Jau visai greitai galėsime naudotis supaprastinto būsto paskolų refinansavimo galimybėmis. Ką tai reiškia būsto paskolos turėtojams, komentuoja „Luminor“ banko Mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius.
Refinansavimas – tai naujos paskolos paėmimas ir jos panaudojimas senai paskolai ar kelioms paskoloms padengti. Šis sprendimą dažniausiai pasirenkame siekdami sumažinti finansinę naštą, tai yra, siekdami sumažinti mėnesines įmokas. Tačiau, anot E. Jurevičiaus, iki šiol refinansavimo eiga bei administracinės išlaidos atbaidydavo daugelį būsto paskolų turėtojų.
Išnyks nemažai refinansavimo trukdžių
Naujasis Seimo priimtas įstatymas supaprastins refinansavimo procesą, dėl to sutaupysime ne tik pinigų, bet ir laiko, teigia žinovas.
„Iki šiol refinansavimas būdavo kompleksiškesnis: paskolų mokėtojai turėdavo ne tik kreiptis į abu paskolos davėjus (esamą ir būsimą), bet ir apmokėti išlaidas, susijusias su nauju nekilnojamojo turto vertinimu, gauti pažymas apie paskolos likutį bei sumokėti išankstinio paskolos grąžinimo mokestį. Visa tai reikšdavo išlaidas, kurios perkopdavo ir 1000 eurų (refinansuojant 100 tūkst. eurų paskolą)“, – teigia E. Jurevičius.
Nuo vasario 1 d. procesas taps gerokai paprastesnis: užteks kreiptis į naująjį paskolos davėją, o jis pats pasirūpins didžiąja dalimi procedūrų. Pavyzdžiui, nebereikės atlikti įkeičiamo nekilnojamojo turto vertinimo, o jei visgi jo prireiks, naujasis paskolos davėjas padengs šias išlaidas.
„Taip pat nebereikės patiems kreiptis ir į pirmąjį paskolos davėją, kai norėsite gauti pažymas apie paskolos likutį arba sutikimą refinansuoti paskolą. Be to, nei pradinis, nei naujasis paskolos davėjas už refinansavimą negalės taikyti jokių papildomų mokesčių“, – sako pašnekovas.
E. Jurevičiaus pastebi, kad šis įstatymas greičiausiai prisidės ir prie didesnės konkurencijos tarp paskolos davėjų. Pradinis būsto paskolos teikėjas, žinodamas, kad klientas gali paprastai refinansuoti savo būsto paskolą pas konkurentus, bus labiau suinteresuotas jį išlaikyti. Taip klientai galės siekti palankesnių būsto paskolos sąlygų savo pačių iniciatyva, net ir nekeisdami paskolos davėjo.
Tam tikri apribojimai lieka
Vis dėlto, nors refinansavimas ir lengvėja, tam tikri ribojimai išlieka. Pavyzdžiui, supaprastintu būsto paskolų refinansavimu bus galima pasinaudoti ne dažniau nei kas 2 metus, sako žinovas.
„Be to, refinansavimo atveju paskolos gavėjas turi atitikti ir Lietuvos banko patvirtintus atsakingo skolinimo nuostatus, taip pat reikia gauti tvarias pajamas, o būsto paskolos įmokos po refinansavimo negali sudaryti daugiau nei 40 proc. kliento mėnesinių pajamų“, – pažymi E. Jurevičius.
Anot žinovo, supaprastinus bei atpiginus refinansavimo procesą, ateityje vartotojai galės ne tik sumažinti savo būsto paskolos kaštus, bet ir efektyviau planuoti asmeninį biudžetą. Tai suteiks galimybę gyventi ramiau, žinant, kad gauta būsto paskola – geriausiomis įmanomomis sąlygomis.