Antradienis, 14 spalio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Sudegintų palaikų pelenus barstysime laukuose ar kosmose?

www.alkas.lt
2019-09-20 14:00:06
1
Sudegintų palaikų pelenus barstysime laukuose ar kosmose?

Pelenų barstymas | Shutterstock nuotr.

       
Pelenų barstymas | Shutterstock nuotr.
Pelenų barstymas | Shutterstock nuotr.

Aplinkos ministerija rengia Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisą, kuria numatoma, kad Lietuvoje turėtų atsirasti sudegintų palaikų pelenų išbarstymo laukai. Ir nors daugeliu atvejų žmonės savo testamentuose ar jiems prilygintuose dokumentuose būna išreiškę pageidavimą, kad po palaikų sudeginimo artimieji išbertų pelenus konkrečioje vietoje – į ežerą prie numylėtos sodybos, į Baltijos jūrą ar virš tėviškės laukų, – dabar tai draudžiama to paties įstatymo, bet numatoma pataisa suteiktų alternatyvą ir padėtų išvengti baudų.

Bauda už šventą reikalą

„Gyvename demokratinėje visuomenėje, todėl valstybė turi sudaryti žmonėms galimybę laidoti artimuosius pasirinktinai pagal religinius ar moralinius įsitikinimus arba leisti išpildyti velionio priešmirtinę valią, – sako „Lietuvos krematoriumo“, priklausančio „K2 LT“ grupei, vadovas Bernardas Vilkelis. – Lietuvoje nėra reglamento, pagal kurį urną su velionio pelenais iš laidojimo paslaugas teikiančios įmonės atsiėmę artimieji turėtų deklaruoti, kur ir kada ją laidos, bet dabartiniame įstatyme vis tiek numatyta bauda, jei pelenai būtų išbarstyti arba urna palaidota ne kapinėse ar kolumbariume. Įstatymas įstatymu, tačiau realiame gyvenime matome, kad žmonės nusiteikę išpildyti velionio valią, kuri, jų manymu, yra viršesnė už bet kokius teisės aktus. Taigi, pildydami valią išbarstyti velionio pelenus, jo artimieji, žinodami, kad gali sulaukti baudos, jaučiasi nesaugiai, pelenus barsto paslapčia, užuot šiam momentui suteikę deramą pagarbą.“

Kitose šalyse, vykdant velionio valią, vyksta pelenų barstymo iškilmės: artimieji išplaukia laivu į atvirą jūrą ir išberia iš urnos pelenus pavėjui arba siunčia savo maldas velioniui, kai jo pelenai pasklinda virš jūros, išberti iš sraigtasparnio. Lietuvoje pakaktų tinkamai vykdyti šiuo metu galiojančio Žmogaus palaikų laidojimo įstatymo nuostatas: jomis apibrėžiama, kur velionio pelenus galima išbarstyti legaliai, t. y. specialiai tam kapinėse įrengtuose pelenų barstymo laukuose. Tačiau susiduriama su teisiniu paradoksu – tokių laukų mūsų šalyje nebuvo iki šių metų rugpjūčio, kai pradėjo veikti pirmasis nedidelio ploto pelenų barstymo laukas Vilniaus Liepynės kapinėse. Tačiau, matant esamą poreikį, šio lauko sostinės gyventojams nepakaks.

Vardiniai medžiai, rožynai, suoleliai parke

Pasak B. Vilkelio, augantis teigiamas visuomenės požiūris į palaikų deginimą bei naujų laidojimopapročių įsitvirtinimas, tikėtina, ir buvo ta paskata įstatymo rengėjams jį peržiūrėti ir suaktualinti: „Beveik tris dešimtmečius keliaujame kada panorėję po visus žemynus, be to, technologijos leidžia susipažinti su kitų šalių papročiais net ir neišeinant iš namų. Pastaraisiais metais mūsų šalies gyventojai vis labiau prijaučia pasaulyje populiarėjantiems aplinką tausojantiems, beatliekiams judėjimams, tokiems kaip, pavyzdžiui, „Zero Waste“, ir nori ne tik savo gyvenimo būdu, bet ir po mirties būti aplinkai draugiški. Tad tik laiko klausimas, kada įvyks aplinkosauginis proveržis ir laidojimo srityje.“

Vilkelis pastebi, kad Skandinavijoje jau seniai nekelia nuostabos vardiniai medžiai, pasodinti ant velionio pelenų, Anglijoje yra Atminimo parkai, kur ant pelenų auga ne tik medžiai, bet ir rožių krūmai, stovi suoleliai su lentelėmis, kuriose parašyta, kieno pelenai ilsisi po šiuo suoleliu. Inovatyvios, aplinkai draugiškos technologijos jau leidžia laidoti urnas su pelenais ir jūroje, upėje ar kitame vandens telkinyje, mat, pagamintos iš presuotos druskos, iš karto ištirpsta. Iš suspausto smėlio pagamintose urnose, nuėmus dangtį, ant pelenų galima sodinti augalą, kuris augtų net ir savame kieme. „Dabar, kai net pasaulio galingieji susirūpino miškų išsaugojimu, kai dėl žmonijos išgyvenimo tampa svarbus kiekvienas medis, tokie vardinių medžių parkai ypač pasitarnautų bendram tikslui“, – mano B. Vilkelis.

Kelionės į kosmosą dar palauks

Vis dėlto, B. Vilkelio teigimu, laidojimo papročių pokytis, nors ir ypač matomas pastarąjį dešimtmetį, kai Lietuvoje pradėjo veikti krematoriumas, nebus labai drastiškas. „Esame senų papročių tauta, gal todėl paskutiniai Europoje apsikrikštijome, paskutiniai Europoje pasistatėme krematoriumą, tad tikėtis, jog greitu metu siųsime artimųjų pelenus į kosmosą, kaip tai daroma kai kuriose šalyse – neverta. Dar nėra ir masinės deimantų gamybos iš velionio pelenų, kad po to būtų galima jais inkrustuoti papuošalus ir kasdien nešioti. Daugelis tokiais būdais atsisveikinti su mirusiu artimuoju ar jį pagerbti nedrįstų ir dėl išpažįstamo tikėjimo, ir dėl moralinių nuostatų. Tačiau yra ir pasaulietinių pažiūrų žmonių, kurie taip pat mūsų šalies gyventojai, todėl jiems irgi turi būti sudaryta galimybė rinktis, juolab kad pelenai, vykdant velionio valią, jau yra barstomi, o atsiradus barstymo laukams pelenų barstymo iškilmės tiesiog taps legalizuotos“, – įsitikinęs B. Vilkelis.

Aplinkos ministerija žada, kad Lietuvoje pelenų barstymo laukai atsiras po trejų metų, o iš viso tokių vietų per visą šalį bus 10-15.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Įstatymas prieš paskutinę valią – laidoti „kaip reikia“ ar atiduoti pelenus vėjui? Kokia praktika vyrauja pasaulyje?
  2. L. Balsys: Lengvatos skalūninių dujų ir naftos gavybai – pataikavimas lobistams, paminant šalies interesus
  3. Ant seimo narių stalo guls Prezidentės veto dėl Miškų įstatymo pataisų
  4. J. Dapšauskas. Sveikatos reikalų komitetas: degalinėse alkoholis būtinas
  5. Aplinkos ministras: Dėl Astravo AE turėtų nugalėti sveikas protas

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Julijonas says:
    6 metai ago

    Labai juokinga, anot meile miškams alsuojančio Vilkelio, kai kievienas medis dabar yra vertingas, tai vardiniai medžiai pasitarnautų bendram tikslui…Gal jis geriau imtųsi kovos su masiniais plynais miškų kirtimais ir nesapaliotų, kad mirusųjų dėka padidės miškų masyvai. Dabar jau viešai galima rašyti ir kalbėti ką nori. Nesvarbu, ar yra ten logika ir orientacija bendroje situacijoje. Išsižiojau ir pilu iš burnos žodžius pagal savo smulkutį interesą, o jūs manęs klausykite ir supraskite kaip aš noriu pasitarnauti bendram gėriui.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

VDU įsteigė paramos fondą studentams, nukentėjusiems nuo COVID-19
Lietuvoje

Pradedamas mokinių ir studentų bendrabučių atnaujinimas

2025 10 14
Prezidentas lankosi Akmenės rajone
Lietuvoje

Prezidentas lankosi Akmenės rajone

2025 10 14
Pratybos
Lietuvoje

Prasidėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų pratybos „Tvirtas skydas 8“

2025 10 14
Seimas, žurnalistai
Lietuvoje

Siūloma griežtinti atsakomybę už atsisakymą teikti informaciją žiniasklaidai

2025 10 14
Elektrinis traukinys
Lietuvoje

Lietuvą pasiekė naujas elektrinis traukinys

2025 10 14
Žemės sklypai
Lietuvoje

Valstybinės žemės įveiklinimas viršija planą

2025 10 14
Kelias žiema
Gamta ir žmogus

Plikledis gali pasirodyti jau spalį: ką turi žinoti vairuotojai?

2025 10 14
Žemės ūkis
Lietuvoje

Žemės ūkio ir maisto politika taps strategiškai svarbia nacionaliniam saugumui

2025 10 14

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kažin apie Seime – konferencija apie okupuoto Vilniaus gyvenimą 
  • Švietimo kursai > Kažin apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • Kažin apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie Klaipėdoje ir Vilniuje bus prisimintas nutylėtas Mažosios Lietuvos gyventojų genocidas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Pradedamas mokinių ir studentų bendrabučių atnaujinimas
  • Prezidentas lankosi Akmenės rajone
  • Prasidėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų pratybos „Tvirtas skydas 8“
  • Siūloma griežtinti atsakomybę už atsisakymą teikti informaciją žiniasklaidai

Kiti Straipsniai

Sudaryta darbo grupė miško atkūrimo ir miško kirtimų klausimams spręsti

Sudaryta darbo grupė miško atkūrimo ir miško kirtimų klausimams spręsti

2025 10 05
Meškonys

Sukanka 20 metų, kai Struvės geodezinio lankas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą

2025 09 27
akoalicija.lt nuotr.

Naujosios vyriausybės planas miškams – kirtimai. Visuomeninės organizacijos kreipėsi į politikus 

2025 09 18
Dviratininkai

Vilniuje įrengta nauja dviratininkų skaičiuoklė

2025 09 16
Augalų atliekos

Siūloma atnaujinti reikalavimus surinktų augalų deginimui

2025 09 15
Automobilių tarša

Ministerija siūlo vykdyti nuotolinę automobilių taršos kontrolę

2025 09 11
Kaip per 30 metų pasikeitė Lietuva: pamatykite iš paukščio skrydžio

Kaip per 30 metų pasikeitė Lietuva: pamatykite iš paukščio skrydžio

2025 09 10
Draustinis

Vyriausybė pritarė dar 9-ių naujų draustinių steigimui

2025 09 09
Aplinkos ministerija Seimo rudens sesijoje pateiks 15 įstatymų projektų

Aplinkos ministerija Seimo rudens sesijoje pateiks 15 įstatymų projektų

2025 08 28
Vyriausybė

Vyriausybė patvirtino tvarką dėl Sovietų karių palaikų perkėlimo

2025 08 27

Skaitytojų nuomonės:

  • Kažin apie Seime – konferencija apie okupuoto Vilniaus gyvenimą 
  • Švietimo kursai > Kažin apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • Kažin apie V. Sinica.Tarptautinio valiutos fondo kliedesiai
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie Klaipėdoje ir Vilniuje bus prisimintas nutylėtas Mažosios Lietuvos gyventojų genocidas
  • Jonas apie Seime – konferencija apie okupuoto Vilniaus gyvenimą 
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Pradedamas rengti Lietuvos dviračių takų plėtros planas

Dieną be automobilio viešuoju transportu galima bus važiuoti nemokamai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai