
Europos Komisija priėmė sprendimą, kuriuo bendrovė „Gazprom“ įpareigojama pašalinti Europos Komisijos nurodytas konkurencijos kliūtis, kad Europos vartotojai ir įmonės Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose galėtų be apribojimų gauti dujas konkurencingomis kainomis.
Rusijos dujų koncernas „Gazprom“, naudodamasis dominuojančia padėtimi, penkiose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje, galbūt nustatė aukštesnes dujų kainas, teigia antimonopolinį tyrimą baigusi Europos Komisija (EK).
Už konkurencijos politiką atsakinga ES Komisijos narė Margrethe Vestager sakė: „Visos Europoje verslą vykdančios įmonės turi laikytis Europos konkurencijos taisyklių, kad ir kur jos būtų įsisteigusios. Šiandienos sprendimu panaikinamos „Gazprom“ sudarytos kliūtys, trukdžiusios laisvai tekėti dujų srautams Vidurio ir Rytų Europoje. Dar daugiau – mūsų sprendime nurodyta, kokių konkrečių taisyklių „Gazprom“ turės laikytis ateityje. Bendrovė įpareigojama imtis konstruktyvių priemonių, kad regiono dujų rinkos būtų toliau integruojamos ir Europoje būtų lengviau sukurti tikrą energijos vidaus rinką.Be to, „Gazprom“ klientai Centrinėje ir Rytų Europoje įgyja galimybę užsitikrinti, kad jų mokama kaina būtų konkurencinga.
Kaip visada, šioje byloje siekiama ne pirštu badyti verslą, bet pasiekti Europos vartotojams ir įmonėms naudingiausią rezultatą. Šiuo sprendimu taškas dar nepadėtas: iš tikrųjų šiandien pradedame užtikrinti, kad „Gazprom“ vykdytų įsipareigojimus.“
„Gazprom“ yra dominuojanti dujų tiekėja daugelyje Vidurio ir Rytų Europos šalių. 2015 m. balandžio mėn. Komisija bendrovei „Gazprom“ išsiuntė prieštaravimo pareiškimą – pateikė preliminarią nuomonę, kad „Gazprom“ pažeidžia ES antimonopolines taisykles, taikydama bendrą Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų skaidymo pagal nacionalines sienas strategiją aštuoniose valstybėse narėse (Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje ir Vengrijoje). Pasinaudodama šia strategija, „Gazprom“ galėjo penkiose iš tų valstybių narių (Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje) nustatyti aukštesnes dujų kainas, praneša Europos komisijos biuras Lietuvoje.
Europos Komisija sprendimu nutraukia šiuos „Gazprom“ veiksmus ir įpareigoja bendrovę laikytis išsamaus taisyklių rinkinio, kuriuo iš esmės keičiami veiklos metodai Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose:
- Nebegalima sutartimis riboti galimybių laisvai tiekti dujas: „Gazprom“ privalo panaikinti bet kokius apribojimus klientams perparduoti dujas į kitas valstybes nares.
- Prievolė palengvinti dujų tiekimą į izoliuotas rinkas ir iš jų: „Gazprom“ sudarys sąlygas tiekti dujas į Vidurio ir Rytų Europos regionus, kurie dėl jungiamųjų dujotiekių trūkumo iki šiol izoliuoti nuo kitų valstybių narių (Baltijos šalys ir Bulgarija), ir iš jų.
- Struktūrinė konkurencingos dujų kainos užtikrinimo tvarka: Atitinkamiems „Gazprom“ klientams suteikiama veiksminga priemonė užsitikrinti, kad jų mokama dujų kaina atitiktų kainų lygį Vakarų Europos dujų rinkose, visų pirma suskystintų dujų prekyvietėse.
- Nebegalima naudotis dominuojančia padėtimi dujų tiekimo rinkoje: „Gazprom“ nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje.
Jei bendrovė kurį nors šių įsipareigojimų pažeistų, Komisija galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos, be būtinybės įrodyti, kad buvo pažeistos ES antimonopolinės taisyklės.