Vasarą Palangos gintaro muziejuje prasidėjęs nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programos „Tėvynės ieškojimas“ projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m. artėja prie pabaigos.
Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ pradeda baigiamąją renginių programos dalį Aukštaitijoje.
Paskutines dvi rugsėjo savaites Lietuvos muziejų kelias 2021 m. dar kviečia į Burbiškį (Radviliškio r.), Šiaulius, Biržus, Panevėžį, Rokiškį, Zarasus, Ignaliną, Molėtus, Ukmergę, Vilnių ir Trakus.
Šiuose miestuose ir miesteliuose lankytojų lauks išskirtiniai renginiai rūmų, dvarų parkuose ir soduose: susitikimai su muziejininkais ir gamtininkais, ekskursijos, mokomieji užsiėmimai, pėsčiųjų žygiai, orientaciniai žaidimai, koncertai ir net įspūdingų puokščių aukcionai.
Rugsėjo 27 d. šių metų Lietuvos muziejų kelio programa baigsis iškilmingu uždarymo renginiu ir konferencija Užutrakio dvaro sodyboje.
Rugsėjo 14 d. apsilankyti kviečia vienas labiausiai Lietuvoje žinomų – Burbiškio dvaras (Radviliškio r.). Mokomosios ekskursijos „Burbiškio dvaro parko istorija“ dalyviai aplankys išskirtinės kultūros vertybės statusą turintį dvarininko Mykolo Baženskio sukurtą peizažinio tipo dvaro parką, užimantį 28 ha ir pasižymintį įspūdingais tvenkiniais, kuriuose net 15 salų.
Jau XX a. I pusėje Burbiškio dvaras ir jo parkas buvo plačiai žinomas. Čia lankydavosi Gabrielė Petkevičaitė–Bitė, Jonas Basanavičius, lenkų rašytojas ir poetas Kornelijus Makušinskis, Petras Vileišis ir kt. Dvaro svečiai ypač mėgo plaukioti valtelėmis parko tvenkiniais, ilgus pasivaikščiojimus po parką.
Deja, pokario metais dvare buvo įkurtas veislinių kiaulių ūkis, parkas užžėlė krūmais. Tik 1981 m. buvo pradėti pirmieji dvaro tvarkymo darbai.
Šiuo metu dvaro atkūrimo sumanymas ir to sumanymo įgyvendinimo procesas gali būti laikomas vienu iš paveldosauginės bei muziejinės minties laimėjimų pavyzdžių.
Rugsėjo 15 ir 18 dienomis Chaimo Frenkelio viloje Šiauliuose vyks renginiai tema „Rožinė istorija“. Juose dalyviai sužinos vilos parko istoriją, pamatys tūkstančiais žiedų džiuginantį rožyną.
Mokomojoje programoje „Rožės žiedas“, lankytojai mokysis pasigaminti odinį rožės pavidalo žiedą ar sagę. Renginį vainikuos aukcionas, kuriame bus galima įsigyti išskirtinio grožio puokščių iš Chaimo Frenkelio vilos parko rožyno.
Biržų krašto muziejus „Sėla“ rugsėjo 16 d. lankytojus kviečia į turistinį pėsčiųjų žygį „Biržų miesto parkai: atgal į ateitį“.
Savo svečius muziejininkai supažindins su Biržų piliakalnio parku – gyvuojančiu jau tik nostalgiškuose biržiečių prisiminimuose ir tarpukario fotografijose; Vaclovo Bernotėno parku – sovietmečio ideologijos reliktu; Antano Dauguviečio parku – mėgstamiausia poilsio ir sveikatinimosi erdve Biržų mieste šiandien ir Biržiečių parku, pasodintu 1989 m. biržiečių Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo metu.
Žygyje gidų pasakojimai bus paįvairinami įvairiomis kūrybinėmis užduotimis, o kelionės pabaigoje visų lauks piknikas.
Rugsėjo 17 d. Panevėžio gyventojų ir svečių lauks ekskursija „Panevėžio miesto sodas“. Šiandien vadinamas Sausio 13-osios skveru, tarpukariu jis buvo vadintas Miesto sodu.
Panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotojų balsu žaliasis miesto pasididžiavimas lankytojams papasakos savo ilgą ir iškalbingą istoriją.
Panevėžio miesto centre esantis sodas žinomas nuo 1903 metų. Nuo 1934 m. juo rūpinosi pati savivaldybė. Miesto sode buvo sodinami dekoratyviniai krūmai, įrengiamos gėlių lysvės. Sodas tapo traukos centru. Panevėžiečių džiaugsmui 1934 m. sode buvo įrengtas pirmasis fontanas mieste.
Šeštadienį, rugsėjo 18 d., Lietuvos muziejų kelio maršrutas pasieks Rokiškį. Čia dvaro parke Rokiškio krašto muziejaus darbuotojai visą dieną rengs mokomąsias programas, ekskursijas, žaidimus, šviesų ir elektroninės muzikos koncertą „Memento 2021“.
Sekmadienį, rugsėjo 19 d., Zarasų krašto muziejus kvies apsilankyti ekskursijoje „Stelmužės, Antazavės, Dusetų parkai byloja“. Joje lankytojai susipažins su Stelmužės, Antazavės dvarų, Dusetų Pauliaus Širvio bei Skulptūrų parkais, jų istorija ir tinkamumu kultūriniam turizmui plėtoti.
Ypatingas susitikimas Lietuvos muziejų kelio lankytojų lauks Rojaus kaime (Dūkšto sen., Ignalinos r.). Čia rugsėjo 21 d. Ignalinos krašto muziejaus padalinio Adomo Hrebnickio memorialinio muziejaus darbuotojai atvykusius supažindins ne tik su Rojaus kaimo įkūrimo istorija, bet ir su čia gyvenusio ir dirbusio žymaus pomologo, profesoriaus Adomo Hrebnickio asmenybe, jo didele meile šiam kraštui, sodui.
Papasakos, kaip profesorius iš pelkės šią teritoriją pavertė į Rojų. Prof. Adomo Hrebnickio muziejaus parkas užima 4 ha. Sodo klestėjimo laikotarpis buvo 1906–1914 m. Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metais sodas labai nukentėjo.
Profesoriaus A. Hrebnickio atminimui pagerbti ir ilgam jo moksliniam darbui Lietuvoje įamžinti 1957 m. buvo pradėta rūpintis buvusio sodo atkūrimu, renkamos ir perkeliamos į sodą apylinkėje paplitusios prof. A. Hrebnickio augintos veislės. Buvo suremontuoti gyvenamieji pastatai, sutvarkyta sodyba.
Iš Ignalinos rajono rugsėjo 22 d. programos renginiai persikels į Molėtus. Čia Molėtų krašto muziejus kviečia į pažintinę-pramoginę iškylą „Alantos dvaras. Nuo miško iki parko“.
Renginys vyks šalia Alantos dvaro, kur lankytojų lauks improvizuota Parko galerija, skambės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfonija „Miške“, bus pristatoma originali Alantos dvaro muziejaus mokomoji programa „Arbata porceliano puodelyje“.
Po šio užsiėmimo atvykusiųjų dar lauks gamtininko paskaita-ekskursija „Kaip miškas gali virsti parku“.
Rugsėjo 23 d. renginių estafetę perims Ukmergės kraštotyros muziejus. Popietėje-ekskursijoje „Įamžinta istorinė atmintis Užugirio parke“ bus pristatyta Užugirio parke esanti Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų ąžuolų atminimo alėja.
Į renginį „Nuo grožio alpsta širdis“ rugsėjo 24 d. lankytojus kvies Trakų Vokės dvaro sodyba.
Ekskursijų po Trakų Vokės dvaro rūmus ir parką metu bus supažindinama su parko istorija, jo įkūrėju Eduaru Fransua Andrė (Édouard François André), parko teritorijoje esančiais pastatais, naujai atnaujinto parko erdvėmis. Ekskursijos su gidu po dvarą ir parką bus rengiamos ir rugsėjo 25, 26 dienomis.
Net į du renginius Lietuvos muziejų kelio keliautojus pakvies Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.
Rugsėjo 25 d., šeštadienį, čia vyks ekskursijos „Arti pilies yra puikus sodas“, supažindinančios su Valdovų rūmų sodu, atspindinčiu Renesanso epochai būdingą reprezentacinės rezidencijos aplinkos, želdinių planavimo stilistiką bei vieša paskaita „Valdovės Bonos sodai“.
Paskaitoje bus pristatytas Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Bonos Sforcos sumanymu šalia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniuje užveistas sodas, iš Italijos perimtos sodų veisimo, naujų augalų auginimo ir garsinimo naujovės, taip pat aptartos Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir jo dvariškių valgiaraščio ypatybės bei mitybos pokyčiai, kuriuos lėmė naujų veislių augalų auginimas ir daržų šalia pilies užveisimas.
Sekmadienį, rugsėjo 26 d., apsilankę Europos parko renginyje „Europos parkas: nuo svajonės iki dabar“ ir aktyviai bei turiningai praleidę laiką muziejuje po atviru dangumi, rugsėjo 27 d. Lietuvos muziejų kelio dalyviai kviečiami į Užutrakio dvaro sodybą.
Čia baigsis šių metų kelionė po įspūdingiausius Lietuvos parkus ir sodus. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos ir Lietuvos muziejų asociacijos rengiamame „Lietuvos muziejų kelio“ programos „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ uždarymo renginyje ir konferencijoje Užutrakio dvaro sodyboje bus apibendrinta šiais metais vykusi programa, aptarti muziejų atlikti darbai, įvardinti jų pasiekimai ir ateities planai.
Susiruošusių pasimėgauti rudenėjančia gamta ir apsilankyti skelbiamuose Lietuvos muziejų kelio paskutinės atkarpos renginiuose prašome atkreipti dėmesį į renginių rengėją programose numatytus saugumo reikalavimus, o taip pat į tai, kad į kai kuriuos renginius būtina išankstinė registracija ar reikia įsigyti bilietus.
Lietuvos muziejų kelio 2021 m. programos rengėjai savo renginiuose laukia gausaus būrio lankytojų ir tikisi, kad jų parengtos programos sudomins ir prasmingiems darbams įkvėps visus atvykusius.
Projekto programos rengėjas – Lietuvos muziejų asociacija.
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo žinių centrų asociacija ir Lietuvos dvarų ir pilių asociacija
Naujienų skleidimo partneris – Lietuvos radijas ir televizija.
Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt (Papildomos žinios +370 5 279 09 18, el. paštas muziejukelias@gmail.com):
Renginių Aukštaitijoje antrosios pusės programa
Rugsėjo 14 d. (antradienis)
14.00. mokomoji ekskursija „Burbiškio dvaro parko istorija“
Ekskursijos Burbiškio dvaro parke dalyviai aplankys išskirtinės kultūros vertybės statusą turintį dvarininko Mykolo Baženskio sukurtą peizažinio tipo Burbiškio dvaro parką, užimantį 28 ha ir pasižymintį įspūdingais tvenkiniais, kuriuose yra 15 salų.
Išgirs pasakojimą apie romantizmo sumanymų įtaką Burbiškio dvaro parko kūrimui, parko mažosios architektūros bruožus, parko vietą dvaro tradicijose, jo atkūrimo istoriją ir dabarties priežiūros ypatumus.
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvarą puošia su neapsakoma išmone sukurtas peizažinis parkas. Jis pasižymi ypatinga kūrybine nuotaika ir atspindi dvaro kūrėjų pasaulėjautą. Dar XX a. I pusėje Burbiškio dvaras ir jo parkas buvo plačiai žinomas ir lankomas.
Čia lankydavosi Gabrielė Petkevičaitė–Bitė, Jonas Basanavičius, lenkų rašytojas ir poetas Kornelijus Makušinskis, Petras Vileišis.
Dvaro svečiai ypač mėgo plaukioti valtelėmis parko tvenkiniais, ilgus pasivaikščiojimus po parką. Burbiškio dvare nuolat vykdavo poezijos skaitymo vakarai, kameriniai koncertai.
Parkas buvo atviras ir vaikų ekskursijoms. Pokario metais dvare buvo įkurtas veislinių kiaulių ūkis. Ilgainiui parkas užžėlė krūmais, menkaverčiais medžiais.
Be priežiūros palikti želdiniai sulaukėjo, sunyko neprižiūrimi takai. 1981 m. buvo pradėti pirmieji dvaro tvarkymo darbai. Šiuo metu dvaro atkūrimo sumanymas ir to sumanymo įgyvendinimo procesas gali būti laikomas vienu iš paveldosauginės bei muziejinės minties laimėjimų pavyzdžių.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 422) 56 110 arba mob.tel 8 611 12 051.
Rengėjas: Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos skyrius, Burbiškio k., Pakalniškių sen., Radviliškio r., mob. tel. 8 614 69 882.
Susitikime prie centrinių Burbiškio dvaro parko vartų (Burbiškio k., Pakalniškių sen., Radviliškio r.). Koordinatės 55.782°š. pl., 23.897°r. ilg. (ž.).
Rugsėjo 15 d. (trečiadienis)
17.30. Renginys „Rožinė istorija“, kurio dalyviai kartu su muziejaus gidu vaikštinės po Chaimo Frenkelio vilos parką ir sužinos jo istoriją, pamatys tūkstančiais žiedų džiuginantį rožyną ir čia augančias istorinių rūšių rožes.
Po ekskursijos dalyvių laukia pamoka „Rožės žiedas“, kurios metu prisėdę parko pavėsinėse mokysimės pasigaminti odinį rožės pavidalo žiedą ar sagę.
Renginį vainikuos aukcionas, kurio metu bus galima įsigyti išskirtinio grožio puokščių iš Chaimo Frenkelio vilos parko rožyno.
Chaimo Frenkelio vila su parku ir jį puošiančiu fontanu – išskirtinė erdvė Šiauliuose. Šiaulių „Aušros“ muziejus nuolat gražina parko aplinką, išryškindamas esamus jos secesinio stiliaus bruožus ir suteikdamas naujų.
2018 m. buvo įgyvendintas parko sutvarkymo projektas, skirtas Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui paminėti – įveistas rožynas.
Šio projekto remėjas Neaustinių medžiagų gamyklos įmonių grupės vadovas Stanislovas Grušas parkui padovanojo 50 veislių 1350 rožių krūmų.
Rožyne galima gėrėtis senovinių (išvestų iki 1867 m.) ir šiuolaikinių veislių rožėmis. Rožyno projekto autorius – Šiaulių universiteto botanikos sodo žinovas kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas.
Ilsėdamiesi trijose parko pavėsinėse lankytojai gali mėgautis rožių aromatu ir grožėtis secesinio stiliaus Chaimo Frenkelio vila, pastatyta 1908 m.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 43 36 80.
Rengėjas: Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai, tel. (8 41) 52 69 33.
Susitikime Chaimo Frenkelio vilos rožyne (Vilniaus g. 74, Šiauliai). Koordinatės 55.925415, 23.32873.
Rugsėjo 16 d. (ketvirtadienis)
17.30. Turistinis pėsčiųjų žygis „Biržų miesto parkai: atgal į ateitį“.
Renginio dalyviai bus pakviesti į pėsčiųjų žygį per Biržus maršrutu „Biržų miesto parkai“ klausantis Biržų istorijos. Kelionėje gidų pasakojimai bus iliustruojami vaizdais, jie pinsis su išskirtiniais prisiminimais, bus paįvairinti įvairiomis kūrybinėmis užduotimis, kelionės pabaigoje – piknikas paskutiniame lankomame parke.
Biržų piliakalnio parkas – jau tik nostalgiškuose biržiečių prisiminimuose ir tarpukario fotografijose išlikusi mėgstamiausia to meto erdvė, puoselėta Lietuvai pagražinti draugijos, Vaclovo Bernotėno parkas – sovietmečio ideologijos reliktas, Antano Dauguviečio parkas – mėgstamiausia poilsio ir sveikatinimosi erdvė Biržų mieste šiandien, Biržiečių parkas, pasodintas 1989 m. biržiečių Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo metu, – Atgimimo laikotarpio atspindys.
Renginys nemokamas, išankstinė registracija nebūtina.
Rengėjas: Biržų krašto muziejus „Sėla“, Jonušo Radvilos g. 3, Biržai, tel. (8 450) 33 390.
Susitikime Biržų pilyje (Jonušo Radvilos g. 3, Biržai). Koordinatės 56.204669, 24.753575.
Rugsėjo 17 d. (penktadienis)
16.00. Ekskursija „Panevėžio miesto sodas“.
Ekskursiją „Panevėžio miesto sodas“ pradėsime prie Kraštotyros muziejaus (Vasario 16-osios g. 23). Respublikos gatve keliausime į Sausio 13-osios skverą, tarpukariu vadintą Miesto sodu.
Išgirsime šio įvairiu metu skirtingai vadinto skvero ir aplink jį išsidėsčiusių pastatų (Juozo Balčikonio gimnazijos, pataisos namų, pašto, buvusio Lietuvos banko pastato, žydų sinagogos, kino teatro „Raketa“) istoriją.
Pasakojimą apie Miesto sodą iliustruos nuotraukų paroda. Savo istorines žinias galėsime pasitikrinti viktorinoje.
Nugalėtojų lauks apdovanojimai. Surinkę miesto plano dėlionę, kurioje pavaizduoti ne tik pastatai, gatvės, aikštės, bet ir parkai, sodai, žaliosios erdvės, dar kartą įsitikinsime, koks žalias ir gražus yra Panevėžys.
Panevėžio miesto centre esantis sodas žinomas nuo 1903 metų. Išlikęs dokumentas pasakoja, kad 1925 metais kovo 10 d. buvo paskelbtos varžytinės Miesto sodo nuomai.
Nuomoninkui buvo nustatyti tam tikri reikalavimai: savivaldybei vasarą leisti surengti 5 nemokamus renginius, sode kasmet pasodinti 40 medelių, pavasarį pasodinti gėlynus. Nuomininkas turėjo palaikyti švarą sode, saugoti medžius ir krūmus.
1934 m. pati savivaldybė pradėjo tvarkyti Miesto sodą. Buvo iškasami medžiai, sodinami dekoratyviniai krūmai, įrengiamos gėlių lysvės. Sodas tapo traukos centru. Panevėžiečių džiaugsmui 1934 m. sode buvo įrengtas pirmasis fontanas mieste. Įdomi šalia esančių pastatų istorija.
XX a. 6 dešimtmetyje sode atsirado labai įdomios briedžio ir dvi vaikų skulptūros, deja, iki šių dienų jos neišliko. Šiandien šis miesto sodas pavadintas Sausio 13-osios skveru. 1991 m. sausio13 d. čia buvo susirinkę minios panevėžiečių ginti pašto ir telefono-telegrafo stoties.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 45) 59 61 81.
Rengėjas: Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys, tel. (8 45) 46 19 73.
Susitikime muziejuje (Vasario 16-osios g. 23, Panevėžys). Koordinatės 55°44’01.8”, 24°21’27.3”.
Rugsėjo 18 d. (šeštadienis)
12.00. Renginys „Rožinė istorija“, kurio dalyviai kartu su muziejaus gidu vaikštinės po Chaimo Frenkelio vilos parką ir sužinos jo istoriją, pamatys tūkstančiais žiedų džiuginantį rožyną ir čia augančias istorinių rūšių rožes.
Po ekskursijos dalyvių laukia pamoka „Rožės žiedas“, kurios metu prisėdę parko pavėsinėse mokysimės pasigaminti odinį rožės pavidalo žiedą ar sagę. Renginį vainikuos aukcionas, kurio metu bus galima įsigyti išskirtinio grožio puokščių iš Chaimo Frenkelio vilos parko rožyno.
Chaimo Frenkelio vila su parku ir jį puošiančiu fontanu – išskirtinė erdvė Šiauliuose. Šiaulių „Aušros“ muziejus nuolat gražina parko aplinką, išryškindamas esamus jos secesinio stiliaus bruožus ir suteikdamas naujų.
2018 m. buvo įgyvendintas parko sutvarkymo projektas, skirtas Lietuvos valstybingumo atkūrimo 100-mečiui paminėti – įveistas rožynas.
Šio projekto remėjas Neaustinių medžiagų gamyklos įmonių grupės vadovas Stanislovas Grušas parkui padovanojo 50 veislių 1350 rožių krūmų.
Rožyne galima gėrėtis senovinių (išvestų iki 1867 m.) ir šiuolaikinių veislių rožėmis. Rožyno projekto autorius – Šiaulių universiteto botanikos sodo žinovas kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas.
Ilsėdamiesi trijose parko pavėsinėse lankytojai gali mėgautis rožių aromatu ir grožėtis secesinio stiliaus Chaimo Frenkelio vila, pastatyta 1908 m.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija tel. (8 41) 43 36 80.
Rengėjas: Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74, Šiauliai, tel. (8 41) 52 69 33.
Susitikime Chaimo Frenkelio vilos rožyne (Vilniaus g. 74, Šiauliai). Koordinatės 55.925415, 23.32873.
Rugsėjo 18 d. (šeštadienis)
12.00. Mokomasis-pažintinis renginys „Graibštelis, lupa ir paletė“.
Graibštelis, lupa ir paletė – daiktai, kurie pravers kiekvienam Rokiškio dvaro parko lankytojui. Graibšteliu galima pagauti naujų pavyzdžių savo entomologiniam rinkiniui, su lupa tyrinėti dvaro parko mikropasaulį, o teptukais ir dažais drobėje įamžinti nuostabius parko vaizdus. Tad visi kviečiami ateiti į Rokiškio dvaro parką, kur:
12.00 ir 14.00 bus vedamos ekskursijos. Ekskursijoje išgirsite nepaprastą parko kūrimo istoriją, bus atskleista grafo Konstantino Tyzenhauzo palikimo paslaptis, susipažinsime su parko augalais ir gyvūnais, mėgausimės dvaro parke surinktų žolelių arbata.
15.00 –19.00 jaunus ir vyresnius parko takelis nuves į žaidimų pievelę, kur visi galės smagiai praleisti laiką ir pajusti lauko žaidimų malonumus.
17.00 skambant muzikai bus kviečiama į mokomąją veiklą „Piešimo terapija arba fraktalinis piešimas, kas tai?“ Išbandyk šį piešimo būdą ir pažink save iš arčiau…
22.00 dvaro parkas paskęs šviesų ir elektroninės muzikos garsų jūroje. Išskirtinėje dvaro parko aplinkoje vyks elektroninės muzikos koncertas „Memento 2021“, skirtas „Muziejų kelio“ ir Europos kultūros paveldo dienų programai.
Rokiškio dvaro parkas pradėtas formuoti dar XVIII a. pabaigoje. Tai angliškojo stiliaus radialinio plano peizažinis parkas. Parkas išlaikė savo pradinį planą. Trys senovinės medžių alėjos kviečia romantiškai pasivaikščioti po jau daugiau kaip du šimtmečius menantį parką.
Rokiškio dvarą paveldėjus grafo Ignoto Tyzenhauzo sūnui Konstantinui (1786–1853), prasidėjo tikras parko aukso amžius. Pasaulinio garso mokslininkas, gamtininkas ornitologas grafas Konstantinas Tyzenhauzas savo mokslinei veiklai parke įrengė gamtos tyrimų laboratoriją, įrengė šiltnamių, kuriuose augo daugybė šiltųjų ir subtropinių kraštų augalų.
Prie rūmų esančiame botanikos sode grafas K. Tyzenhauzas augino 63 rūšių augalų. Čia augo kelių rūšių obelys, kriaušės, vyšnios, trešnės, agrastai, braškės, alyvos, balzaminės piramidinės, italinės ir sibirinės tuopos, kaštonai.
Žiemos soduose auginti bananai, ananasai, laurai, granatai, figmedžiai, citrinmedžiai, apelsinmedžiai, muskatai, mirtos, rododendrai, magnolijos, kiparisai, rožės, kaktusai, kanos, alavijai, kinrožės, jazminai, hortenzijos ir daugybė kitų augalų.
Šiltnamiuose po stiklu vešėjo persikai, abrikosai, baltosios ir mėlynosios vynuogės, juodosios ir baltosios vyšnios.
Renginys nemokamas.
Rengėjas: Rokiškio krašto muziejus, Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, tel. (8 458) 52 835.
Susitikime Rokiškio dvaro parke (Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis). Koordinatės 55.965342, 25.600852.
Rugsėjo 19 d. (sekmadienis)
10.00 –16.00. Ekskursija „Stelmužės, Antazavės, Dusetų parkai byloja“.
Ekskursijoje susipažinsime su Stelmužės, Antazavės dvarų, Dusetų Pauliaus Širvio bei Skulptūrų parkais, jų istorija, tinkamumu kultūriniam turizmui plėtoti. Renginyje bus fotografuojama, vėliau muziejuje bus surengta fotografijų paroda. Ekskursijos dalyvių lauks staigmenos.
Stelmužės dvaro parkas įkurtas XVIII a. viduryje. Jame yra Viešpaties Jėzaus Kryžiaus bažnyčia, pastatyta XVII a. Čia ošia Stelmužės ąžuolas – seniausias ir storiausias Lietuvoje augantis ąžuolas ir vienas seniausių ąžuolų Europoje.
Galima aplankyti Laimės šulinį, pasivaikščioti ąžuoliukų alėja. Prie Padvarinio (Stelmužės) ežero nuo XIX a. stovi Vergų bokštas.
Antazavės dvaro parkas įkurtas XVIII a. pabaigoje. Jis išsidėstęs nuo rūmų ežero link besileidžiančiose terasose. Priešais rūmus yra iki šių dienų išlikęs parteris su geometriniam planui būdingais takais ir želdiniais.
Parką puošia keturi tvenkiniai, apatinėje terasoje esantis Zalvės ežeras. Gamtovaizdinėje parko dalyje auga 8 introdukuotų rūšių medžiai ir krūmai, apie 35 rūšių kitokių augalų. Antazavės dvaras mena grafų Pliaterių giminę ir Emiliją Pliaterytę, 1831 m. sukilimo karžygę.
Dusetų Pauliaus Širvio parkas yra miestelio centre. 1995 m. rugsėjo 20 d. čia atidengta autoriaus Ipolito Užkurnio medžio skulptūra poetui Pauliui Širviui. 2020 m. poeto gimimo 100-mečio proga vietoje jos pastatytas paminklas (skulptorius Kęstutis Musteikis).
Dusetų skulptūrų parkas atidarytas 2008 m. vasarą. Kasmetinės kraštiečių šventės metu parke pastatomai naujų skulptūrų, sukurtų per Dusetų dailės galerijos rengiamus projektus. Parkas labai gražiai papildo Sartų ežero kraštovaizdį.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija mob. tel. 8 674 22 109 arba tel. (8 385) 52 596.
Rengėjas: Zarasų krašto muziejus, Dominyko Bukonto g. 20, Zarasai, tel. (8 385) 52 456.
Susitikimas Zarasų Sėlių aikštėje. Koordinatės 55.7319578, 26.2445382.
Keliaujama į Stelmužės parką, Zarasų r., Imbrado sen., Stelmužės k., Ąžuolo g. 14 (koordinatės 55.82756, 26.215129), Antazavės parką, Zarasų r., Antazavės sen., Antazavės k., Dvaro g. 17, Dusetų skulptūrų parką, Zarasų r., Dusetų sen., Dusetų mst., Kazimiero Būgos g. (Sartų ež. pakrantė), Pauliaus Širvio parką, Zarasų r., Dusetų sen., Dusetų mst., Jono Biliūno g.
Rugsėjo 21 d. (antradienis)
10.00–14.00. Ekskursija po prof. Adomo Hrebnickio muziejaus parką ir muziejų.
Ekskursijoje išgirsite Rojaus kaimo įkūrimo istoriją, susipažinsite su šio kaimo parko savitumu, prisėdę prie tvenkinio išklausysite įdomų pasakojimą apie čia gyvenusį ir dirbusį žymų pomologą, profesorių Adomą Hrebnickį, apie jo didelę meilę šiam kraštui, sodui ir apie tai, kaip profesorius iš pelkinės šią teritoriją pavertė į Rojų.
Pabaigoje lankytojų lauks varžytuvės, kuriose reikės atsakyti į klausimus. Nugalėtojų lauks apdovanojimai.
Prof. Adomo Hrebnickio muziejaus parkas užima 4 ha. Dabar parkas apsuptas tvenkinių ir senų medžių, bet anksčiau čia buvo net 14 ha pomologinis sodas.
Darbo pradžia įveisiant pomologinį sodą prof. A. Hrebnickiui nebuvo lengva: trūko lėšų, be to, labai kalvota ir akmenuota žemė buvo sunkiai įdirbama.
Sodas buvo kuriamas net 14 metų. Jis buvo suskirstytas kvartalais, kiekviename jų pasodinta po 100 vaismedžių, išdėstytų šachmatų tvarka 6,3 × 6,3 m atstumais.
Obelys buvo sodinamos kvartalo viduryje, kriaušės – kraštinėse kvartalų eilėse, slyvos, vyšnios, trešnės – atskiruose kvartaluose. Jauno sodo tarpueiliuose buvo auginami agrastai, serbentai, žemuogės, braškės.
Sodo klestėjimo laikotarpis buvo 1906–1914 m., kai visų veislių vaismedžiai jau gausiai derėjo ir buvo tinkami įvairiems veislių tyrimo darbams atlikti.
Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metais sodas labai nukentėjo, nes vaismedžiai buvo laužomi, kertami malkoms, sodo žemė dirvonavo, kai kurios sodo dalys apaugo krūmais ir mišku.
Bet garsiam pomologiniam sodui nebuvo lemta žūti. Profesoriaus A. Hrebnickio atminimui pagerbti ir ilgam jo moksliniam darbui Lietuvoje įamžinti 1957 m. buvo pradėta rūpintis buvusio sodo atkūrimu, renkamos ir perkeliamos į sodą apylinkėje paplitusios prof. A. Hrebnickio augintos veislės. Buvo suremontuoti gyvenamieji pastatai, sutvarkyta sodyba.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija tel. 8 675 01098.
Ekskursijos gali vykti ir kitu laiku, užsiregistravus iš anksto.
Rengėjas: Ignalinos krašto muziejaus padalinys Adomo Hrebnickio memorialinis muziejus, Rojus, Dūkšto sen., Ignalinos r., mob. tel. 8 675 01 098.
Susitikimas Adomo Hrebnickio memorialinio muziejaus parke (Rojus, Dūkšto sen., Ignalinos r.). Koordinatės 55°31′52″š. pl., 26°21′50″r. ilg.
Rugsėjo 22 d. (trečiadienis)
18.00. Pažintinė-pramoginė iškyla „Alantos dvaras. Nuo miško iki parko“.
Renginys vyks šalia Alantos dvaro. Čia lankytojų lauks improvizuota Parko galerija, skambės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfonija „Miške“, bus pristatoma originali Alantos dvaro muziejaus pamoka „Arbata porceliano puodelyje“.
19.00 Alantos parke vyks gamtininko paskaita-ekskursija „Kaip miškas gali virsti parku“.
Mišriojo stiliaus peizažinis Alantos dvaro parkas įkurtas 1870 m. Jis užima 6 ha teritoriją pietinėje Virintos upelės pusėje. Tris tvenkinius supa daug vietinių medžių rūšių: mažalapės liepos, paprastieji klevai ir uosiai, eglės, ievos, kalninės guobos, trapieji gluosniai ir baltalksniai, karpotieji ir plaukuotieji beržai, paprastieji ąžuolai.
Tvenkiniai šiek tiek paplatinti, išpjauta daug uosių tvarkant parką 1967 m.
Parke auga daug egzotinių augalų: vakarinės tujos, totoriniai, ginaliniai ir sidabriniai klevai, baltosios tuopos, paprastieji kaštonai, juodavaisės aronijos, baltosios sedulos, vengrinės ir paprastosios alyvos, lenktašakės forzitijos, vinkšna.
Medžiai buvo sodinami itin sumaniai, kad užaugę sudarytų monumentalią puokštę.
Renginys nemokamas.
Rengėjas: Molėtų krašto muziejus, Inturkės g, 4, Molėtai, tel. (8 383) 51 077.
Susitikimas Alantos dvaro parke (Alantos sen., Molėtų r.). Koordinatės 55°20′47″ š. pl., 25°19′30″ r. ilg.
Rugsėjo 23 d. (ketvirtadienis)
12.00. Popietė-ekskursija „Įamžinta istorinė atmintis Užugirio parke“.
Renginyje „Įamžinta istorinė atmintis Užugirio parke“ dalyviams bus pristatyta Užugirio parke esanti Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarų ąžuolų atminimo alėja ir eksponuojami išlikę senieji 1938 metų istorinio parko brėžiniai.
Renginio dalyviams bus pasakojama apie signatarų veiklą, jos įamžinimo prasmę ir parko, kaip istorinės ir kultūrinės atminties simbolio, prasmę. Pabaigoje lankytojų lauks šiltos skanios Užugirio žolynų arbatos puodelis ir ekskursija po Užugirio mokyklą-muziejų.
Užugirio dvaro sodyba įkurta XX a. IV dešimtmetyje: pastatyti pastatai, užveistas parkas, nutiesti nauji keliai. Dvaro sodybos teritorijoje esantis parkas yra kultūros vertybė, priklausanti Užugirio dvaro sodybos kompleksui.
Sodybos parką sudaro alėjos, sodai, pavieniai želdynai ir 4,4 ha želdinių masyvas. Parkas yra mišriojo plano – geometrinio ir peizažinio, o jame vyrauja vietiniai medžiai: mažalapės liepos, paprastieji klevai, paprastieji ąžuolai.
Pietrytiniame parko pakraštyje išlikusi mažalapių liepų alėja – buvusio pagrindinio įvažiavimo į sodybą dalis. Yra išlikęs 1938 m. dvaro sodybos teritorijos planas, kuriame pažymėtas tiesių ir pusapskritimio formos takų, vedančių į parko centrą, tinklas.
2017–2018 m. buvo atlikti dvaro parko teritorijos tvarkymo darbai – suformuotas teritorijos kraštovaizdinis siluetas, sutvarkyti želdynai, atkurti vertingi parko bruožai – alėjos, rūmų prieigose sutvarkyta geometrizuota želdynų dalis, atnaujinti gėlynai, sutvarkyta Lėno ežero pakrantė, įrengti takai, mažoji architektūra.
2018 m. minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį dvaro parke buvo pasodinta ąžuolų alėja, skirta Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarams, ir prie kiekvieno ąžuolo įrengta atminimo lentelė, skirta kiekvienam iš 20 signatarų.
Renginys nemokamas.
Rengėjas: Ukmergės kraštotyros muziejus, Kęstučio a. 9, Ukmergė, tel. (8 340) 63 957.
Susitikimas Prezidento Antano Smetonos (Užugirio) dvaro parke (Dvaro g. 3, Užulėnio k., Ukmergės r.). Koordinatės 55.425369, 24.563894.
Rugsėjo 24 d. (penktadienis)
14.00. Diena Trakų Vokės dvare – „Nuo grožio alpsta širdis“.
Ekskursijų po Trakų Vokės dvaro rūmus ir parką metu bus supažindinama su parko istorija, jo įkūrėju Eduaru Fransua Andrė (Édouard François André), parko teritorijoje esančiais pastatais, naujai atnaujinto parko erdvėmis.
Bus pristatytas audiogidas, žaidžiamas orientacinis žaidimas. Dvare bus surengta ekskursija po dvaro erdves, pristatomi buvę šeimininkai, parodytos išlikusios išskirtinės detalės.
Taip pat bus eksponuojama Mindaugo Juodžio tapybos darbų paroda. Lankytojai galės išgerti kavos dvaro kavinėje, įsigyti atminimui suvenyrų.
XIX a. istorikai manė, kad pavadinimas „Vokė“ susijęs su Vytauto Didžiojo laikais į Lietuvą atsikėlusiais totoriais, kuriems Vytautas dovanojo žemių už karo tarnybą: wakja reiškė „atsitikimas“, „įvykis“.
1559 m. totoriai tų žemių neteko, jas supirko didikai. 1631 m. Trakų Vokės žemes įsigijo Povilas Sapiega. Savininkai vis keitėsi, o 1837 m. žemes įsigijo Juozapas Tiškevičius. Dvare iki Antrojo pasaulinio karo gyveno keturios Tiškevičių kartos.
Seniausi Trakų Vokės dvaro inventoriai liudija, kad pastatų išdėstymas buvo kitoks nei dabar. Dvaro rūmai paskutinį kartą perstatyti 1876–1880 m. pagal italų architekto L. Markonio (L. Marconi) projektą.
Apie 1898 metus aplink rūmus esantį parką (16 ha) projektavo prancūzų kraštovaizdžio architektas ir botanikas E. F. Andrė. Trakų Vokės dvaro ansamblį gerokai sudarkė du pasauliniai karai ir sovietmetis.
Per Antrąjį pasaulinį karą Tiškevičiai pasitraukė į Didžiąją Britaniją. Po jų dvare pakaitomis šeimininkavo tai nacistinės Vokietijos, tai Tarybų Sąjungos paskirti valdytojai. Pagal Vokės Tiškevičių dvaro pastatų ansamblio istorinę apybraižą, per Antrąjį pasaulinį karą rūmuose gyveno vokiečių atkelti kolonistai olandai.
Ekskursijos su gidu po dvarą ir parką bus rengiamos ir rugsėjo 25 bei rugsėjo 26 dienomis. Grupėms registruotis mob. tel. 8 683 92 998. Bilieto kaina asmeniui 3 eurai.
Rengėjas: Trakų Vokės dvaro sodyba, Žalioji a. 2A, Vilnius, mob. tel. 8 683 92 998.
Susitikimas Trakų Vokės dvare (Panerių sen., Vilnius). Koordinatės 54°37′50.4″ š. pl., 25°6′31.17″ r. ilg.
Rugsėjo 25 d. (šeštadienis)
10.00 ir 15.00. Ekskursija „Arti pilies yra puikus sodas“.
Ekskursijoje susipažinsite su Valdovų rūmų sodu, atspindinčiu Renesanso epochai būdingą reprezentacinės rezidencijos aplinkos ir želdinių planavimo stilistiką, XVI a. augintus prieskoninius ir dekoratyvinius augalus.
2018 m. vasarą Valdovų rūmų muziejus lankytojus pakvietė į Aukštutinės pilies kalno papėdėje rūmų rytinio korpuso užuovėjoje įrengtą sodą.
„Arti pilies yra puikus sodas, suplanuotas ir užlaikomas kaip itališko stiliaus“ – taip apie sodą prieš XVII a. vidurio negandas rašė Vilniuje lankęsis brolis pranciškonas Antonijus.
Tačiau ankstyviausia žinutė apie valdovo rezidencijos sodą yra daugiau nei šimtmečiu senesnė – 1539 m. rugpjūčio mėnesį savo laiške pilininkui jį paminėjo valdovė Bona Sforca.
Šiandien visuomenei atviras renesansinio stiliaus sodas primena senąjį slaptąjį sodą (it. giardino segreto), kuris buvo skirtas poilsiui, privatiems pokalbiams ir apmąstymams.
Sodą sudaro keletas renesansiniams sodams būdingų bruožų: tvarkingai išrikiuotų medžių bosketas, karpytų buksmedžių parteris, aukštosios lysvės su vaistiniais ir prieskoniniais augalais, treliažai su vijokliniais augalais, konteineriuose augantys egzotiniai augalai ir skulptūrinis fontanas.
Gido paslauga – 2 eurų asmeniui. Būtina išankstinė registracija www.valdovurumai.lt/registracija.
Rengėjas: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Katedros a. 4, Vilnius, tel. (8 5) 262 0007.
Susitikime Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje (Katedros a. 4, Vilnius). Koordinatės 54.68603662094219, 25.289807234341552.
Rugsėjo 25 d. (šeštadienis)
12.00. Vieša paskaita „Valdovės Bonos sodai“.
Viešoje paskaitoje „Valdovės Bonos sodai“ bus pristatytos Lenkijos karalienės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Bonos Sforcos sumanymu šalia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniuje užveistas sodas, iš Italijos perimtos sodų veisimo, naujų augalų auginimo ir garsinimo naujovės, taip pat aptartos Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir jo dvariškių valgiaraščio ypatybės bei mitybos pokyčiai, kuriuos lėmė naujų veislių augalų auginimas ir daržų šalia pilies užveisimas.
Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė Bona Sforca šalia valdovo pilies Vilniuje esantį sodą mini 1539 m. rugpjūčio mėnesį pilininkui rašytame laiške. Valdovės prašymu itališko pavyzdžio sodas Vilniuje buvo užveistas 1536 m.
2018 m. vasarą Valdovų rūmų muziejus lankytojams atvėrė Aukštutinės pilies kalno papėdėje rūmų rytinio korpuso užuovėjoje įrengtą sodą. Šį sodą sudaro keletas renesansiniams sodams būdingų bruožų: tvarkingai išrikiuotų medžių bosketas, karpytų buksmedžių parteris, aukštosios lysvės su vaistiniais ir prieskoniniais augalais, treliažai su vijokliniais augalais, konteineriuose augantys egzotiniai augalai ir skulptūrinis fontanas.
2021 m. rugsėjo 10 d. šiame sodelyje atidengiamas valdovės Bonos Sforcos bareljefas.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija www.valdovurumai.lt/registracija .
Rengėjas: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Katedros a. 4, Vilnius, tel. (8 5) 262 0007.
Susitikimas Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje (Katedros a. 4, Vilnius). Koordinatės 54.68603662094219, 25.289807234341552.
Rugsėjo 26 d. (sekmadienis)
11.00. Europos parkas: nuo svajonės iki dabar.
Renginio „Europos parkas: nuo svajonės iki dabar“ dalyviai turės galimybę aktyviai ir turiningai praleisti laiką muziejuje po atviru dangumi.
Išsamios ekskursijos metu bus sugretinama Europos parko praeitis ir šiandiena, apžvelgiamas 30 metų muziejaus kūrimo laikotarpis, papasakota, kaip keitėsi vienas iš atgimusios Lietuvos tapatumo simbolių – Europos parkas – nuo 1991 m. pastatytos pirmosios skulptūros iki šių dienų.
Antroje renginio dalyje, vaišinantis arbata ir sausainiais, bus galima pasikalbėti, užduoti klausimų pačiam muziejaus kūrėjui ir meninio kraštovaizdžio formuotojui Gintarui Karosui. Atvykusiems su šeima vaikams pasiūlysime dalyvauti atskiroje programoje.
Europos parkas – vienintelis toks muziejus po atviru dangumi, 55 hektarus užimantis meninis kraštovaizdis ir daugiau nei šimto šiuolaikinio meno kūrinių rinkinys.
Įsimena įspūdinga dažnai stebinančių skulptūrų, kraštovaizdžio meno kūrinių ir gražios Lietuvos gamtos dermė. Europos parkas – tai ir vieta, kur Lietuva pasauliui pristatoma kaip kultūrinis Europos centras, kur galima atrasti daugiau nei trisdešimties šalių menininkų darbus.
Dalyvavimas su muziejaus bilietu. Būtina išankstinė registracija el. paštu hq@europosparkas.lt , tel. (8 5) 2377 077, mob. tel. 8 698 30 923.
Rengėjas: VšĮ Europos parkas, Europos Parko g. 302, Joneikiškės, Vilniaus r., tel. (8 5) 237 7077.
Susitikimas prie Europos centro muziejaus po atviru dangumi pagrindinio įėjimo. Koordinatės 54.825695, 25.353455.
Rugsėjo 27 d. (pirmadienis)
12.00. „Lietuvos muziejų kelio“ programos „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ uždarymo renginys ir konferencija Užutrakio dvaro sodyboje.
Konferencija skirta aptarti, kuo išskirtiniai yra mūsų istoriniai sodai ir parkai, kaip tinkamai juos saugoti ir prižiūrėti, kokia yra Europos ir pasaulio patirtis prižiūrint ir atkuriant istorinius želdynus; pasvarstyti, ar kultūrinis kraštovaizdis – vertybė, kurią reikia išsaugoti, o gal pakeisti?
Užutrakio dvaro sodyba yra pusiasalyje tarp dviejų ežerų. Čia yra 80 ha parkas, projektuotas pasaulinio garso prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduaro Fransua Andrė (Édouard François André). Čia susilieja taisyklingų formų prancūziškasis parkas su peizažiniu angliškuoju parku.
Būtina išankstinė registracija.
Rengėjai: Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, Karaimų g. 5, Trakai, tel. (8 528) 55 776;
Lietuvos muziejų asociacija, Šnipiškių g. 3, Vilnius, tel. (8 5) 279 0918, mob. tel. 8 684 23 404.
Susitikimas Užutrakio dvaro sodybos Europos salėje (Užtrakio g. 1,Trakai). Koordinatės 54.659743, 24.943858.