telkinių, augmenijos, dirvožemio, žmonių sukurtų dalykų (pastatų, kelių, laukų) ir jų tarpusavio sąveikos.
Įvardijant moksliškiau, tai žemės paviršiaus gamtinių (paviršinių uolienų ir reljefo, pažemio, oro, paviršinių ir gruntinių vandenų, dirvožemio, augalijos, gyvūnų) ir/ar antrapogeninių (archeologinių liekanų, statinių, inžinerinių įrenginių, žemės naudmenų ir informacinio lauko) sudedamųjų dalių, susijusių medžiaginiais, energetiniais ir žinių ryšiais, teritorinis junginys.
Lietuva, nors ir nedidelė šalis, pasižymi nepaprastai įvairiu kraštovaizdžiu. Didžiąją dalį Lietuvos teritorijos užima lygumos.
Jos susidarė paskutinio ledynmečio metu, tirpstant ledynams. Šiose lygumose plyti dirbami laukai, miškai, pievos. Nors kalnų Lietuvoje nėra, tačiau turim daugybę kalvų ir piliakalnių.
Lietuva – tai daugybės ežerų kraštas, ypač šalies rytinėje pusėje. Upės taip pat yra svarbus Lietuvos kraštovaizdžio bruožas.
Ilgiausia Lietuvos upė – Nemunas. Upės formuoja slėnius, o jų deltos yra svarbios paukščių migracijos vietos.
Miškai užima didelę dalį Lietuvos teritorijos. Jie yra mūsų šalies plaučiai, svarbi buveinė daugeliui gyvūnų ir augalų rūšių. Lietuvoje vyrauja mišrieji miškai, kuriuose auga pušys, eglės, beržai, drebulės ir kiti medžiai.
Lietuvoje yra nemažai aukštapelkių ir žemapelkių. Pelkės svarbios, nes reguliuoja vandens režimą, saugo biologinę įvairovę.
Daugelį žavi Lietuvos pajūris… Tai siaura smėlio juosta, skalaujama Baltijos jūros bangų. Čia galima rasti išskirtinių skardžių ir didingų kopų.
Kiekvienas Lietuvos kampelis pasižymi savitu grožiu ir išskirtinumu. Tad drąsiai galime įvardinti, kad Lietuvos kraštovaizdis yra mozaikiškas.
Kaip saugomas kraštovaizdis? Gražiausiose, vertingiausiose vietose steigiamos saugomos teritorijos (nacionaliniai parkai, regioniniai parkai, draustiniai, rezervatai…).
Taip pat įgyvendinamos priemonės, skirtos mažinti neigiamą žmogaus veiklos poveikį kraštovaizdžiui, kuriami kraštovaizdžio planai, kuriuose numatomos teritorijos naudojimo priemonės, siekiant išsaugoti vertingas kraštovaizdžio savybes ir t.t..
Tad dar kartą kviečiama šią savaitę fiksuoti Jums gražiausius rudeniškus kraštovaizdžius saugomose teritorijose, o nuotraukomis dalintis Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos FB paskyroje.
Kaip minėjome, trijų gražiausių nuotraukų autoriai bus apdovanoti knygomis „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas“. Šį fotoalbumą apie saugomų teritorijų kraštovaizdžius galima pamatyti ir pdf formatu.