Sparčiai vėstant orams, gatvėse galima pastebėti vis mažiau judančių elektrinių paspirtukų. Nors šeimininkai jau ruošia juos žiemai, žinovai nepataria šių transporto priemonių palikti be priežiūros ilgesnį laiką – pastaruoju metu daugėja atvejų, kai elektriniuose paspirtukuose esančios ličio jonų baterijos sprogsta ir sukelia gaisrus ne tik įkrovimo metu. Siekiant išvengti tokių nelaimių, patariama pasirūpinti elektrinių paspirtukų technine priežiūra ir saugiu jų sandėliavimu.
Gali sprogti ir neįkraunami
Kaip pastebi Mantas Norkus, „Lietuvos draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas, gyvenamųjų namų butuose nuo įkraunamų paspirtukų pastarąjį pusmetį jau kilo ne vienas didelį atgarsį mūsų šalyje sukėlęs gaisras.
„Didžiausia nelaimė nutiko šių metų rugsėjo mėnesį viename Vilniaus daugiabutyje, kai sprogus paspirtuko baterijai ir išplitus liepsnoms nukentėjo net 20 butų. Panašių nelaimių dėl paspirtukų kaltės šiemet įvyko ir kituose šalies miestuose: Kaune, Palangoje, Radviliškyje. Šių gaisrų metu nukentėjo ne tik gyventojų turtas, bet ir žmonės, taip pat jų augintiniai“, – sako M. Norkus.
Draudikas teigia, kad daugelis paspirtukų savininkų linkę manyti, jog baterijos yra saugios, kol jos nėra įkraunamos. Visgi pastaraisiais metais įvairiose šalyse daugėja atvejų, kai ličio jonų baterijos užsiliepsnoja ir ne įkrovimo metu, tačiau savaime.
„Ličio jonų baterijos, kaip energijos šaltinis, naudojamos visur – nuo išmaniųjų telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių iki vejapjovių bei elektrinių paspirtukų. Pastarųjų baterijos tampa ypač pavojingos tuomet, kai perkaista arba ima netinkamai veikti. Tokiais atvejais jos gali sukelti sprogius, greitai plintančius gaisrus, ypač jei jie kyla pastato viduje. Itin pavojinga tai, kad paspirtukų akumuliatoriai gali sprogti be jokio įspėjančio požymio“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas.
Tinkamas paruošimas žiemai – saugumo garantas
Kadangi paspirtuko sprogimo rizika išlieka net kurį laiką jo nenaudojant, atėjus šaltajam sezonui labai svarbu pasirūpinti tinkamu šių įrenginių sandėliavimu ir nepalikti jų be priežiūros ilgesnį laiką.
„Net pasibaigus elektrinio paspirtuko naudojimo sezonui, šios transporto priemonės svarbu nepalikti be priežiūros. Prieš ruošiantis sandėliuoti elektrinį paspirtuką pirmiausia reikėtų jį kruopščiai nuvalyti: pašalinti nuo jo susikaupusį purvą, dulkes, druskų likučius. Taip pat paspirtuką būtina gerai nusausinti, ypač elektrines jo dalis ir bateriją. Drėgmė gali paspartinti rūdžių atsiradimą, pažeisti prietaiso bateriją“, – sako M. Norkus.
Draudias pasakoja, kad saugiausia paspirtukus su ličio jonų baterijomis būtų laikyti lauke – tokią praktiką sėkmingai taiko kai kurie didieji pasaulio miestai, pavyzdžiui, Niujorkas. Vis dėlto, elektriniuose paspirtukuose esančios ličio baterijos yra ypač jautrios aplinkos poveikiui ir žemai temperatūrai, todėl mūsų šalyje tokį sprendimą įgyvendinti žiemą būtų rizikinga.
„Daugelis lietuvių elektrinius paspirtukus linkę sandėliuoti savo butų sandėliukuose, rūsiuose, garažuose, net daugiabučių balkonuose, tačiau svarbu nepamiršti, kad šių transporto priemonių baterijos labai jautrios šalčiui ir drėgmei. Elektrinių paspirtukų negalima sandėliuoti itin žemoje temperatūroje ar patalpose, kuriose drėgmės kiekis yra labai didelis. Šaltis bei drėgmė kenkia paspirtukų akumuliatoriams, valdymo elektronikai, o atsiradę gedimai gali sukelti trumpą jungimą ir paspirtuko užsidegimą“, – pažymi M. Norkus.
Pasak žinovo, paspirtukų negalima laikyti ir tiesioginiuose saulės spinduliuose arba šalia įvairių namų šilumos šaltinių: radiatorių, katilų, elektrinių prietaisų. Jų sandėliavimui rekomenduojama rinktis sausas, šiltas patalpas, kuriose temperatūra yra stabili.
Su pilnai iškrauta baterija – nesandėliuokite
Sandėliuojant elektrinius paspirtukus svarbu nepamiršti ir priešgaisrinės saugos reikalavimų: įrenginiai neturėtų užtverti koridorių, laiptinių praėjimų, kitų pastato ar buto evakuacinių kelių. Be to, jie neturėtų būti apkrauti daiktais, šalia negali būti palikta degių ar kitų pavojingų medžiagų.
„Lietuvos draudimo“ ekspertas taip pat pataria saugumo užtikrinimui reguliariai įvertinti paspirtuko būklę: „Negalima sandėliuoti paspirtuko su pilnai iškrauta baterija. Net jei jis bus nenaudojamas keletą žiemos mėnesių, reguliariai patikrinkite, ar baterijų korpusas nepažeistas, neišsipūtęs ar kitaip nepakitęs. Būtina palaikyti ir tinkamą baterijų įkrovimo lygį. Savaime suprantama, kad jų krovimo metu reikėtų nepalikti prijungto įkroviklio be priežiūros per ilgai“.