Geopolitiniai postūmiai
Kada pagaliau bus taika, ir mes lengviau atsipūsime? Kada galvosime ne kaip prisiglausti kokioje Ispanijos-Italijos viloje ar špokinyčioje, o pagaliau galėsime ramiai investuoti ir dirbti čia – savo Tėvynėje?
Visi ženklai lyg rodo, kad Rusija pagaliau išsikvepia, o Trampas praregėjo ir kartu su sąjungininkais (par)duos Ukrainai strateginės ginkluotės. JAV Kongresas nutarė toliau remti Ukrainą, o Baltieji rūmai suteikti oro gynybos sistemas – „Patriot“. Galingos oro gynybos sistemos, kurios gyvybiškai svarbios Ukrainai, ją pasieks pirmiau, nei tai buvo sutarta su Šveicarija. Tačiau kada? Ir kiek sistemų?
Kalbama apie 17 baterijų, pačių sistemų gali būti trys. Sistema – tai priešiškų objektų aptikimo, valdymo bei raketų paleidimo kompleksas, kuris gali apsaugoti teritoriją nuo 50 iki 100 kilometrų spinduliu. Kijevo plotas 847 kvadratiniai kilometrai. Kiek tokių sistemų reikia visai Ukrainai, kad apsaugotų savo piliečius ir strateginius objektus? Panašu, jog ne vienos dešimties.
Tačiau šiuo metu ne tiek svarbu kiekis, kiek svarbu pats principas, kuriuo remiantis JAV nutarė apginkluoti Ukrainą, t.y. procesas sprendimų priėmėjų galvose, o jis pozityvus. Vašingtonas iškėlė taip pat ir ultimatumą Kremliui bei davė 50 dienų, kad pagaliau būtų nutraukti karo veiksmai ir pradėtos taikos derybos.
Jei ne – 100 procentų bus padidinti mokesčiai rusišką naftą perkančioms šalims. Būtent tai, JAV prezidento Donaldo Trampo manymu, gali sustabdyti Rusiją.
Jungtinių Valstijų lyderis šiuo klausimu ir toliau klysta, manydamas, jog Putino gaują galima priversti liautis kariauti ir išmokyti bizniauti. Kremliaus degalinės grupuotė supranta ir moka vienintelį biznį – kariauti, griauti ir žudyti. O be to – stabdyti karo Putinui neapsimoka.
Taika Putino aplinkoje ir visoje Rusijoje būtų priimta, kaip imperijos pralaimėjimas, o jos lyderis pakartas arba sušertas pasiutusiems šunimis. Putinas ne savižudis – jis kariaus toliau. Tai diktatorius pademonstravo smogdamas Ukrainos miestams bei Vakarų valstybių įmonėms iškart po Trampo ultimatumo.
Tuo Putinas pareiškė, jog jam nusišvilpt ant visų JAV sąlygų ir ultimatumų, ir Kremlius nekeičia savo pozicijos, kuri reiškia besąlygišką Ukrainos kapituliaciją.
Tad ar taika neįmanoma? Žinoma, įmanoma. Tereiktų tiesioginio JAV pagrūmojimo Maskvai ir perspėjimo „tomahaukais“, kaip kad buvo padaryta Irano atžvilgiu, tuomet Kremlius kaip mat atskubėtų tartis su pasaulio galia numeris vienas. Tačiau Kremlius supranta, kad šiandien to nebus, todėl kelia pagrindinę sąlygą taikos deryboms – tiesioginį Trampo dalyvavimą jose.
Maskva sutinka nutraukti karinius veiksmus, ir dėl taikos sąlygų siekia susitarti ne su Kijevu, o su Vašingtonu. Kitaip tariant, Putinas siūlo Jungtinėms Valstijoms dalyvauti Ukrainos dalybų derybose. Tai reikštų, jog pasaulio galingieji pradeda naują „pasaulio padalijimo epochą.“
Ši naivi Rusijos nevykėlio svajonė neįgyvendinama. Ukrainos padalijimas dalyvaujant JAV signalizuotų, jog Vakarai priima teroristinės šalies primestas naujas žaidimo taisykles, o 21 amžiuje bus pateisinami nauji grobikiški žygiai, pasaulio galingiesiems juos iš anksto aptarus ir pasidalinus svetimas valstybes bei jų teritorijas.
Vakarai taptų Maskvos nusikaltimų bendrininku, pakartodami Ribentropo-Molotovo pakto dvasią. Net neabejojame, jog Vašingtonas tai kuo puikiausiai supranta.
Būtent dėl to Putino gauja ir jos liežuvis Peskovas dviprasmiškai suokia, kad galbūt šį rudenį Kinijoje galimai susitiks Si Dzinpingas, Putinas ir Trampas.
Kremliaus kovinę dvasią stiprina Pekinas ir Pchenjanas, pareiškę apie Rusijos politikos palaikymą, karinę bei ekonominę paramą. Taigi, Kremlius pats savo valia karo nesustabdys.
Jei padėtis, tokia, kokia yra šiandien nesikeis, karas gali užsitęsti. Kad ir keliolika metų. Nenusiminkite, Ukraina tikrai nepralaimės. Atvirkščiai. Šalis veikiausiai taps užsigrūdinusia, kaip Izraelis, bus įgali kontroliuoti ir apginti savo oro erdvę. Galbūt, po kelerių metų, Ukrainoje bus sukurtas „geležinis skydas“ dangui virš miestų apsaugoti.
Rusija Ukrainoje įklimpo ilgam, panašiai, kaip Afganistane.
Taigi, tiek Ukraina, tiek mes, gyvenantys šalia valstybės – teroristės, turime mokytis iš Izraelio, kuris dešimtmečiais kovoja su Hezbollah, Hamas, kitomis teroristinėmis organizacijomis. Turime ruoštis laiku ir ramiai atremti teroristinius išpuolius, o ne laikytis vaikiško „nekelkim panikos“ algoritmo.
Tektoninius lūžius gali paskatinti ir netikėtai tikėtas Kinijos ir Taivano karinis konfliktas, kurį analitikai numato 2027 metais. Prognozuojama, jog į konfliktą įsitraukus JAV, Rusijai atsiriš rankos veikti Europoje.
Mūsų matymu šios pesimistinės prognozės neišsipildys, nes nusilpusi Rusija nesugebės atidaryti antro fronto vakarų kryptimi.
Kremlius kuo puikiausiai supranta, jog permetus net ir nedidelę karinio kontingento dalį iš fronto linijos, ukrainiečiai kaip mat tuo pasinaudos, ir fronto linija subyrės. Tuomet driskiams tektų ne organizuotai trauktis, o paniškai bėgti rytų kryptimi.
Todėl, matydami atskiras detales, piktindamiesi dėl to, kad Amerika neduoda Ukrainai ginklų tiek, kiek reikia, privalome pakilti aukščiau atskirų mozaikos elementų ir matyti visą geopolitinį paveikslą. Taip, Jungtinės Valstijos turi daugiau nei 1 000 „Patriot“ sistemų ir galėtų apsaugoti Ukrainos miestus.
Europa turi apie 100 ir pati siekia sustiprinti oro gynybą. Tačiau Vašingtonui įsitraukus į karą Ukrainoje, tuo pasinaudotų Kinija ir galimai smogtų Taivanui.
Dviejuose kariniuose konfliktuose įklimpusi JAV kur kas didesnis pavojus, nei stipri, Ukrainą remianti sąjungininkė. Mums būtų pati didžiausia nauda matyti sutriuškintą, Taivano kariniame konflikte pralaimėjusią ir kapituliavusią Kiniją. Tai reikštų ir Rusijos pabaigą.
Prognozuojant Rusijos perspektyvą, matytume ją ritantis į smegduobę, kartu su senstančiu, kvankančiu Putinu ir tokia pat jo gauja, beviltiškai primenančią Brežnevo laikų komunistines mumijas.
Putino palikimas Rusijai greičiausiai ir liks šis beprasmis, finale pralaimėtas karas. Beje, Putinas, siekdamas sunaikinti ir demilitarizuoti Ukrainą, iš tiesų ją sustiprino, suvienijo ir militarizavo.
Jei karo pradžioje Ukrainos kariuomenėje buvo keliasdešimt tūkstančių nepatyrusių karių, kuriuos masiškai rėmė piliečiai, dalyvaujantys teritorinėje gynyboje, tai šiandien šalis turi gerai apmokytą milijoninę kariuomenę.
Ukrainos kariai moka ne tik stabdyti ir naikinti priešą, tačiau jau naudoja pažangiausias NATO technologijas, kuria modernią savo ginkluotę.
Ukraina šiandien turi neprilygstamą, tikruose mūšiuose užgrūdintą, galingiausią kariuomenę Europoje.
Lūžio taškai
Skelbiama, jog JAV Senate parengtas įstatymo projektas, pagal kurį siūlomas 500 proc. muitų dydis šalims, prekiaujančioms su Rusija. Tačiau kol kas kalbama apie realistinį planą – 100 proc. muitų mokesčių tarifą Rusijai ir antrinės sankcijas šalies teroristės prekybos partneriams.
JAV prezidentas Donaldas Trampas įvardino 17 „Patriot“ baterijų, kurias artimiausiu metu gaus Ukraina. Tuo tarpu Kijevui šiandien reikia mažiausiai 25 baterijų tam, kad patenkintų minimalius gynybos poreikius.
Be šių oro gynybos sistemų Ukrainai labai reikia bepiločių orlaivių perėmėjų, galinčių skristi iki 500 kilometrų per valandą greičiu, mat rusai vis dažniau naudoja naujos kartos bepiločius orlaivius su reaktyviniais varikliais.
„Vakarų politikų pareiškimai šia tema yra visiška nesąmonė“, – išvebleno neišsiblaivantis Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Medvedevas.
„Mes turime atitinkamai veikti. Atsakyti visiškai. O prireikus – suduoti prevencinius smūgius“, – pridūrė Mitia baigdamas savo baltosios karštinės kliedesį.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas atliko Kremliaus pavedimą, viešai pareikšdamas, jog konfliktas Ukrainoje gali būti išspręstas tik tuo atveju, jei bus pasiektas Rusijos ir Jungtinių Valstijų susitarimas. Kaip jau minėjome, Putinas neriasi iš kailio, kad kartu su JAV pradėtų naujųjų laikų „pasaulio perdalijimą“.
Taivano sostinėje Taipėjuje vyko vienos didžiausių kada nors vykusių civilinės gynybos pratybų prieš galimą Kinijos invaziją. Daugiau nei 2,5 milijono gyventojų turinčiame didmiestyje skambėjo oro pavojaus sirenos, žmonės skubėjo į slėptuves, buvo sustabdytas eismas. Mieste vyko masinės evakuacijos pratybos ir masinių nelaimių repeticijos.
Šiemet Taipėjaus „Miesto atsparumo“ pratybos buvo išplėstos visoje saloje ir tęsėsi tris dienas. Kiekvieną pratybų dieną keliuose Taivano miestuose kas pusvalandį kaukė oro pavojaus sirenos. Nustatytose teritorijose gyventojai turėjo slėptis patalpose, priešingu atveju rizikavo gauti baudą, o parduotuvės ir restoranai privalėjo sustabdyti savo veiklą.
Tokiomis pratybomis Taivanas stengiasi paruošti savo miestus galimiems išpuoliams ir didinti gyventojų gynybinį sąmoningumą.
Nebekomentuosime, kas laukia tų, kurie būna nepasiruošę.
Mūšio linija
Pranešama, jog šią naktį ukrainiečių dronai atakavo Maskvą ir visą Maskvos regioną, kilo daug gaisrų. Nukritus nuolaužoms užsidegė automobiliai, buvo apgadinti gyvenamieji daugiaaukščiai pastatai. Sustabdyta Maskvos oro uostų veikla. Prieš porą dienų ukrainiečiai sėkmingai atakavo Voronežo, Lipecko ir Briansko regionuose esančius strateginius Rusijos objektus, gamyklas bei logistinius mazgus.

Tuo tarpu Rusija šiąnakt į Ukrainą paleido daugiau kaip 300 bepiločių orlaivių ir daugiau kaip 30 raketų. Nukentėjo 10 regionų, praneša Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Panašu, jog Maskva naudoja netikėtumo taktiką, kaitaliodama taikinius, smogdama išsklaidytus smūgius daugeliui regionų arba koncentruotai atakuodama Kijevą ar Lvovą.
Nors naktimis nemiega Ukrainos miestų gyventojai, nemiega ir didžiųjų Rusijos miestų čiabuviai. Ir Maskvoje kaukia sirenos, krinta nuolaužos, dega daugiabučiai ir automobiliai.
Ir kuo toliau, tuo Rusija liepsnos smarkiau.
Itin dėkojame nuolatiniam rėmėjui Panevėžyje, Aludarių gildijai, Tube TC, Medijų rėmimo fondui, poniai Salvijai M. bei visiems jums už palaikymą ir supratimą.
Nuoseklus Aurimo ir Mindaugo straipsnis. Dėkoju.