Penktadienis, 2 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Etninė kultūra

Zervynos. Etnokultūrinio kaimo tvarkybos ypatumai

www.alkas.lt
2025-10-15 07:00:00
76
PERŽIŪROS
0
Zervynos. Etnokultūrinio kaimo tvarkybos ypatumai

Zervynos. Etnokultūrinio kaimo tvarkybos ypatumai | Jūratės Mičiulienė, KPD nuotr.

Zervynų etnokultūrinio kaimo bendruomenė, susirūpinusi savo išskirtinio, turistus autentiškumu traukiančio kaimo išsaugojimu, taip pat galimybe gauti paramą išsaugojimui, į KPD kreipėsi su daugybe klausimų.

Paveldosaugos žinovai praėjusią savaitę atvyko į Zervynas pasikalbėti su gyventojais ir aptarti visų jiems rūpimų klausimų.

KPD direktorius Vidmantas Bezaras ir KPD Alytaus–Marijampolės teritorinio skyriaus žinovai kartu su susirinkusia kaimo bendruomene gilinosi į daugelį šių dienų naujienų.

Tai kokią stogo dangą rinktis gyvenamiesiems namams, ūkiniams pastatams, kai ateina laikas senąją keisti, kokią tvorą galima įsirengti, jei sena sugriuvo, kokius langus galima įsistatyti trobose ir ūkiniuose pastatuose, ar galima įsirengti saulės elektrinę ir panašiai.

Gyventojai prisipažino, kad dažnai jiems daug kas būna neaišku, kaip ir ką gali savo sodybose tvarkyti, o prisiklausę gandų, kad už bet kokius remontus bus nubausti, bijo ką nors ir judinti. Ilgas pokalbis su žinovais išsklaidė daugybę abejonių.

Visada geriau pasitarti su paveldosaugininkais

Pirmiausia gyventojams rūpėjo išsiaiškinti, kuo skiriasi sąvoka paveldo vertybė nuo statinio paveldo vietovėje. Būtent tokie ir yra Zervynų kaimo pastatai. Jie yra statiniai Zervynų etnokultūriniame kaime. Zervynos turi vieną bendrą išskirtinį kodą Kultūros vertybių registre (KVR) – 10305.

Zervynose yra saugoma XIX a.pab.–XX a. pr. grupinio, gatvinio kaimo gyvenvietės plano struktūra, panoramos, galimybės, užstatymo pobūdis (tradiciniai mediniai pastatai), kaimo kryžiai, Ūlos upės vaga, dreviniai aviliai, gamtos paminklas – ąžuolas, drevinė pušis.

Kaip paaiškino žinovai, Zervynose nė vienas statinys, kaip atskira paveldo vertybė, nėra įrašyta į KVR, neturi išskirtinio kodo. Paveldo statinys vietovėje dar gali būti urbanistinės struktūros statinys, vertingųjų savybių požymių turintis, kitas statinys. Jiems visiems taikomi skirtingi reikalavimai.

Todėl bet kuriuo atveju, norint tvarkytis savo pastatus, pirmiausia reikia pasitarti su paveldosaugos žinovais. Zervynų kaime visi tvarkybos ir statybos darbai vykdomi vadovaujantis Zervynų specialiuoju planu.

„Vykdant paprastojo remonto darbus nesudėtinguose statiniuose, kaip tai numatyta Statybos įstatyme, statybos leidimo (projekto) nereikia. Ypatingiesiems ir neypatingiesiems statiniams tai negalioja. Pavyzdžiui, norint pasikeisti stogo dangą tokios pat medžiagos nauja danga, pagal dabar galiojančią tvarką, leidimo nereikia.

Tačiau paveldosaugą reglamentuojantys teisės aktai keičiasi. Todėl noriu pabrėžti, kad kiekvienas atvejis yra individualus. Geriausia yra atsiradus poreikiui ką nors remontuoti, tvarkyti, pasitarti su KPD Alytaus–Marijampolės teritoriniu skyrium: alytus-marijampole@kpd.lt.

Užteks mums parašyti, išdėstyti savo ketinimus, nufotografuoti. Mes, raštu atsakydami į gyventojo paklausimą, visada pasitiksliname galiojančią paveldosaugą reglamentuojančio teisės akto redakciją ir patariame kreiptis į savivaldybę dėl Statybos įstatymo nuostatų paaiškinimo“, – patarė KPD Alytaus–Marijampolės teritorinio skyriaus vyr. žinovė Dalia Lungevičienė.

Zervynos
Zervynos | J. Mičiulienė, KPD nuotr.

Finansinės ir kitokios paramos galimybės

Gyventojams rūpėjo išsiaiškinti, kokios galimybės gauti paramą tvarkant etnokultūrinio kaimo sodybas. Susitikime aptarti Zervynų kaimo gyvenvietės apskaitos dokumentai, finansinės paramos pastatų priežiūrai bei tvarkybai galimybės.

Gyventojų nuomone tai, kad vertingiausieji kaimo statiniai neturi atskirų kodų KVR, užkerta jiems kelią gauti įvairių fondų finansinę paramą.

„Tai pirmas kaimas, kuris pats prašosi, jog jo pastatai būtų įrašyti į KVR, – pastebėjo KPD direktorius V. Bezaras. – Deja, nuo to, kad pastatai bus įrašyti į KVR, visiems lėšų neatsiras. Žmonės tvarko paveldą, dėl paramos kreipiasi vis daugiau. Jau dabar turime įsiskolinimą. Lėšų trūksta“.

V. Bezaras pažadėjo rengti finansavimo tvarkos aprašo gerinimą, kad būtų paprasčiau gauti finansinę paramą nedidelės apimties darbams iki 5 tūkstančių eurų (pvz., langų, durų ar kitų autentiškų elementų tvarkybos darbams).

Aptarta Kultūros paveldo vertybių priežiūros ir konsultavimo grupės „Fixus Mobilis“ pagalbos etnografiniuose kaimuose galimybė. Šiuo metu prevencinės priežiūros „Fixus Mobilis“ žinovai pagelbėti Zervynoms negali, nes pagalbą gali teikti tik į KVR įrašytoms paveldo vertybėms.

Nuspręsta parengti raštą Kultūros ministerijai dėl programos „Fixus Mobilis“ veiklos išplėtimo etnografinių kaimų vietovėse, KVR turinčių tik vieną kodą. Metodinė pagalba būtų labai svarbi tokių kaimų teritorijose esančių vertybių, pvz. etnoarchitektūrinių pastatų, kryžių, neturinčių atskiro kodo registre, tvarkymui.

Statinių savininkai norėtų, kad kreipiantis į fondus finansinės paramos, užtektų fakto, kad statinys yra kultūros paveldo vietovėje, turinčioje vietovės kodą KVR.

Archeologiniai tyrimai net statant tvorą? Nebūtinai

Kitas svarbus klausimas – archeologinių tyrimų būtinumas atliekant bet kokius žemės judinimo darbus savo sodyboje. Zervynų kaimo gyvenvietės vertingųjų savybių pobūdis yra ir archeologinis (čia aptikta Zervynų akmens amžiaus gyvenvietė, sudaryta iš dviejų stovyklaviečių: viena yra tarp Ūlos gatvės ir skardingojo kairiojo Ūlos kranto bei antra toliau į vakarus, prie keliuko, jungiančio Zervynas ir geležinkelio stotelę).

Vykdant žemės judinimo darbus archeologiniai tyrimai yra privalomi. Žmonės teiravosi, ar būtini archeologiniai tyrimai net ir įsirengiant ar keičiant tvoras. Pasiūlyta įrenginėti tvoras ant gręžtinių polių tose pačiose vietose, kur ir buvo tvoros stulpeliai.

Keltas klausimas – gal archeologinį vertingųjų savybių pobūdį tikslinga taikyti tik konkrečioms Zervynų kaimo teritorijoje ir šalimais esančioms archeologijos paveldo vertybėms (Zervynų senovės gyvenvietė (unikalus kodas – 3668) ir Zervynų senovės gyvenvietė II (unikalus kodas – 22653), bet ne visai kaimo teritorijai.

Šį, kaip ir kitus su apskaitos dokumentacijos tikslinimu susijusius klausimus, paveldosaugininkai įsipareigojo spręsti pasitelkiant Vertinimo tarybų žinovus, tikslinant duomenis KVR.

Saulės elektrinės? Tik nematomoje vietoje

Susitikime taip pat nutarta rengti Statybos techninio reglamento patikslinimą dėl stogo dangos keitimo (kad projekto nereikėtų keičiant stogo dangą į esamą ar buvusią autentišką).

Zervynų gyventojams rūpėjo ir galimybė įsirengti saulės elektrines, klausė, kokios galimybės. KPD yra parengęs bendrąsias saulės elektrinių įrengimo patarimus, bet vertinamas kiekvienas atvejis individualiai, kad būtų išvengta kultūros paveldo vietovės vertingųjų savybių, kraštovaizdžio žalojimo.

Todėl kiekvienu atveju būtina pasitarti su KPD Alytaus–Marijampolės teritorinio skyriaus žinovais. Pagrindinis bruožas – kad tos saulės baterijos nebūtų matomos nuo gatvės, kad jomis nebūtų nuklotos kaimo pievos.

Zervynos. Etnokultūrinio kaimo tvarkybos ypatumai
Zervynos. Etnokultūrinio kaimo tvarkybos ypatumai | J. Mičiulienė, KPD nuotr.

Siekis iškeldinti elektros stulpus

Kadangi Zervynų gyvenamieji namai dengti gontais, skiedromis, seniau buvo dengti nendrėmis, kai kur nendrės išlikę po naujesne danga, gyventojai skundėsi, kad draudikai atsisako drausti tokius pastatus.

Nutarta kartu su kaimo bendruomene ieškoti dialogo su draudėjais, parengti bendrą kreipimąsi draudimo įstaigų asociacijai dėl nestandartinės, individualios prieigos apdraudžiant medinės etnografinės architektūros paveldo vertybes, taip prisidedant prie jų išsaugojimo ateities kartoms.

Gyventojai atkreipė dėmesį, kad skiriasi KVR ir Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenys apie statinius, ir tai kelia papildomas problemas.

Zervynų kaimo autentiškumą puoselėjantys gyventojai suinteresuoti, kad iš jų kaimo būtų iškelti elektros stulpai, o elektros linijos suvestos po žeme. Sutarta, kad KPD kartu su Zervynų kaimo bendruomene kreipsis į ESO dėl šio proceso rengimo Zervynų kaime.

Gyventojams nerimą kelia ant Ūlos upės šlaito stovintis ir griūvantis ūkinis pastatas (srauni Ūla pamažu ardo skardį ir kelia grėsmę pastatui). Vienas iš galimų variantų – pastatą išrinkti ir perkelti į kitą saugią vietą.

Zervynose vėl susitiks gegužę

Kaimo bendruomenės nuomone, Zervynų kaime yra per daug tikrinančių ir kontroliuojančių institucijų – KPD, Dzūkijos nacionalinio parko direkcija, Varėnos rajono savivaldybės administracija.

Lūkestis būtų, kad tai darytų viena institucija. Siūlyta etnoarchitektūrinių kaimų, esančių saugomose teritorijose, adminstravimą paveldotvarkos srityje perduoti Saugomų teritorijų – nacionalinių ir regioninių parkų – direkcijoms.

Zervyniečiai prašė žinovų dažniau apsilankyti jų kaime ir, pamačius, kad ką nors jie daro ne taip, perspėti iškart, o ne tada, kai žmogus jau baigs tvarkytis, bet teks viską išardyti.

Paveldosaugininkai dar kartą priminė, kad gyventojai patys, dar prieš pradėdami tvarkybą ar remontą, kreiptųsi į KPD. Susitikime dalyvavęs Dzūkijos nacionalinio parko Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėjas Giedrius Valentukevičius taip pat pažadėjo dažniau užvažiuoti į Zervynas.

Žinovai susitikimo dalyviams išdalino bendro pobūdžio patarimus, pavyzdžiui, kokiomis tradicinėmis spalvomis dažyti medinius namus Dzūkijoje. Po draugiško, dalykiško pokalbio nutarta kitą susitikimą surengti gegužės mėnesį.

Besiskirstant iš susitikimo, einant Zervynų kaimo gatve, visus nudžiugino būrys turistų iš Japonijos. Jie smalsiai dairėsi po kaimą.

Parengta pagal KPD pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Įkvepiantis pavyzdys: atvertas išlikęs Libertavos dvaro fragmentų grožis
  2. Apžvelgtos paveldo vertybės Aukštaitijos ežerų krašte
  3. Paveldosaugininkų dėmesys Mažosios Lietuvos paveldui – siekiama išsaugoti Norkaičių dvarą
  4. Varėniškiai aptartė paveldo objektų išsaugojimo klausimus
  5. Kokias paslaptis slepia kelių šimtmečių senumo paveikslai?
  6. Laisvės kovų ir istorinės atminties komisijos pirmininkė pritaria P. Cvirkos paminklo nukėlimui
  7. Siūloma pertvarkyti Kultūros paveldo centrą
  8. Naujovės Kauno paveldotvarkos programoje: išskirtinis dėmesys mediniam miesto paveldui
  9. Parodoje pristatomi 9 išskirtiniai kalavijai!
  10. Pažintis su kryždirbio Vinco Svirskio kūryba
  11. Sutvarkytame Paberžės svirne pristatomi Tėvo Stanislovo liturginiai rūbai
  12. Paveldo atradimai: ką slepia Ignacogrado griuvėsiai
  13. Lietuvos istoriją liudijantys piliakalniai bus prižiūrimi akyliau
  14. Kultūros vertybių registrą papildė VDU docento dr. V. Almonaičio surasta Vyžinių senovės gyvenvietė
  15. Valstybinė kultūros paveldo komisija: „Paveldas nyksta greičiau, nei valstybė spėja jį pažinti – bet yra ir gera žinia“

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Policija
Lietuvoje

Policija paskelbė sausio patikras

2026 01 02
Ginkluotė
Lietuvoje

2025 m. krašto apsaugos biudžetas įvykdytas pagal planą

2026 01 02
Šilumos siurblys
Energetika

Nuo sausio – naujas kvietimas šildymo įrenginių keitimui

2026 01 02
Automobiliai
Lietuvoje

Naudotų automobilių rinkoje numatomas kainų augimas

2026 01 02
Naujagimis
Gamta ir žmogus

Metų pradžioje Santaros klinikose pasaulį išvydo 5 naujagimiai

2026 01 02
Siuntos
Gamta ir žmogus

Spustelėjęs šaltis kelia pavojų siuntoms

2026 01 02
Pinigai
Lietuvoje

Atsirado daugiau pasirinkimo galimybių pensijų kaupimo dalyviams

2026 01 02
Žemės sklypai
Lietuvoje

Įsigalioja nauji žemės verčių žemėlapiai

2026 01 02

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • Naivus klausimas apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • Budweiser apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • matas apie V. Sinica. Reikalingi poligonai, reikalinga pagarba

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • J. Nedzveckas. Trispalvės paminėjimas – laisvės ir nelaisvės erdves kartais skiria vos keli žingsniai
  • Policija paskelbė sausio patikras
  • Kokie biurų privalumai bus paklausiausi šiemet?
  • 2025 m. krašto apsaugos biudžetas įvykdytas pagal planą

Kiti Straipsniai

Ponis Naikas

Zoologijos sodas kviečia susipažinti su Šetlando poniais

2026 01 02
Lėktuvas

Kaip nesuklysti perkant lėktuvo bilietus?

2026 01 02
Telefonas

Daugiau nei pusė lietuvių vairuodami griebiasi telefono

2026 01 02
Vaistai

Kompensuojamųjų vaistų kainyne – didesnės galimybės rinktis

2026 01 01
Atšauktas ar nekokybiškas renginys: ką svarbu žinoti?

Atšauktas ar nekokybiškas renginys: ką svarbu žinoti?

2026 01 01
Fejerverkų spalvos: mineralai danguje ir jų pėdsakas aplinkoje

Fejerverkų spalvos: mineralai danguje ir jų pėdsakas aplinkoje

2026 01 01
Abipus Vandenynų fragmentas

Dokumentinis filmas, kurį verta pamatyti

2026 01 01
Gimtoji kalba

Išleistas 2025 metų 12-asis „Gimtosios kalbos“ numeris

2026 01 01
Konservavo Andrius Salys, rest. prot. Nr. 386/22641

Valdovų rūmų parodoje – pusfalkonečio sviedinys

2026 01 01
Kas naujo mokslo, švietimo ir sporto pasaulyje nuo 2026 m. sausio?

Kas naujo mokslo, švietimo ir sporto pasaulyje nuo 2026 m. sausio?

2026 01 01

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • Naivus klausimas apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • Budweiser apie S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją
  • matas apie V. Sinica. Reikalingi poligonai, reikalinga pagarba
  • Rimgaudas apie T. Baranauskas. Antisemitizmo plitimas Lietuvoje
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Regionų forume: pirmumas teikiamas mokyklų išsaugojimui regionuose

Regionų forume: pirmumas teikiamas mokyklų išsaugojimui regionuose

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai