Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas darbo vizitą Airijoje, susitiko su šios šalies Ministru Pirmininku Michaelu Martinu. Susitikimo metu aptarti svarbiausi dvišalių santykių klausimai, tarptautinė padėtis ir bendri darbai Trejeto formatu rengiantis pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai.
„Tikiuosi gilaus ir, svarbiausia, rezultatyvaus bendradarbiavimo su Airija“, – sakė Prezidentas, pasidžiaugęs pradėtomis dvišalėmis konsultacijomis prieš Airijos pirmininkavimą ES Tarybai 2026 m. antrąjį, o Lietuvos – 2027 m. pirmąjį pusmetį.
Saugumo stiprinimas
Šalies vadovas pabrėžė, kad Lietuvos pirmininkavimo prioritetai apims saugumo ir gynybos stiprinimą euroatlantinėje erdvėje, paramą ES plėtrai, konkurencingumo ir ekonominio atsparumo užtikrinimą, socialinio saugumo didinimą ir vidaus saugumo stiprinimą taikant nelegalios migracijos kontrolę, efektyvesnę išorės sienų apsaugą bei kovojant su dezinformacija ir puoselėjant bendrą Europos istorinę atmintį. Visi šie prioritetai turėtų būti atspindėti ir naujoje ES daugiametėje finansinėje programoje.
„Šiandien noriu išreikšti dėkingumą Airijai už principingą poziciją dėl Rusijos brutalaus karo prieš Ukrainą. Visiškai aišku, kad Rusija gali būti tik priversta priimti taiką. Todėl turime ir toliau teikti Ukrainai visapusę, pakankamą, ilgalaikę karinę paramą“, – sakė šalies vadovas, pabrėžęs, kad Lietuva kasmet karinei pagalbai Ukrainai skiria po 0,25 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Prezidentas atskirai padėkojo Airijai už prisijungimą prie Lietuvos iniciatyvos Ukrainos mokyklose statyti slėptuves nuo bombų. „Mes taip pat turime pradėti naudoti įšaldytą Rusijos turtą, kad kompensuotume Ukrainos patirtą žalą ir atstatytume šalį“, – sakė šalies vadovas, pasisakęs už 18-ojo sankcijų paketo Rusijai priėmimą, taip pat Ukrainos narystę ES jau 2030 m.
Pasak Prezidento, ES įgyvendinamas energetikos transformacijos planas „REPowerEU“ turi atvesti prie laipsniško Rusijos dujų importo atsisakymo visose ES valstybėse narėse. Lietuva gali padėti Airijai, siekiančiai plėtoti suskystintų gamtinių dujų infrastruktūrą.
Šalies vadovas taip pat pabrėžė, kad Lietuva yra pasirengusi bendradarbiauti su Airija šiai įgyvendinant naują Šiaurės ir Baltijos šalių strategiją. Lietuvą ypač domina galimybės pritraukti dar daugiau Airijos investicijų ir plėtoti ryšius šiuolaikinių technologijų, ypač lazerių, finansinių technologijų ir gyvybės mokslų, srityje.
Prezidentas pakvietė Airijos įmones dalyvauti tarptautinėje konferencijoje „Life Sciences Baltic 2025“, kuri vyks Vilniuje šių metų rugsėjo 17–18 dienomis.
Penktadienį taip pat numatytas šalies vadovo susitikimas su Airijos Ministro Pirmininko pavaduotoju (Tánaiste), užsienio reikalų ir prekybos bei gynybos ministru Simonu Harisu.
Parengta pagal Prezidento kanceliarijos pranešimą