Sausio 18 d., trečiadienį, 18 val., M. K. Čiurlionio namuose (Savičiaus g. 11, Vilnius), tęsiamas koncertų ciklas „Dialogai su Čiurlioniu“.
Pirmajame 2023 metų susitikime, pianistė ir mokslininkė iš Olandijos Sara Krombač (Crombach) pristatys sumanymą „Prarastas rojus“.
Šioje programoje persipins kompozitorių, kilusių iš Vidurio ir Rytų Europos šalių, muzika.
Kiekvienas iš autorių – nacionalinės mokyklos tvėrėjas, ypatingai svarbus savo šalies muzikinės kultūros atstovas.
Pasak pianistės, „kiekviename iš programoje sudėliotų kūrinių pasakojamos labai skirtingos istorijos, tačiau visas jas vienija labai aiškus nacionalinis koloritas ir viena pagrindinė tema – prarasto pasaulio ar laiko ilgesys.
Lenkas Šopenas (Chopinas), lietuvis Čiurlionis, armėnas Komitas, čekas Janačekas – visi didesnę dalį savo gyvenimo praleido už savo tėvynės ribų arba pavergtoje tėvynėje – iš čia jų kūriniuose juntama nostalgija, ilgesys.
Ukrainietis Jaščenko ir turkas Fazilas Sajus (Say) – šiandienos kompozitoriai, kurie savo kūryboje derina poetišką tautos kalbos ir universalesnės klasikinės muzikinės kalbos junginį.“
S. Krombač (Nyderlandai, 1966) studijavo Hagos karališkojoje konservatorijoje pas pianistą Naumą Grubertą.
Baigusi studijas, ji toliau tobulinosi pas tokius žymius pianistus, kaip Sergejus Dorenskis, Marija Joajo (João) Pires ir kt.
S. Krombač ne tik rengia solinius rečitalius, bet ir yra labai paklausi kamerinės muzikos atlikėja, reguliariai koncertuojanti su violončelininku Vladislavu Varenbergu (Wladislaw Warenberg) ir pianistu Bernadu Brekmenu (Bernd Brackman).
Nuo 2009 m. S. Krombač yra Amsterdamo universiteto dėstytoja ir tyrėja.
Jos tyrimų sritis – meno ir istorijos rašymo vaidmuo tautų kūrimosi procese posovietinėje erdvėje, ypatingą dėmesį skiriant Kaukazo tautoms.
Projektu „Dialogai su Čiurlioniu“ M. K. Čiurlionio namai Vilniuje siekia įtraukti užsienio šalių atlikėjus į Lietuvos muzikos pasaulį:
įtraukdami Čiurlionio kūrinius į savo repertuarą, menininkai garsina mūsų šalies kultūrą ir, žinoma, didį kūrėją.
Tai vienas pagrindinių žingsnių, siekiant išlikti svarbiais ir būti matomais už tėvynės ribų, o muzika – tai viena išskirtiniausių kalbų, leidžiančių šiuos tikslus įgyvendinti.
Kaip yra sakęs pats Čiurlionis, „muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas“.
Renginys nemokamas, be išankstinės registracijos.
Daugiau žinių čia.
Lenkas Čopinas (Chopinas)…
Kaip lenkai taria šią pavardę? – Fryderyk Franciszek Chopin, forma spolszczona: Szopen.
Čopinas!!!
Akivaizdus pavyzdys, ką sako įrašus skaitančiam pasai, kuriuose rašoma originaliai, arba lotyniškos abėcėlės pagrindo raidėmis, arba „komercine abėcėle”.
Žiūrėdamas į tokias raides užsieniečio pase, nei pareigūnas, nei privatus asmuo negali tikrai žinoti, ar įrašą reikia skaityti pagal anglų k. taisykles, ar čia tik naudojamos lotynų abc. raidės, tačiau parašyta ir skaitoma pagal pasą išdavusios šalies valst. kalbos taisykles (labai patogu turintiems suklastotus pasus!). Gal ne kiekvienas žino, jog visos šią abc. naudojančios tautos tautos bent dalį raidžių naudoja visai kitiems garsams žymėti, nei mes ar kt. ES, ar Vakarų tautos jomis žymi. O jei ir žino, jog taip yra, tai ar kas gali įsiminti visų pasaulio šalių, rašančių šiomis raidėmis, kalbos taisykles?
O jei dar prisideda nuolatinis pervargimas nuo per didelių darbo krūvių, tai net įrašai kalba, kurią puikiai moki, klaidinti gali, ar net ir tau žinomo asmens pavardė. Spoksai apdujęs į įrašą, ir joks skambutis galvoje nesuskamba.
Taip ir čia – gauna rašinį, bet nepajėgia suvokti, kur čia kas. Kaip ir tą rašinį rašęs pervargęs žmogus… Ar ne laikas kalbos IT artojams (TB, ar kt.) pagaliau surinkti žymių pasaulio žmonių bei politikų pavardes, kad kompiuteris jas pats tinkamai perrašytų, kaip dabar gramatikos klaidas ištaiso. Juk tokia pavardžių tvarkyklė pravers visame pasaulyje. Sakykime, šiek tiek mūsų kalbą pramokęs asmuo peržvelgia spaudą, randa politikų pavardes, bet neįsiminė jų skambesio. Tokia programėlė „ištaisytų” jos rašybą pagal skaitančiojo kalbos taisykles.