Vidaus reikalų ministerija (VRM), atlikusi patikrinimą dėl ugniagesių autokopėčių pirkimo, kreipsis į Generalinę prokuratūrą.
„Yra požymių, kad galėjo būti padarytas nusikaltimas. Prašysime, kad prokurorai įvertintų surinktą medžiagą ir nustatytas aplinkybes“, – sako vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Atliekant kopėčių pirkimo vertinimą nustatyta, kad buvusi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovybė netyrė įrangos pardavimo rinkos, o kopėčių nuomos sutartį pasirašė su vieninteliu dalyvavusiu tiekėju, nors panašios kitų gamintojų kopėčios kainuoja mažiausiai ketvirtadaliu pigiau.
Ministerija atliko patikrinimą dėl pernai PAGD pasirašytos sutarties dėl 10 autokopėčių nuomos už 6,5 mln. eurų (teikėjas – UAB „Iksado“ GTC). Vienų tokių autokopėčių platformos kaina – 559 000 eurų.
Pažymėtina, kad pagal Viešųjų pirkimų įstatymą perkančioji organizacija pirkimo vertę skaičiuoja prieš pradėdama pirkimą, o ne jau gavusi pasiūlymus. Tačiau rinkos vertinimo buvusi PAGD vadovybė neatliko. Apklausę kelis gamintojus tyrėjai nustatė, kad tokias autokopėčias rinkoje galima įsigyti nuo 24 iki 34 procentų pigiau.
Viešųjų pirkimų tarnybos specialistų teigimu, 10-ties kopėčių nuomos pirkimą buvo galima išskaidyti į kelis vien dėl techninių reikalavimų. Kaimiškų vietovių ugniagesiams pakaktų ir trumpesnių kopėčių, kurios yra daug pigesnės.
Pasak ministro, abejonių kelia ir pats pirkimo būdas – vietoje įsigijimo pasirinkta nuomos forma. Visgi, teisiškai šiuo aspektu nusižengimų nenustatyta: PAGD nebuvo gavęs lėšų investicijoms, o iš einamųjų apyvartinių lėšų įsigijimai negalimi.
Tarnybinio patikrinimo dėl konkrečių pareigūnų atsakomybės pradėti dėl senaties terminų nebegalima, tačiau prokurorų prašoma įvertinti buvusio PAGD vadovo Remigijaus Baniulio ir departamento Administravimo valdybos Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėjo Klemenso Talunčio veiksmus.