Parduotuvėse atsiskaitant grynaisiais pinigais, nuo gegužės 1-osios bus apvalinama pirkinių krepšelio suma, kad pirkėjams mokant už prekes, o pardavėjams atiduodant grąžą, nereikėtų naudoti 1 ir 2 centų monetų. Prekybos tinklas „Maxima“ primena, kad pagal įsigaliojantį įstatymą, atskirų prekių kainos nebus apvalinamos, o naujoji tvarka taikoma tik atsiskaitant grynaisiais pinigais.
Lietuvos banko inicijuotas Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo įstatymas pernai pavasarį priimtas siekiant sumažinti 1 ir 2 centų monetų kiekį grynųjų pinigų apyvartoje. Lietuvos banko duomenimis, šios smulkios monetos nėra patogi bei tvari atsiskaitymo priemonė nes dažniausiai yra panaudojamos vieną kartą, o vėliau pametamos – kasmet žmonės pameta 50 tonų 1 ir 2 ct monetų, kurių vertė sudaro apie 300 tūkst. eurų.
Parduotuvėse sumas apvalins kasos aparatai
„Įstatymo įgyvendinimui intensyviai ruošėmės nuo metų pradžios – pritaikėme kasos aparatus. Pirkinių krepšelio sumą kasos aparatai suapvalins automatiškai, pirkėjai tai matys ir kasos ekrane, ir kvite. Taip pat apmokėme darbuotojus, o pirkėjams prie kasų parengėme vizualinę informacinę medžiagą, kad būtų aiškiau, kaip vykdomas apvalinimas“, – sako Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių direktorė.
Pagal įsigaliojusį įstatymą, atsiskaitant grynaisiais pinigais, jeigu pirkinių krepšelio suma yra mažesnė nei 5 centai, ji neapvalinama. O, jeigu bendra pirkinių krepšelio suma yra didesnė nei 5 centai ir baigiasi 1 arba 2 centais, ji apvalinama į mažesnę pusę iki 0, pavyzdžiui, vietoje 10,02 eurų, reikės mokėti 10,00 eurų. Kai suma baigiasi 3 ir 4 centais, ji suapvalinama iki 5 centų į didesnę pusę, o suma besibaigianti 6 ir 7 centais, suapvalinama iki 5 centų į mažesnę pusę.
Pavyzdžiui, jeigu pirkinių krepšelio suma siekia 10,04 eurų arba 10,06 eurų, mokėtina suma bus suapvalinta iki 10,05 eurų. Į didesnę pusę iki 10 apvalinama pirkinių suma, kuri baigiasi 8 ir 9 centais, tad 10,08 eurų siekianti krepšelio suma privalės būti suapvalinta iki 10,10 eurų. Lietuvos banko teigimu, tokia apvalinimo tvarka yra vienodai teisinga tiek pirkėjams, tiek pardavėjams.
Svarbus priminimas pirkėjams
„Pirkėjams norime priminti, kad parduotuvių lentynose esančių atskirų prekių kainos nebus apvalinamos – jos nustatomos tiksliai iki cento ir naujoji tvarka tam neturės jokios įtakos. Tik bendra pirkinių krepšelio suma apvalinama 1 arba 2 centais. Taip pat primename, kad apvalinimas taikomas tik atsiskaitant grynaisiais pinigais“, – kalba I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Pradėjus apvalinti atsiskaitymus grynaisiais pinigais, gyventojams nėra būtinybės skubėti atsikratyti 1 ir 2 centų monetomis nes jos liks teisėta atsiskaitymo priemone – pirkėjai galės jomis sumokėti už prekes net ir suapvalinus pirkinių krepšelio sumą.
„Galime nuraminti pirkėjus, kad 1 ir 2 centų monetas priimsime“, – teigia prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių direktorė, ragindama pirkėjus drąsiai kreiptis į parduotuvių darbuotojus, kilus klausimams dėl naujosios centų apvalinimo tvarkos
Prekybos tinklas „Iki“ jau pasiruošė naujajai tvarkai
Pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, tinklas testuoja skirtingas situacijas, kai atsiskaitoma grynaisiais, kad nuo pat gegužės 1-osios ryto perėjimas būtų kuo sklandesnis pirkėjams.
„Viskas vyks automatiškai, griežtai laikantis teisės aktų nustatytos tvarkos. Sistema pati pritaikys apvalinimo taisykles, todėl nei pirkėjui, nei kasininkui nereikės sukti galvos dėl skaičiavimų ir interpretuoti, kaip turėtų atrodyti galutinė suma“, – sako G. Kitovė.
Pokyčiams teigia pasiruošę ir kiti šalies prekybos centrai.
Parengta pagal „Maximos“ ir „Iki“ pranešimus
Viskas daroma, kad jūs nustotumėte naudoti grynus pinigus ir tai karo akivaizdoje, kai net skandinavijos šalys, skatina naudoti kuo daugiau grynūjų pinigų ir turėti rezerva grynais juodai dienai.
Tai, manau, tik rodo, kad kominternas ir kremlius sėkmingai bendradarbiauja.