2025-aisiais daugelis mūsų ieškos būdų, kaip padaryti namus jaukesnius, ir ypatingą dėmesį skirs gerai psichologinei savijautai. Tai turės įtakos ir sprendimams, renkantis baldus bei interjero detales – atidžiau rinksimės jų formas, spalvas, funkcijas ir namuose ieškosime sąsajų su gamta.
„Gyvename nuolatinėje kaitoje. Kartais pokyčiai būna didesni, kartais – mažesni, ir kiekvieno žmogaus – unikalūs. Tačiau vienas dalykas mus vienija – visi turime namus, kuriuose gera būti, bendrauti ir leisti laiką vienumoje, dirbti, ilsėtis ir tobulėti.
Paklausti, kaip įsivaizduoja savo idealius namus, net 44 proc. Lietuvos gyventojų, dalyvavusių tyrime „Gyvenimas namuose“, teigia, kad visų pirma tai turėtų būti užuovėja nuo išorinio pasaulio šurmulio, vieta, kurioje galima atsipalaiduoti ir ilsėtis. Daugiau nei trečdaliui apklaustųjų tai padeda palaikyti gerą psichologinę savijautą.
O šiais metais būtent ji bus visų interjero tendencijų centre. Tai reiškia, kad daugiau dėmesio bus skiriama atpalaiduojančiai aplinkai, žemės atspalviams, aptakioms formoms, natūralioms medžiagoms ir sprendimams, leidžiantiems mėgautis švariais bei tvarkingais namais“, – sako IKEA Interjero dizaino skyriaus vadovė Morta Bučinskienė.
Atpalaiduojanti aplinka
Pasak interjero dizainerės, svarbiausia šių metų tendencija bus kurti jaukias ir atpalaiduojančias erdves, neaukojant stiliaus. Itin populiarūs bus patogūs, neįpareigojančio dizaino baldai ir papildomo komforto suteikianti tekstilė: užtiesalai, pagalvėlės ir pan. Ji taip pat priduria, kad į madą grįš didelių matmenų sofos ir gilios kėdės užapvalintais kampais, derančios tiek moderniame, tiek tradiciniame interjere.
„Poilsiui skirta erdvė namuose neturėtų daug kainuoti. Norint išlaikyti vientisą interjero stilių, galima apsieiti ir be papildomų pirkinių. Užuot ieškoję naujų baldų, pagalvokite, kas iš jau turimų gali atlikti poilsio kampelio vaidmenį: pavyzdžiui, sofa ar fotelis su kojų kėdute ir staliuku. Reikės tik daugiau pagalvėlių ar jaukaus užtiesalo ir galėsite mėgautis laiku sau, atsivertę knygą ar įsijungę naują filmą“, – sako M. Bučinskienė.
Žemės atspalviai ir pastelės
Interjero dizainerė teigia, kad šiais metais, kaip ir pernai, neutralių spalvų baldai bus derinami su žemės tonais: prigesinta mėlyna, žalia ir kitais pasteliniais atspalviais. Prabangos jausmą namuose padės sukurti tamsinta mediena, o daugiau gelmės ir dar didesnį įspūdį – išskirtinių raštų tapetai, medinės panelės bei dekoratyvinio tinko apdaila. Jei mėgstate drąsius sprendimus, galite eksperimentuoti, derindami skirtingų raštų ir oranžinių ar rausvų atspalvių tekstilę, kurią panorėjus galima atnaujinti kad ir kas sezoną.
„Dar viena šių metų tendencija – neįprastų formų, išskirtinio dizaino daiktai, pripildantys namus gyvumo. Geometriniais raštais išmarginta tekstilė ir ryškūs įvairių spalvų potėpiai sukurs tikrą šventę akims, tačiau dėl pusiausvyros juos siūloma derinti su organinėmis formomis, ramiomis spalvomis ir natūraliais akcentais“, – sako M. Bučinskienė.
Biofilinis dizainas
Žodis „biofilinis“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia meilę gyvenimui ir viskam, kas gyva. Daugelio žmonių meilė gamtai yra intuityvi, tad ryšys su ja padeda atsipalaiduoti ir namuose jaustis saviems, o tai savo ruožtu daro teigiamą poveikį fizinei ir psichologinei savijautai.
Interjero dizainerė paaiškina, kad 29 proc. Lietuvos gyventojų, dalyvavusių tyrime „Gyvenimas namuose“, ryšį su gamta įvardija kaip vieną iš svarbiausių veiksnių, leidžiančių jausti pasitenkinimą ir ramybę. Norėdami įsileisti daugiau gamtos į namus, galima pasitelkti vazoninius augalus arba buvimą gamtoje primenančias spalvas, jai būdingus raštus, formas, medžiagas, garsus ir apšvietimą.
Ieškant daiktų ir medžiagų, kuriomis galima atspindėti gamtą namuose, verta apsvarstyti medinius ir iš rotango pintus baldus. Jie patogūs ir gražiai atrodo, be to, yra nesenstančio dizaino. Panaši tendencija galioja ir kalbant apie virtuvės baldus – medžio tekstūra ir raštai bus itin populiarūs.
Pasak interjero dizainerės, 2025 metais senuosius virtuvių fasadus keis amžinai madingi mediniai. Tik svarbu atminti, kad moderniame interjere juos reikėtų derinti su minimalizmu.
Tamsios spalvos virtuvėje
M. Bučinskienės teigimu, 2025-aisiais į madą taip pat grįš ryškios, sodrios spalvos ir chromuoti paviršiai: „Virtuvėse, kaip ir poilsiui skirtose namų erdvėse, vyraus švarios linijos ir funkcionalumas. Svarbia virtuvės dizaino dalimi taps paslėpti daiktų laikymo sprendimai, leidžiantys lengviau palaikyti tvarką.“
Ji sako, kad virtuvėms bus būdingas šiuolaikiškas, tačiau nesenstantis stilius: minimalus dekoras, paprastos linijos ir moderni išraiška. Suteikti erdvei daugiau šilumos ir solidumo leis tamsūs baldų fasadai. O siekiantiems aptakaus, rafinuoto, harmoningo ir laikui nepavaldaus dizaino pravers tokios medžiagos kaip stiklas, plienas ir betonas.
Tvarka ir ramybė
Beveik kas trečias Lietuvos gyventojas kaip pagrindinį psichologinės gerovės šaltinį įvardija tvarkingus ir švarius namus, o net 40 proc. apklaustųjų tai padeda jaustis patenkintiems ir ramiems.
M. Bučinskienė spėja, kad šiais metais daugelis ieškos būdų, kaip efektyviau susitvarkyti. „Netvarka spintose ir spintelėse trikdo kasdienę rutiną. Tad naujo sezono pradžia – idealus metas išlaisvinti namus nuo nenaudojamų daiktų ir drabužių. Juos galite kam nors padovanoti, parduoti, pernaudoti ar pataisyti, kad vėl tarnautų kaip nauji, tačiau kur kas svarbiau rasti daiktų laikymo sprendimų, kurie leistų viską sudėti į vietas ir mažiau stresuoti“, – sako dizainerė.
Jei namuose norisi daugiau ramybės, ji siūlo atlikti tris veiksmus: sutvarkyti turimus daiktus; sudėti juos į dėžutes, kad būtų lengviau rasti ir užimtų mažiau vietos ant lentynų, stalčiuose ar virtuvės spintelėse; daiktų laikymui išnaudoti pamirštus namų kampus, siauras nišas ir erdvę po nuožulniomis lubomis.