Lietuvos nacionalinio muziejaus sumanymu tarptautinės parodos „Kijevo Rusia. Pradžia“ lankytojai turi galimybę prisidėti prie prasmingos akcijos. Vienas euras nuo kiekvieno parduoto bilieto bus skiriamas eksponatus parodai skolinusiems Ukrainos muziejams. Šis sumanymas primena apie būtinybę remti Ukrainos kultūros institucijas šiuo sudėtingu laikotarpiu.
Prie šio sumanymo lankytojai prisidės tiesiog lankydamiesi parodoje – vienas euras nuo kiekvieno bilieto bus skiriamas Ukrainos muziejams, kurie pateikė eksponatus parodai. Tai Nacionalinis Ukrainos istorijos muziejus, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Archeologijos institutas, Lvivo istorijos muziejus ir Zaporižios srities kraštotyros muziejus.
Šie muziejai parodai paskolino dalelę Ukrainos muziejų aukso fondo. Vien iš Ukrainos muziejų į parodą atgabenta daugiau nei 300 eksponatų, kurių bendra vertė viršija 10 milijonų eurų. Lietuvoje tokios svarbos eksponatai tokia apimtimi rodomi pirmą kartą. Jie pristato prabanga alsavusios Kijevo Rusios paveldą ir leis pristatyti beveik tris šimtus metų apimančią šios ankstyvųjų viduramžių valstybės kūrimosi ir klestėjimo istoriją.
„Šis sumanymas tęsia praėjusiais metais vykdytą akciją „Ukrainos kultūra neturi kuo gintis“, kuri atkreipė dėmesį į būtinybę saugoti naikinamą kultūros paveldą. Šiuo metu, kai mūsų paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“ kviečia pažinti regiono istoriją, mes ir toliau siekiame palaikyti Ukrainos muziejus – tai žingsnis, prisidedantis prie kultūros išsaugojimo, kai ji susiduria su grėsmėmis.
Ši akcija yra svarbi ir dėl simbolinės reikšmės, kaip būdas parodyti solidarumą ir palaikymą. Kiekvienas lankytojas įsitraukia į sumanymą, kuris padeda išsaugoti Ukrainos kultūros paveldą tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis“, – teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė.
Už pernai vykdytos akcijos metu paaukotus pinigus nupirkta ir Ukrainos muziejams perduota beveik 200 vnt. restauravimo medžiagų ir įrangos.
„Darbai toliau tęsiami, gauta įranga ir medžiagos suteikia galimybę ukrainiečiams restauratoriams ir toliau tęsti Ukrainos kultūros paveldo išsaugojimo darbus. Per praėjusius metus buvo restauruota daugiau nei 300 muziejinių vertybių.
Stiprinant bendradarbiavimą Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centre vyko ir dviejų savaičių stažuotė Ukrainos žinovams, jie lankėsi muziejuose, restauravimo užsiėmimuose ir keitėsi žiniomis su Lietuvos kolegomis, plėtodami kultūrinius bei profesinius ryšius“, – džiaugiasi rezultatais R. Kačkutė.
LNM Istorijų namuose veikianti tarptautinė paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“ skirta šios ankstyvųjų viduramžių Rytų Europos valstybės, kurią dabartinė Ukraina laiko savo ištakomis, istorijai. Tai daugiakultūris IX–XIII amžiuje gyvavęs darinys, radęsis dėl poreikio prekiauti ir formavęsis veikiant stipriai Skandinavijos vikingų, stepių klajoklių ir Bizantijos įtakai.
Į Lietuvą atkeliavęs Ukrainos muziejų aukso fondas leidžia pristatyti beveik tris šimtus metų apimančią Kijevo Rusios kūrimosi ir klestėjimo istoriją. Taip pat įsitvirtinusį šio regiono istorijos įsivaizdavimą keičiančias temas: išorinių jėgų (skandinavų, baltų, finų) ir vidinių jėgų (slavų) paveiktą kilmės istoriją.
Taip pat sąsajas su Skandinavija ir vikinginę valdymo papročiu. Taip pat ąsajas su dabartinių Baltijos šalių žemėmis, žlugimą ir papročių tąsos atgarsius Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.
Parodos pasakojimas atskleidžia turtingą daugiakultūrės Kijevo Rusios istoriją. O svarbiausia – atsako į klausimą, kas įkūrė Kijevo Rusios valstybę ir tęsė jos tradiciją šiai suirus.
Paroda veiks iki 2025 metų kovo 30 dienos Istorijų namuose, T. Kosciuškos g. 3, Vilniuje.
Parodą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.