Sausio 25 d. 13 val. Maironio lietuvių literatūros muziejuje, susirinks ukrainiečiai, baigę lietuvių kalbos kursus VDU.
Nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pasitraukę Ukrainos pabėgėliai intensyviai mokosi lietuvių kalbos, siekdami integruotis į lietuvių bendruomenę ir visuomeninį gyvenimą.
Net 240 ukrainiečių dalyvauja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) įgyvendinamame projekte „Lietuvių kalbos mokymai nuo Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą pasitraukusiems Ukrainos pabėgėliams“.
Projektas finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.
80 besimokančiųjų jau baigė Lietuvių kalbos A1 arba A2 kursus ir sausio 25 d. 13 val. susirinks į šventinį uždarymo renginį Maironio lietuvių literatūros muziejuje. Renginio metu bus įteikti kursų baigimo pažymėjimai ir dalyvaujama muziejaus rengiamose ekskursijose.
Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Humanitarinių mokslų fakultete studijavę ukrainiečiai dalyvavo mokymuose „Lietuvių kalba ir visuomenė: kalba, kultūra, istorija ir žmogaus teisės“ ir ne tik mokėsi lietuvių kalbos, bet ir klausė sociokultūrinių paskaitų apie Lietuvos istoriją.
Taip pat apie lietuvių diasporą, valstybines ir krikščioniškas šventes, papročius, kultūrą, žmogaus teises ir jų įgyvendinimą Lietuvoje, taip pat dalyvavo teminėse išvykose.
Kursų vadovė doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė teigia, kad kalbos mokymosi neįmanoma atsieti nuo visuomeninio, kultūrinio, istorinio konteksto. Jo pažinimas atrakina duris į gilesnį šalies supratimą, įsitraukimą ir ryšį su vietos bendruomene.
„Bendraudami su besimokančiaisiais matome, kad Lietuva jau yra tapusi jų antraisiais namais, todėl noras išmokti lietuvių kalbą yra susijęs ne tik su pragmatiniais tikslais, bet ir su siekiu kurti bendrystę su Lietuvos žmonėmis.
Taip pat dalyvauti visuomenės gyvenime ir gerai jaustis mūsų šalyje“, – teigia L. Kamandulytė-Merfeldienė, ir prisimena vienos iš besimokančiųjų pasakymą, jog kalba – tai laisvė.
„Iš tiesų gebėjimas susikalbėti lietuviškai leidžia jaustis stipriau, drąsiau, atsikratyti svetimumo jausmo. Tai laisvė dalintis savo mintimis su kitais. Todėl tikime, kad šie kursai ne tik padeda ruoštis valstybinės kalbos egzaminui, bet ir stiprina mūsų visų bendruomenę“.
Šiuo metu VDU vykstančiuose mokymuose rengiamos ne tik tradicinės lietuvių kalbos paskaitos, bet ir mokymai. Jie skirti šeimoms su vaikais, rankdarbių užsiėmimai, per kuriuos mokomasi lietuvių kalbos.
Bendradarbiaujant su Šilainių biblioteka, joje įkurtoje Įdomiosios kulinarijos studijoje rengiamas Kulinarijos klubas. Klube dalyviai kartu su universiteto lietuvių kalbos dėstytojais gamina lietuviškus ir ukrainietiškus patiekalus kalbėdamiesi lietuviškai.
Lietuvių kalbos mokymosi ir kultūros pažinimo veiklos vyksta ir universiteto partneriniuose muziejuose – Maironio lietuvių literatūros muziejuje ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.