Vasario 6–9 d. Paryžiuje vyksta pirmoji Baltijos šalių kino šventė „CinéBaltique“. Tai – praėjusiais metais sėkmingai įgyvendinto Lietuvos pristatymo Prancūzijoje ir Baltijos šalių kino švenčių, rengiamų tokiuose kultūros centruose kaip Niujorkas, Londonas ir Berlynas, tęsinys.
Paryžiaus kino teatre „L‘Arlequin“ bus parodyta daugiau nei dvidešimt išskirtinių Baltijos šalių vaidybinių, dokumentinių ir animacinių filmų. Kiekvienoje peržiūroje dalyvaus filmų kūrybinių komandų atstovai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, kurie pristatys savo darbus ir dalyvaus pokalbiuose su auditorija.
Lietuvą „CinéBaltique“ pristatys aštuoni filmai. Šventę atidarys Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“, o apie filmą atvyks papasakoti pati filmo režisierė. Tuo tarpu Lauryno Bareišos filmo „Sesės“ peržiūroje dalyvaus viena iš pagrindinių jo aktorių Gelminė Glemžaitė.
Abu filmai 2024 m. vasarą pelnė svarbiausius apdovanojimus garbingoje Lokarno kino šventėje. „Akiplėša“, apkeliavusi dešimtis švenčių visame pasaulyje, taip pat buvo nominuota Europos kino apdovanojimuose.
Trumpametražių filmų programose bus pristatytas Ievos Šakalytės „Spa“, pasakojantis apie keturias nepažįstamas moteris, atsitiktinai susitikusias SPA, Arno Balčiūno „Hablo dėsnis“, kurio centre – nebylus jaunuolis, pakviestas dirbti statybų aikštelėje, Vytauto Katkaus „Uogos“ apie tėvo ir sūnaus laiką kartu, karštą vasaros dieną sode skinant vyšnias, ir Eglės Razumaitės „Ootidė“, nukelianti į stovyklą, kurią dėl mįslingos priežasties palieka viena iš merginų.
Animacinių filmų mėgėjai galės susipažinti su Eglės Davidavičės trumpametražiu darbu „Ta, kuri žino“ apie drovią paauglę, kuri plaukimo treniruotės metu iš naujo pažįsta savo kūną, bei Igno Meilūno filmu „Kanopos ir pačiūžos“ apie dviejų draugų nuotykius ant užšalusio ežero.
Šventės repertuare Latviją pristatys ilgametražiai filmai „The Exalted“ (rež. Juris Kursietis) ir 1967 metų klasika „Quatre Chemises Blanches“ (rež. Rolands Kalnins) bei trumpametražiai filmai „Resistance is Futile“ (rež. Armands Začs), „North Pole“ (rež. Roberts Vanags), „Ksenia“ (rež. Renāte Saulīte), „Kafka in Love“ (rež. Zane Oborenko), „In the End“ (rež. Linda Stūre) ir „Freeride in C“ (rež. Edmunds Jansons).
Estijos repertuaro dalį sudaro ilgametražiai filmai „Smoke, Sauna, Sisterhood“ (rež. Anna Hints) ir „Lioness“ (rež. Liina Triškina-Vanhatalo).
Tarp trumpametražių filmų – bendros Estijos ir Lietuvos (prod. Agnė Adomėnė, „Art Shot“) gamybos animacinis darbas „On Weary Wings Go By“ (rež. Anu-Laura Tuttelberg), taip pat „The Weight of Light“ (rež. Anna Hints), „Sierra“ (rež. Sander Joon), „Poppy Flowers“ (rež. Evridiki Papaiakovou), „Miisufy“ (rež. Liisi Grünberg), „Dog-Apartment“ (rež. Priit Tender) ir „Sauna Day“ (rež. Anna Hints).
Baltijos šalių kino šventė Paryžiuje pratęsia sėkmingą kino renginių ciklą šalyje. Praėjusį rudenį Lietuvos kino centras kartu su partneriais pristatė didžiausią savo renginį Lietuvos pristatymo Prancūzijoje metu – dokumentinio kino režisieriaus Audriaus Stonio darbų retrospektyvą Pompidou centre.
Jo metu buvo galima pamatyti dvidešimt režisieriaus filmų: nuo trumpametražio „Atverti duris ateinančiam“ (1989 m.) iki Prancūzijoje pirmą kartą parodyto „Laiko tiltai“ (2018 m.).
Baltijos šalių kino šventę „CinéBaltique“ Paryžiuje rengia Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras ir Estijos kino institutas kartu su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ambasadomis.
Šventės svetainė: čia